Başkalarının gözünde küçük ve önemsiz görünen bazı olaylar, kişi için büyük haz ve tatmin kaynağıdır. Şeflerin, altındaki takım arkadaşlarının ve onların altındaki arkadaşların belli belirsiz tatmin oldukları ve haz aldıkları şeyler vardır. En alttaki grup öğrenmek, üstünün yapabildiği gibi mola yapmak, onun konuştuğuna yakın bir jargonla konuşmak, onlarınki kadar birbirini tamamlayacak bir ekip arkadaşlığı ve hareket alanı ister. Şefin hemen altında bulunan orta grup ise kendilerine verilen briefleri yerine getirme, sistematiğin ilerlemesini sağlama, ekip içindeki dengeyi kurma ve sağlama, işleri stabilize etme ve üstünün, yani en baştaki adamın, gözüne girebilmeyi, onun gibi olabilmeyi ister. Bir şef ise tüm ekibin içinde dönen bu olaylar zincirine hakim olmayı ve hükmetmeyi ister. Şefin hazzı yeni yaptığı bir tabaktaki renk uyumu, tat dengesi ve göze hitap etmesidir. Hükmetmek alışıldık bir duygudur ama yeni bir tabağın hazzı bambaşkadır. Çocuklar kadar şen olduklarını vücut dilinden ve gözlerindeki parıltıdan anlayabilirsiniz.

Tabağı yemeğe gelen kişi, o tabakta sadece üç parça malzeme görebilir  ama arkasında koca bir matematiğin, kusursuz bir geometri ve kimyanın olduğundan çoğu zaman habersizdir.
Günlerce üzerine düşünülmüş ve denenmiş bir protein, defalarca kez formdan forma sokulmuş, bir şeyler sürekli içine eklenmiş veya çıkarılmış bir karbonhidrat ve son olarak, son dokunuş misali çoğu zaman en fazla kafa patlatılan tabağın ve diğer iki ürünün ne olacağını söyleyecek, tabiri caizse rezil veyahut vezir edecek “o” sos… Şu an yazarken bile keyif aldığım yukarıdaki olayların hepsi bir tabağa doluştuğunda, işte o yeni şey varolduğunda, bir şef dünyaya tepeden bakıyor ve keyifli keyifli sırıtıyordur emin olun.

Dışardan bakıldığında sürekli ve sabit olduğunu düşündüğünüz her durum, aslında, kendi içinde yüzlerce dinamiği olan mutfağı ve başarılı tabakları oluşturur. Bir gün bir yerlerde başarılı tabaklarda görüşmek üzere.

 

Görsel: https://www.escoffier.edu/academics/culinary-arts-online/

Sosyal medyada paylaş

Kitchen Of Anarchy

Mutfak kültürdür ve her kültürde olduğu gibi içinde farklı unsurlar, farklı kişiler barındırır. Kitchen of Anarchy, mutfağın çocuklarının dünyasıdır. Kendilerine iki aşçı yamağı diyen Emin ve Sidar'ın sizin için hazırladığı içeriklerdir. Bu dünyada her şey bizcedir, kesin bilgilere ve genel geçer olanlara yer yoktur.
Published On: Ekim 21st, 2021Categories: Kültür & Sanat0 Yorum

Leave A Comment