Yavru fil, hortumunun yarısını kaçak avcıların kapanına kaptırdıktan sonra hayatını kaybetti.

Nesli tükenmekte olan bir yavru Sumatra fili, Endonezya’daki kaçak avcılar tarafından kurulan bir tuzağa hortumunun yarısını kaybettikten sonra hayatını kaybetti.

Bir yaşındaki yavru fil, kapana yakalandıktan sonra sürüsü tarafından geride bırakıldı. Aceh Jaya kasabasındaki köylüler tarafından bulundu ve tedavi edilmek üzere bir koruma kuruluşuna getirildi.

Yavru fil, Aceh Jaya kasabasında köylüler tarafından bulundu. Görsel: EPA

 

Koruma yetkilileri, hasarlı uzvu keserek hayatını kurtarmaya çalıştıklarını, ancak iki gün sonra yaralanmalarından kaynaklanan bir enfeksiyona yenik düştüğünü söylüyorlar.

Aceh Doğal Kaynakları Koruma Ajansı başkanı Agus Arianto, “Yaralanma ağır ve enfekte olduğu için kurtaramadık” dedi.

“Elimizden geleni yaptık.” yavru fil

 

Yavrunun ölümü, kaçak avcılıkla ilgili sayısız ölümlerden yalnızca biri. Görsel: EPA yavru fil

 

Sumatra fili, Borneo ve Sumatra’nın doğal ortamlarında hızlı ormansızlaşma oranları nedeniyle kritik tehlike altındaki bir tür olarak kabul edilir.

Erkek filler, yasadışı fildişi pazarında satılan çok değerli dişleri nedeniyle kaçak avcılara karşı özellikle savunmasızdır.

 

İlginizi Çekebilir: Alternatif Hayvancılık Masum Değil – Ent Dergi


Kaynak: Baby elephant dies after losing half its trunk in poacher’s trap – BBC News

Okumuş olduğunuz yazı BBC tarafından üretilmiş ve  BBC News adresinde yayınlanmış olup Ent Dergi Çeviri Ekibi tarafından İngilizce’den Türkçe’ye tercüme edilmiştir.

Sosyal medyada paylaş

Ent Çeviri

Okumuş olduğunuz bu yazı Ent Dergi Çeviri Editörlüğü seçkisidir ve Ent Dergi tarafından / Ent Dergi adına tercüme edilmiştir.
Published On: Aralık 2nd, 2021Categories: Ekoloji, Hayvan Hakları0 Yorum

Leave A Comment