Verrocchio: Rönesans’ın Heykeltıraş ve Ressamı

Ulusal Sanat Galerisi (National Gallery of Art) tarafından Andrea del Verrocchio (yk. 1435–1488) adına düzenlenen Verrocchio: Rönesans’ın Heylektraş ve Ressamı sergisi (Eylül 2019 – Ocak 2020), Verrocchio’nun olağanüstü sanatının zenginliğini resim, heykel ve çizimlerden oluşan 50 başyapıtını bir araya getirerek inceliyor. Ulusal Sanat Galerisi, serginin Amerika’daki tek mekanıdır. Bu önemli sergiye tam resimli bir katalog eşlik ediyor. Sergi Verrocchio’nun kullandığı malzemeleri ve teknikleri incelerken bir taraftan da eserlerine atfedilen yeni ve ilginç yorumları sunmayı ihmal etmiyor. İşte karşınızda şöhreti Rönesans İtalya’sından günümüze kadar ulaşmış ressam ve heykeltıraş Verrocchio ve parlak zekasının ürünleri.

Andrea del Verrocchio

15. yüzyılda yaratıcılığı ve yetenekleri ile Floransa’nın önde gelen isimlerinden biri olan Verrocchio, bronz başyapıtları, doğallığı ve dışavurumuyla antik heykele rakip olan bir heykeltıraş olarak ün kazandı. Floransa’nın fiili hükümdarları olan Medici’nin gözdesi olan Verrocchio, aynı zamanda atölyesi Yüksek Rönesans’ın önde gelen ressamları için – çırağı ve öğrencisi Leonardo da Vinci dahil olmak üzere – eğitim alanı haline gelen ünlü bir kuyumcu ve ressamdı. Sanata baharın geldiği dönemde yaşamış olmasının yanı sıra o dönemde dünyada sanatın en zengin olduğu yerlerden birinde ikamet ediyordu. Medici ailesinin desteği ile şöhreti günümüze kadar uzanan eserler bırakmıştır.

Goliath’ın Kellesiyle David (David with the Head of Goliath)

İncil kralı David (Davut), saygıdeğer bir hükümdar olarak veya bir devi devirerek halkını kurtaran çoban olarak temsil edilir. David’in genç kurtarıcı olarak rolü, kendilerini diğer İtalyan şehir devletlerine karşı savaşlarda Tanrı’nın yardımıyla muzaffer gören Floransalılar arasında popülerdi. Verrocchio’nun David’i hareketli bir poza, ihtiyatlı bir bakışa ve altın sarısı saçlara sahip. İnce gövdesine sıkıca oturan tunik, antik bir zırhı andırıyor. Verrocchio, Goliath’ın (Dev) buruşuk ve ürkütücü yüzünü yumuşatarak sunmuş. David’in Goliath’ı öldürmek için kullandığı –  günümüzde kayıp olan –  taş heykelden yapılmış ve devin alnına yapıştırılmıştı.

Andrea del Verrocchio, Goliath’ın Kellesiyle David , y. 1465 , kısmi altın ve bronz, Bargello Ulusal Müzesi, Floransa.

Özel bir patron için bu bronz heykel, Verrocchio’nun zamanında bile bir lükstü. Piero de’ Medici, bu eserinden sonra Verrocchio’yu ünlü yaşlı usta Donatello ile rekabete sokabilirdi. Aile, Donatello’nun antik çağlardan bu yana bronz dökümden yapılmış ilk bağımsız çıplak heykeli, David’e halihazırda sahipti. Medici ailesi, kendilerini İncil’deki David ile bağdaştırarak Verrocchio’nun heykeliyle Medici hanesini Floransa’nın dürüst hükümdarları ve koruyucuları ilan etti.

Putto ve Yunus (Putto with a Dolphin)

Bu eser, izleyici etrafında dolaşırken her açıdan eşit derecede güzel görünecek şekilde yaratılan ilk Rönesans heykelidir. Putto’nun nemli saçları ve yapışan tuniği, kavradığı yunusla birlikte sudan yeni çıktığını ima ediyor. Bir zamanlar bir Medici villasında bir çeşmenin tepesinde ve daha sonra Floransa’daki Palazzo Vecchio’da bir avlu çeşmesinin üzerinde durdu. Kanatlar, onun aşk tanrısının çocuğu Eros olduğunu öne sürüyor. Heykelin karmaşık, bükülme hareketi Leonardo da Vinci ve on altıncı yüzyıl sanatçıları tarafından oldukça rağbet görüyordu.

Giuliano de’ Medici

Gösterişli zırhın içindeki bu adamın Floransa’nın fiili hükümdari Muhteşem Lorenzo’nun küçük erkek kardeşi olduğu biliniyor. Büst, mermer bir heykel için model olarak tasarlanmış ya da Giuliano’nun 1745 yılında 22. yaş kutlaması için düzenlenen atlı mızrak dövüşü müsabakasında sergilenmek üzere üretilmiş bir dekorasyon olabilir. Büstün üzerindeki renk kalıntıları bir zamanlar çömleğin boyanmış olduğuna işaret ediyor. Ortadaki Büyük İskender kabartması ile zırh, düşmanlara meydan okuyor ve Giuliano’nun sakin mizacıyla tezatlık oluşturuyor.

Meryem Ana ve Çocuk (Madonna and Child)

Verrocchio tarafından üretildiği evrensel olarak kabul edilen iki resimden biri olan Meryem Ana ve Çocuk, Verrocchio’nun ressamlık  kariyeri için bir mihenk taşı işlevi görüyor. Figürler, derinlikleri ve gerçekçilikleri ile Meryem Ana heykellerinin tuvale aktarılmış hali olarak görülüyor. Ten tonları, Sfumato (İtalyanca “dumanlı” kelimesinden türemiştir) olarak bilinen yumuşak ve ince tonlamaların yenilikçi kullanımı ile yaratılmıştır. Çocuğun delici mavi gözleri, altın renkli sıkı saç bukleleri, vücudunun etrafına sarılan kuşaklı giysi ve Bakire’nin sol elinin duruşu gibi burada bulunan birçok motif Verrocchio’nun resim çalışmalarında sıklıkla rastlanabilir.

Tobias ve Melek (Tobias and the Angel)

İncil’deki bir hikayeye göre kör Tobit, oğlu Tobias’ı bir borcu tahsil etmesi için bir göreve gönderdi. Melek Raphael, çocuğu yolculuğunda korudu ve ona Tobit’in görüşünü geri kazanmak için bir balığın iç organlarını nasıl kullanacağını anlattı. Hikaye, tüccarların sık sık oğullarını zorlu yolculuklara gönderdiği ve çocuklarının da onları koruyacak koruyucuları bulacaklarını umdukları Floransa’da popülerdi. Rüzgarın pelerinlerini savurduğu figürlerin hareketli yapısı ve heykelvari yüzleri ve aynı zamanda derin detaylı ipek kollardaki altın renginin cömert kullanımı eserin yaratıcısının Verrocchio olduğuna işaret ediyor. Dalgalı tüylü teriyer ve parıltılı pullu balık ise genç çırağı Leonardo da Vinci tarafından boyandı.

İki Melekle Meryem Ana ve Çocuk (Madonna and Child with Two Angels)

Hareketlilik yakalayan bu tabloda, Madonna’nın pelerininin altın ve yeşil renkli astarı, dış mantosunun pürüzsüz mavi ipeği (Verrocchio’nun imzası olan sofistike bir renk ve yapı oyunu) ile tezatlık oluşturuyor. Madonna ve soldaki meleğin taktığı mücevherli broşlar, Verrocchio’nun başlangıçta kuyumculuk eğitimi aldığını hatırlatıyor. Verrocchio’nun asistanı Perugino, Madonna’nın başını ve sağdaki meleği boyamış olabilir. Soldaki zambağı tutan melek ve manzarayı Verrocchio’nun bir başka öğrencisi, Leonardo boyamış olabilir.

Kaynak: www.nga.gov
Kapak Görseli: nytimes.com

Aleyna Kaltalıoğlu
Aleyna Kaltalıoğlu
Ent Dergi'de Çeviri Editörü. Hacettepe Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünde öğrencidir. Yoga yapmaya ve sokak hayvanları ile vakit geçirmeye bayılıyor. Balkonunda küçük bir serası var, sebze yetiştiriyor. Doğa, hayvan ve yeşilliğin korunması ve iyileştirilmesi konularında okur-yazar.

Rastgele Yazılar

İklim Krizi: BM Uyarıyor

Yazar: Harry Cockburn Çeviren: Nail Ceyran IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change: Hükümetlerarası İklim Değişikliği Heyeti)...

Marksizm ve Hukuk Okulu 12. Döneminde Çevrimiçi Devam Edecek

2015 yılında hukuk öğrencisi ve avukatlardan oluşan bir grup tarafından kurulan Marksizm ve Hukuk Okulu mevcut eğitim mentalitesinin dışında ve karşısında...

Sosyal Medya Platformları Uluslararası Suçların Kanıtlarını Siliyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü, 10 Eylül 2020’de sosyal medya sitelerinin savaş suçlarına dair kanıtları kaldırdığını ortaya koyan bir rapor yayınladı. Rapora göre...

Ah O Toksik İlişkiler…

Her birimiz hayatımızın bir döneminde uzun yada kısa süreyle, hafif yada ağır atlatmışızdır bu zehirlenmeyi.

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz