Earthlings (IMDB 8,7/10)

Shaun Monson’ın yönetmenliğini, Joaquin Phoenix ve Persia White’in anlatıcılığını, Moby’nin müziklerini yaptığı 2005 yapımı belgesel. İnsan türünün kullandığı hayvan kaynaklı ürünleri elde ederken kullandığı “insanlık dışı” yöntemleri anlatır. Gizli kameralarla çekilen belgesel hayvanların ne şartlar altında kesilerek insanların tabaklarına geldiklerini ve bunun insanların sağlığına olan etkisini irdeliyor.

 

Cowspiracy: Sürdürülebilirliğin Sırrı (IMDB 8,3/10)

Hayvancılığın çevre üzerindeki etkisini ve çevre kuruluşlarının bu konudaki politikalarını araştıran 2014 yapımı bir belgesel film. Film küresel ısınma, su kullanımı, ormansızlaşma ve okyanus ölü bölgeleri gibi çeşitli çevresel endişeleri inceliyor.

En zorlu çevre sorunlarına ve sürdürülebilirliğe doğru gerçek yolu bulmak için cesurca bir çözüm bulmaya çalışırken, hevesli bir çevrecinin şok edici, ama esprili yolculuğunu takip edin.

The Game Changers (IMDB 7,9/10)

The Game Changers, sporcular için vegan beslenmenin faydalarını konu alan 2018 yapımı belgesel film.

Vegan beslenen sporcuların birçok başarı öyküsünü kapsayan belgesel, bilimsel çalışmalara atıfta bulunur ve sporcu olmayanlara uzanan vegan diyetlere dair argümanlara değinir.

Bir sporcunun dünyası, protein hakkında öğretilen her şeyin bir yalan olduğunu kanıtlayan dünyaca ünlü seçkin bir sporcu ve bilim insanı grubunu keşfettiğinde tersine çevrildi.

Food, Inc: Gıda, Ltd. (IMDB 7,8/10)

Gıda, Ltd., 2009 ABD yapımı belgesel film. Film, ABD’deki çevreye zarar veren, çalışanlarının haklarına önem vermeyen ve sağlıksız gıda üreten büyük firmaları eleştirmektedir. Gıda, Ltd., 82. Akademi Ödülleri’nde en iyi belgesel film adayı olmuş, fakat ödülü Koy belgeseline kaptırmıştır

Live and Let Live (IMDB:7,6/10)

Live and Let Live, Alman yönetmen Marc Pierschel’in 2013 tarihli bir belgesel filmidir. Film birkaç vegan aktivisti takip ediyor ve vegan destekçilerle röportaj yapıyor. Belgesel, veganizmi benimseme nedenlerini ve insanların bu yaşam tarzına göre nasıl yaşadıklarını araştırıyor.

What The Health: Sağlık Komplosu (IMDB 7,4/10)

Sağlık Komplosu, et ve süt ürünleri tüketiminin sağlık üzerindeki etkisini eleştiren ve önde gelen sağlık ve ilaç organizasyonlarının uygulamalarını sorgulayan 2017 yapımı belgesel filmdir.

Sosyal medyada paylaş

Ent Ekoloji

Okumuş olduğunuz bu yazı Ent Dergi Ekoloji Editörlüğünün seçkisidir.
Published On: Eylül 12th, 2021Categories: Ekoloji, Veganlık0 Yorum

Leave A Comment