Sosyal medyada paylaş

Semt pazarlarında, marketlerde, mahalle manavlarında satılan ürünlerin doğallığından ne kadar eminiz? Tarımsal ilaç sektörünün yaydığı zehrin, hemen hemen girmediği bir alan yokken, bizler bir elmanın, biberin, domatesin o saf, topraktan ve sudan gelen tadını nasıl alacağız. Özellikle büyük şehirlerde buna ulaşmanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Öyleyse %100 ekolojik pazarları keşfe çıkıp, o doğal ürünlerin kokusunu takip edelim.

Organik, doğal ürün ve ekolojik tarım son dönemlerde çok fazla popüler oldu. Tarım alanlarında kullanılan ilaçların saçtığı zehirler market reyonlarına, semt pazarlarına, mahalle manavlarındaki kasalara bulaşmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, her yıl en az 3 milyon kişi pestisit zehirlenmesine maruz kalmaktadır. Her yıl büyük çoğunluğu tarım sektör çalışanlarının oluşturduğu 20 bin kişi yanlış pestisit uygulamaları nedeniyle ölmektedir. Kullanılan kimyasalların gıdada bıraktığı kalıntılar vücudumuza alınarak birikmektedir. Biriken kimyasallar kanser, üreme bozuklukları, hormon dengelerinde bozukluklar, bağışıklık sistemi sorunları, sinir sistemi rahatsızlıkları (beyin gelişiminde zarar, depresyon, konsantrasyon bozukluğu vs ), alerjiler, astım gibi birçok sağlık sorununa sebep olabilmektedir.

İşte soframıza giren zehirlere karşı alternatif olarak, organik ürün satış merkezleri birçok yerde aktif olarak kurulmaya başlandı. Peki, “organik” adıyla satılan her ürün gerçekten organik midir? Ancak, bu konudaki şüphelerimizi ortadan kaldıracak, gönül rahatlığıyla alışveriş yapacağımız %100 organik, ekolojik pazarlarımız var.

Belediyeler ve Buğday Ekolojik Yaşam Destekleme Derneği’nin destekleriyle birçok yerde %100 ekolojik pazarlar kuruluyor. İsanbul’da Şişli, Kartal, Kadıköy, Maltepe, Beylikdüzü, Bakırköy ve Büyükyalı’da faaliyet gösteren pazarlar dışında ayrıca, İzmit ve Kayseri – Kocasinan’da da yine Buğday Derneği’nin destekleriyle %100 ekolojik pazarlara ulaşmak mümkün. Bu pazarların sık sık denetlenmesi ve sadece sertifikalı ürünlerin satılması, bu pazarlardan gönül rahatlığı alışveriş yapmamızı sağlıyor. Bu pazarlarda sadece meyve ve sebze değil, ekolojik ürünlerle üretilen ev yapımı organik reçeller, temizlik maddeleri, kişisel hijyen ve bakım ürünleri de mevcut.

Kaynak: www.bugday.org

Şişli %100 Ekolojik Pazarı

Şişli ekolojik pazarı, 2006’dan bu yana Feriköy’de her cumartesi 07.00 – 17.00 arasında kuruluyor. Bu pazar Buğday Derneği’nin öncülüğünde kurulan ilk ekolojik pazar olma unvanını da koruyor. Bu pazarın %80’i kendi ürünlerini pazarlayan üreticilerden oluşmaktadır. Bu pazarda ayrıca sadece ürün satışı yapılmıyor. Düzenli bir şekilde ekolojik tarım üzerine sohbetler ve atolye çalışmaları da yapılmaktadır.

Kartal %100 Ekolojik Pazarı

Buğday Derneği’nin öncülüğünde kurulan diğer pazar ise Kartal ekolojik pazarı. Kartal Belediyesi tarafından da desteklenen bu pazarın denetimleri de yine Kartal Belediyesi tarafından yapılmaktadır. Kartal ekolojik pazarı, Kartal tren istasyonun hemen yanında, her pazar 08.00 – 18.00 saatleri arasında kurulmaktadır. Şişli’deki pazar gibi Kartal’daki pazarda da atolye çalışmaları yapılmaktadır.

Kadıköy Organik Halk Pazarı

Anadolu yakasının bir diğer organik pazarı da Kadıköy Organik Halk Pazarıdır. Kadıköy Belediyesi ve Ekolojik Üreticiler Derneği ile desteklenen bu pazar, Selamiçeşme Özgürlük Parkında her çarşamba 08.00 – 19.00 saatleri arasında kurulmaktadır. Plastik poşet kullanımının yasak olduğu bu pazarda fileler kullanılıyor.

Bakırköy %100 Ekolojik Pazar

Bakırköy ekolojik pazarı yine Buğday Derneğinin destekleriyle kurulan pazarlardan biri. Bu pazar, Airport Alışveriş Merkezinin açık otoparkarında her cuma 10.00 – 20.00 saatleri kuruluyor.

Zeytinburnu Organik Halk Pazarı

Zeytinburnu Organik Halk Pazarı, Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği ve Ekolojik Üreticiler Derneği tarafından desteklenmektedir. Bu pazar, her cumartesi Topkapı Merkez Efendi Camii yanında 08.00 – 16.00 saatleri arasında kurulmaktadır. Bu pazara Olivium AVM, AKDEM ve Kaymakamlık önünden saat başı servisler kalkıyor.

Maltepe Belediyesi Organik Halk Pazarı

Maltepe Organik Halk Pazarı, Maltepe Belediyesi ve Ekolojik Üreticiler Derneği tarafından desteklenmektedir. Altayçemşe’de pazar günleri 08.00 – 19.00 saatleri arasında kurulan bu pazar, diğer pazarlara göre daha küçük olsa dahi ürün çeşitliliği konusunda herhangi bir eksiği bulunmamaktadır.

Beylikdüzü %100 Ekolojik Pazar

Beylikdüzü Ekolojik Pazarı, Buğday Derneği tarafından desteklenen, İstanbul’un en uç noktasındaki ekolojik pazarlardandır. Bu pazar, Adnan Kahveci mahallesinde, “Kapalı Pazar” ya da “Çarşamba Pazarı” olarak adlandırılan yerde her cumartesi 10.00 – 18.00 saatleri arasında kurulmaktadır.

İzmit %100 Ekolojik Pazar

İzmit %100 Ekolojik Pazarı, yine Buğday Derneği, KEYAD ve İzmit Belediyesi tarafından desteklenmektedir. Bu pazar, 41 Burda AVM’de her cumartesi 08.00 – 19.00 saatleri arasında kurulmaktadır.

Kayseri – Kocasinan %100 Ekolojik Pazar

Kayseri – Kocasinan %100 Ekolojik Pazarı, Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kocasinan Belediye Başkanlığı, Buğday Derneği ve Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği tarafından desteklenmektedir. Bu pazar, Kocasinan Erciyes mahallesinde pazar saat 08.00 – 19.00 saatleri arasında kurulmaktadır.

Kaynak: www.bugday.org

Kaynak: www.bugday.org / www.brandlifemag.com / www.ekolojikpazarlar.org

Sosyal medyada paylaş

Ömer Aygül

Ömer Aygül
Ent dergi ekoloji editörü. Meslek lisesi bilişim teknolojileri mezunu. IT uzmanlığı ve satın alma uzmanlığı alanlarında çalıştı. Taze veganlardan. Şiir ve öykü alanında yazılar yazıyor. Ruh ve beden sağlığını muhafaza etmek için yoga / meditasyon yapıyor. İran sineması ve Abbas Kiarostami ile alakalı onunla ters düşmenizi tavsiye etmem.

Leave A Comment