Chris Rock’a atılan tokat aynı zamanda kadınlara, erkeklere, eğlence sektörüne ve Siyah toplumuna indirilen bir darbeydi. Will Smith

Will Smith, eşinin kısa saçıyla ilgili yaptığı şaka üzerine Chris Rock’a tokat atmak için sahneye fırladığında, Rock’ın yüzünden çok daha fazlasına zarar verdi. Smith, tek bir fevri hareketiyle şiddeti meşrulaştırdı, kadınları rencide etti, eğlence sektörüne hakaret etti ve Siyah toplumu ile ilgili basmakalıp önyargıları besledi.

Konuşulacak çok şey var. Önce olayla başlayalım: Chrish Rock, Will Smith’in eşi Jada Pinkett Smith’in GI Jane filmindeki Demi Moore gibi görünmesi hakkında bir yorumda bulundu. Moore filmde saçlarını kazıtıyordu. Jade Pinkett Smith ise saçkıran hastalığından ötürü saç kaybı yaşıyor. Pekâlâ, Smith’in bu şakayı komik bulmayışını anlayabiliriz. Ancak Hollywood ödül törenleri geleneksel olarak ünlülerin birbirlerine çok daha kötü şeyler söylediği ve esasında multi-milyonerlerin işlerini geliştirmek ve daha fazla para kazanma gayesiyle birbirlerine ödüller vermek için toplandığı bir platformdur.

Smith ailesi, yapılan şakaya kibarca gülümseyerek ya da Rock’a kızgın bakışlar atarak farklı bir şekilde tepki gösterebilirdi. Bunun yerine, Smith endüstrideki meslektaşlarının ve dünya çapında milyonların önünde ayağa kalkarak bir adama vurma ve şu sözleri iki defa sarf etmek için yerine geçme ihtiyacı hissetti:

“Karımın adını o lanet ağzından uzak tut!”

Bazıları Smith’in hareketini, karısını koruyan sevgi dolu bir kocanın hareketi olarak algılayarak romantik buldu.

Pinkett Smith ile Girls Trip filminde yer alan Komedyen Tiffany Haddish, Smith’in hareketlerini şu sözlerle övdü:

“Bana göre, bu gördüğüm en güzel şeydi çünkü bana hala dışarıda kadınlarını, karılarını seven ve koruyan erkeklerin olduğuna inandırdı.”

Aslına bakılırsa, durum tam tersi. Smith’in tokadı aynı zamanda kadınlara atılan bir tokattı. Rock, Pinkett Smith’e fiziksel olarak saldırmış olsaydı, Smith’in müdahalesini bir nebze anlayabilirdik. Ya da yerinde oturup tokat sonrası sözlerini bağırmış olsaydı da kabul edilebilirdi. Ancak Rock’a vurarak, Smith, eşinin kendisini – kelimelere karşı – savunmaktan aciz olduğunu beyan etti. Yıllar boyunca gözlemlediğim kadarıyla Pinkett Smith, Akademi Ödül töreninde kendisine yapılan zavallı bir şakayla tek başına başa çıkabilecek, oldukça yetenekli, güçlü ve zeki bir kadın.

Bu patronluk taslayan, dayatmacı ve paternal yaklaşım kadınlara çocuk muamelesi yapıyor ve onları Büyük Güçlü Adam tarafından onurlarının korunmasını bekleyen çaresiz küçük hanım rolüne indirgiyor. Kendini ispat etme ihtiyacından ziyade bu hareketi gerçekten eşi için yapıyor olsaydı, kendilerini içine düşüreceği durumu, masumane bir şakadan daha çok toplayacağı tepkiyi düşünerek hareket ederdi. Bu, onu korumak ve ona saygı göstermek olurdu.

Olayın kaynağı olan “Kadınlar erkeklerin onları savunmalarına ihtiyaç duyar” düşüncesi, günümüzde kürtaj hakkını ve LGBTQ+ topluluğunu kısıtlamak için yasalar çıkaran muhafazakâr kesim tarafından da benimsenmekte.

Smith’in tokadından daha beter olan şeyse, ödül kabulü sırasında gözyaşı dolu, içerisinde King Richard filminde koruduğu kadınlardan bahsettiği kendini savunan konuşmasıydı. Koruyucu kişiler 15 milyonun önünde yaptıkları hakkında böbürlenmezler, yalnızca yaparlar ve sessizce devam ederler. Bunu filminizin promosyonunu yapar gibi kendinizi oynadığınız ve sayesinde ödül kazandığınız karaktere benzeterek yapmazsınız. Bu kadınları erdemli olduğunun sinyalini vermek için kullan Smith, aslında kendi çıkarları doğrultusunda onları istismar ediyordu. Ancak nihayetinde, yaptığı konuşma şiddetini meşrulaştırma üzerineydi. Görünüşe göre, birçok insan Smith’in korumasına ihtiyaç duyuyor ki zaman zaman durum fazla ciddileşiyor ve birilerinin tokatlanması gerekiyor.

Smith’in şiddetinin yaşattığı miras nedir?

Kobra Kai’nin “güçlü olan haklıdır” ve “konuşmak güçsüzler içindir” öğretilerini benimseyen Zehirli Erkek idolünü geri getirdi. Unutmayalım ki bu maço John Wayne felsefesi, Wayne’in yetişkin kadınlara ders vermek için şaplak attığı iki filmde de ifade edildi. Film idollerini izleyen genç – özellikle siyah – erkekler, sadece idollerinin bir şaka yüzünden bir adama vuruşunu değil, aynı zamanda olayı kendisini kahraman-koruyucu gibi göstererek meşrulaştırmasını izledi. Oysaki bu gençler, çocukça Smith’in ayak izlerini takip etmeye şimdi daha yatkınlar. Belki de yaşayan bu olayın en üzücü onayı Smith’in oğlu Jaden’dan gelen Tweet’ti:

“Ve İşte Biz Böyle Yaparız.”

Twitter.

Siyah topluluğu da Smith’ten doğrudan bir darbe aldı. Birleşmiş Milletler’de sistematik ırkçılığı savunanların savunduğu temel noktalardan biri de siyahların şiddete daha meyilli ve duygularını kontrol etmekte daha kötü olduklarıdır. Smith, düşmanlara hayal ettikleri mükemmel görüntüyü vererek onların tezlerini savunmalarına destek oldu. Fox Haber sunucusu Jeanine Pirro, Oscar törenlerinin “mahalle” olmadığı ifadesini kullanarak ırkçı yorumların başlatılmasında hiç zaman kaybetmedi. Peki ya Brad Pitt Ricky Gervais’i tokatlasaydı sunucu ne söylerdi? “Burası Rodeo Değil” mi? Yaşanan olay, birçok kişinin Afrikalı Amerikalılar ve diğerleri seçmen bastırma kampanyası yoluyla marjinalleştirme çalışmalarını tekrar canlandıracak.

Şov işine verilen zararı düşünecek olursak, Smith’in hareketini, artık tüm komedyenleri cüretkâr ya da aşağılayıcı bir şaka yapmaları durumunda karşılaşacakları olası bir şiddet tehdidi olarak okuyabiliriz. İyi ki Don Rickles, Bill Burr ya da Ricky Gervais orada değildi. Komedyen Kathy Griffin’in yazdığı Tweet gibi:

“Şimdi hepimiz komedi kulüplerinde ve tiyatrolarda bir sonraki Will Smith’in kim olacağı konusunda endişelenmeliyiz.”

Olayla ilgili tek olumlu şey, tamamen hayrete düşmüş olmasına rağmen Chris Rock’ın anı zarafet ve olgunlukla ele almayı başarmasıydı. Keşke Smith’in konuşması da benzer bir zarafet ve olgunluk göstermiş olsaydı – ve kibirli bahaneler yerine samimi bir özür içerseydi.

Will Smith ile 28 yıl önce Fresh Prince of Bel-Air’de oynarken tanıştım. Onun evine gittim. Onu severim. Çekici, samimi ve eğlenceli biri. Ayrıca filmlerinin büyük bir hayranıyım. Aldığı profesyonel övgüleri hak eden başarılı ve özverili bir aktör. Ancak bu üzücü performansı hatırlamadan bir sonraki filmini izlemek zor olacak.

Yaşanan olayın, başkalarının kötü davranışları romantikleştirmemesi veya yüceltmemesi için uyarıcı bir hikâye olmasını istiyorum. Ve Smith’in başkalarına verdiği zararı kabul ederek etrafındakileri gerçekten koruyan adam olmasını istiyorum.

Güncelleme: Bu makale ilk yayınlandığından beri Will Smith, Chris Rock, Akademi ve izleyicilere bir özür diledi. Paylaştığı gönderide şu ifadeleri kullandı:

“Şiddet tüm biçimleriyle zehirli ve yıkıcıdır. Dün geceki Akademi Ödülleri’ndeki davranışım kabul edilemez ve affedilemezdi. Hakkımda yapılan şakalar işin bir parçası, ancak Jada’nın tıbbi durumuyla ilgili bir şaka benim için çok fazlaydı ve duygusal olarak tepki verdim. Senden özür dilemek istiyorum Chris. Haddimi aştım ve haksızdım. Utanıyorum ve davranışlarım olmak istediğim adamın göstergesi değildi. Sevgi ve nezaket dünyasında şiddete yer yoktur.”


Okumuş olduğunuz yazı 29 Mart 2022 tarihinde Kareem Abdul-Jabbar tarafından yazılmış ve Kareem Abdul-Jabbar adresinde yayınlanmış olup Ent Dergi Çeviri Ekibi tarafından İngilizce’den Türkçe’ye tercüme edilmiştir.

Sosyal medyada paylaş

Ent Çeviri

Okumuş olduğunuz bu yazı Ent Dergi Çeviri Editörlüğü seçkisidir ve Ent Dergi tarafından / Ent Dergi adına tercüme edilmiştir.
Published On: Nisan 2nd, 2022Categories: Çeviri, Gündem, Haber0 Yorum

Leave A Comment