Hazırlayan: Hivda Polat – Şeyma Şanlıoğlu

Vegan olmaktan bahsedildiğinde normalde karşı tarafın aklına asla gelmeyecek sorular bir anda aklında belirir. Doğru cevaplar verirsek sanırım soru düğümlerini çözebiliriz. Buna istinaden kısa bir kariyer biyografisini alta ekleyeceğim Suat Erus ile röportaj gerçekleştirdim, umarım soru düğümleriniz bir nebze bile olsa çözülür. İyi okumalar.

Suat Erus Kimdir?

Op. Dr. Suat Erus, 1981 yılında İstanbul’da doğdu. 2000’de Saint Benoît Fransız Lisesi’nden, 2006’da Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Göğüs Cerrahisi ihtisasını 2012’de İstanbul Üniversitesi İstanbul (Çapa) Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Mart 2012’de Avrupa Göğüs Cerrahları Derneği (ESTS) bursuyla Viyana Tıp Üniversitesi Göğüs Cerrahisi Kliniği’nde Akciğer Nakli programında gözlemci olarak bulundu. 2014’te devlet hizmeti yükümlülüğünü Artvin Devlet Hastanesi’nde tamamladı. Temmuz 2014 ile Ekim 2014 tarihleri arasında VKV Amerikan Hastanesi’nde görev yaptı. Ekim 2014’ten beri Koç Üniversitesi Hastanesi’nde görev yapmaktadır.

Suat Erus İle Röportajımız!

1.Hayvansal besinler tüketmeden bir bireyin hayatını sağlıklı sürdürmesi mümkün müdür?

Hayvansal besinler sayesinde değil hayvansal besinlere rağmen hayatımızı sağlıklı yaşarız. Bazen de hastalanırız ama bunu kadere, psikolojiye veya genlere bağlarız.

2.Bitkisel tabanlı beslenme her yaş (Özellikle bebekler ve yaşlılar) için uygun bir beslenme biçimi midir?

Bitkisel beslenme sıfır yaşından itibaren her yaş için uygundur. Toprakta yetişen gıdalar yalnız bizim besinimiz değil vücudumuzu onarmamıza yarayan ilaçlarımızdır.

3.Hayvansal besin tüketiminin psikolojik etkileri nelerdir? Beslenme şekli düşünce yapısını etkiler mi?

Hayvansal beslenmenin düşünce yapısı üzerindeki etkisiyle ilgili, sebep sonuç ilişkisi ortaya konmuş benim bildiğim bir çalışma yok. Ama doğduğumuz andan itibaren bize dayatılan bilgiler yüzünden hayvansal beslenmenin zararlı olduğunu söylediğinizde kişi yıllardır kandırılmış olmanın etkisiyle öfkelenebiliyor. Kimi zaman hayvansal beslenenlerin daha agresif veya savaşçı olduğu, kimi zaman da veganların daha agresif olduğu iddia edilir. Dayanaksız iddialardır.

4.Et, tavuk, balık, süt ve süt ürünlerinden alınması gerekene değerler insan vücudu için elzem midir? Bitkisel beslenmede bu değerleri yerine koymak mümkün müdür?

“Et, tavuk, balık, süt ve süt ürünlerinden alınması gereken” diye bir kavram yoktur. Alınması gereken vitaminler, mineraller, makro besinler ve lif vardır. Bunların bazıları hayvansal gıdalarda da vardır, bazıları eklendiği için vardır ve bazıları hiç yoktur. Ama burada asıl önemli olan hiç alınmaması gereken ve az alınması gereken birçok maddenin hayvansal gıdalarda bol bulunmasıdır. Gıda bir pakettir, içinde faydalı olduğu kadar zararlı maddeler de olabilir. Bu yüzden içinde işinize yarayan bir şey olması o gıdanın faydalı olduğu anlamına gelmez. Örneğin hayvansal gıdalar bizim için uzun vadede riskli birçok madde barındırırlar. Bitkisel besinlerle bir insanın sağlıklı olmasını ve uzun yaşamasını sağlayacak neredeyse tüm gerekli besinlere ulaşabilirsiniz. Neredeyse dedim çünkü hijyen kuralları ve şehirleşme sebebiyle yeterince ulaşamayacağımız B12 vitamini ve güneşle ilişkimiz eskisi gibi olmadığı için D vitamini bunun istisnalarıdır.

5.Hayvansal ve bitkisel protein arasındaki farklar nelerdir? Bitkisel proteinlere alışma süreci yaşanır mı?

İnsan vücudu proteini hayvansal ve bitkisel olarak ayırt edemez. Protein proteindir. Farkı yaratan proteini içeren gıdanın protein dışında ne içerdiğidir. Bitkisel protein kaynakları, hayvansal protein kaynakları gibi vücudumuza zararlı trans yağları, doymuş yağları ve toksinleri içermez, aksine vücut için faydalı olan ve hayvansal proteinlerde hiç olmayan lif içerirler. Bu yüzden bitkisel proteinlere alışmak diye bir şey yoktur.

6.Bitkisel beslenmeyle alamadığımız B12, Omega-3 gibi vitamin ve mineraller için bazen takviye üretimi gerekebiliyor diye düşünülüyor. Kullandığımız bu vitaminlerin üretimi etik mi? Takviyeler gerçeği kadar fayda sağlayabiliyor mu?

Bitkisel beslenmeyle Omega-3 alabiliyoruz, hatta Omega-3 kaynağı diye bildiğimiz balıklar da Omega-3’lerini deniz bitkilerinden alıyor. B12 ise bitkisel besinlerde olmadığı gibi hayvansal besinlerde de yok. Ancak insan eliyle hayvancılıkta takviye(!) olarak verilen hayvanlarda yeteri kadar vardır. B12’leri sadece ve sadece bakteriler üretmektedir. Takviyesi de gerçeği(?) de bakteriler tarafından üretilir, yani takviye olan da gerçektir, o yüzden aralarında bir fark yoktur.

7.Vegan beslenmeyi benimseyen bir birey ağır sporlar yapabilir mi? Yapsa bile bunu sürdürebilir mi?

Vegan bir sporcu, bir insanın sınırı neyse, oraya kadar her şeyi yapabilir, hatta besinleri hayvansal besinlerin risklerini taşımadığı için daha iyi, daha uzun süreyle, daha az besine ve antrenmana ihtiyaç duyarak yapar.

8.Bitkisel beslenmenin vücut yağlanması üzerindeki etkileri nelerdir? Hayvansal protein tüketmemek yağlanmayı nasıl etkiler?

Yağlanmanın en önemli sebebi doymuş yağdan ve trans yağdan zengin beslenmektir. Normal bir öğünün ardından yapılan sporla yağlar yakılmaz, yağlar toklukta değil açlıkta yakılır. Doymuş yağdan zengin beslenmek vücuttaki mitokondri sayısını azaltır ve yağ oksidasyonu azalır. Yani hayvansal ağırlıklı beslenenlerin yağ yakma potansiyeli bitkisel ağırlıklı beslenenlere göre daha düşüktür. Ayrıca daha fazla hayvansal protein alma ihtiyaçları vardır, bu da paralel olarak yağ tüketimini de artırır.

9.Egzama ya da besin alerjisi olan ve çeşitli sebze, meyve, kuruyemişleri tüketemeyen veganlar nasıl beslenmelidir?

Herhangi bir besine alerjisi olduğu bilinen bir vegan o besin dışındaki tüm besinleri tüketebilir. Hiç bir sebze veya meyve diğer sebze veya meyvelerde olmayan bir molekül içermez, sadece oranları farklıdır. Her gün 5 renkte besin tüketilmelidir ki her cins fitokimyasal alınabilsin. Örneğin domatese alerjiniz varsa diğer kırmızı besinlere yönelin.

10.Vegan beslenmek yumurtlamayı, sperm üretimini ya da hamilelikte bebeğin gelişimini nasıl etkiler ya da etkiler mi?

Bitkisel beslenmek, sperm ve yumurtadan başlayarak bir insanın hayatının hiç bir  anını, buna hamilelik de dâhil olumsuz etkilemez. Hatta hayvansal besinlerin sperm sayısı ve doğurganlık üzerine olumsuz etki gösterebileceğini söyleyen çalışmalar vardır.

11.Hamileyken vegan beslenme mümkün müdür?

Vegan hamilelik mümkün, hatta 2,5 yıl veganlık sonrası vegan baba ve vegan anneden, vegan hamilelik sonucu 3 ay önce dünyaya gelen bir nur topu var evde. Hadi o daha 3 aylık, şahsen tanıdığım en büyüğü 8 yaşında olan ve hepsi doğuştan vegan olan birçok çocuk var ve daha da olacak. 

12.Vegan beslenmenin uzun vadede vücut sistemine faydaları nelerdir?

Bitkisel beslenmek insan vücudunun mucizesini gerçekleştirmek için en iyi ortamı sağlar. Hayvansal besinlerin uzun vadede tüm sistemler üzerine olumsuz etkileri vardır. Hayvansal beslenmeyi bırakıp bitkisel beslenmeye geçtiğinizde çoğu olumsuz durum geri dönüşümle eskisinden daha iyi hale gelir. Bugün yapılan bilimsel çalışmalarda, eskiden geri döndürülemez birçok hastalığın bitkisel beslenmeyle geri döndürüldüğü bilinmektedir.

Eminim ki aklınızda kalan sorular olmuştur. Bunun için Suat Erus’un youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca kurduğu internet sitesinde de gezinebilirsiniz.

Bu röportajı bizimle yaptığı ve aklımızdaki soruları bir nebze giderdiği için Suat Erus hocamıza teşekkür ederiz

Sosyal medyada paylaş

entdergi

Published On: Nisan 2nd, 2020Categories: Ekoloji, Sağlık, Veganlık0 Yorum

Leave A Comment