Günümüzde sosyalleşmek için en önemli araçlar internet ve telefonumuzdaki aplikasyonlar. Aplikasyonlardan kastım ise her gün, her an ilgilendiğimiz ve hatta bazılarımız için bağımlılık boyutuna gelen, uğruna hastanelerde bölümler açılan sosyal medya uygulamaları. Bu uygulamalar o kadar yaygın ki dünya tarihinde çok fazla yer etmesine rağmen hala bazı bölgelerde bilinmeyen dinlerin olduğu bölgelere bile varabiliyor. Hal böyleyken sosyal mecralar kendi kahramanlarını, aktrislerini, şarkıcılarını ve bizi ilgilendiren aşçılarını var etti. Bu kısımda genelleme yapmak istemiyoruz fakat birçoğunun yeterli vasfı olmamasına rağmen bu kişileri binler, on binler, yüzbinler hatta ve hatta milyonlar takip ediyor. Etsinler, herkesin çarşısı pazar olsun. Bizim söylemek istediğimiz ise vasıflı insanların hiç değer görmediği ve öte yandan bu insanlarca yalan yanlış yapılan paylaşımlar.

Diyebiliriz ki sosyal medyanın gücü, maalesef ki, yemeğin gücünü yendi. Yeme içme konusunda eğitim az olduğu ve doğru bilgi almak zor olduğu için durum bu noktaya geliyor. Önüne gelen önlüğü giyip mutfağa giriyor. Belki biraz sert bir örnek olacak ama bugün bir ilaç kullanmadan önce doktora gitmeden reçetesiz ilaç alamıyoruz. Oysa, sosyal medyada kendini aşçı/diyetisyen ilan eden bu insufilırlardan* tavsiye alıyoruz. Bizim tepkimiz, kesinlikle işini hakkıyla yapan insanlara değil, beslenme ve diyetetik eğitimi alıp sosyal medyada kendini aşçı ilan edenlere, takip sayısı fazla diye tadım yapıp mekan önerenlere, ürünü tanımayıp saçma sapan yöntemlerle tarif verenlere, inavasyonu ürünün yanına sadece kinoa koyarak yaptığını düşünenlere… Biz Kitchen of Anarchy olarak aşçılığı yemek yapmaktan öte bir meslek olarak görüyoruz: Ürünü tanımak, ona saygı göstermek ve onu hakkıyla işlemek.

Bir topluluğa hitap etmek kesinlikle önemli ve üzerine düşünülüp içerik çıkarılması gereken bir mesele. Kocakarı masallarından esinlenerek yapılan tarifler, sağlık bakanlığının onayından geçmemiş ve anlık para kazanma refleksi ile paylaşılan storyler/postlar insan sağlığını tehdit etmektedir. Bununla ilgili örnekler oldukça fazla. Sosyal medya fenomenlerinden birinin, bir su markasının reklamını yapmak üzere su diyetine girdiğini anlatan paylaşımları buna belki de en güzel örneklerden biri. Tek bir paylaşımıyla geniş bir kitleyi etkileyen bu insanların, halk sağlığını bu denli tehdit eden paylaşımlar yapmalarına karşı bir önlem alınması gerekiyor. Yine bir sosyal medya fenomeninin tarif verdiği çimenli içeceğin aynısından yaparak tüketen bir kadının zehirlenmesi haberlere çıkmıştı. İlgili tarafın hiçbir sorumluluğu olmamakla beraber 24 saat sonra kendisi için yok olup giden bir paylaşımla sizin günlerinizi ve haftalarınızı harcayıp sağlığınızdan olmanız pek akıl kârı değil.

Yukarıda daha önceden belirttiğimiz gibi her platform her dönem kendi starlarını yaratmaktadır. Oluşturulan imajlar, yaşanılan hayatlar, gidilen mekanlar, harcanan paralar, kurulan cümleler ve atılan story/postlar sizi hayran bırakmak ve “Vay anasını avradını, ne hayatlar var!” dedirtmek için. Çift tıklayıp beğendiğiniz ve baş parmağınızla bir sonrakine geçtiğiniz gönderilerin bedelleri kişiden kişiye değişmekle beraber ortalama 20-25 bin Türk lirası arasında. Yine daha önce dediğimiz gibi, herkesin çarşısı pazar olsun ama siz, siz olun , yaşanılan o ışıltılı hayatlara kapılıp saçma sapan ürünler tüketmeyin, almayın ve aldırmayın.

Kitchen of Anarchy ailesi olarak sistemin size ve bize yansıttığı her şeyin bir yanılsama olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Sistemin parçası olmayın çünkü sizin değil, sistemin size ihtiyacı var.

Son olarak,

Güven kontrole engel değildir. Güvenin ama kontrol etmeyi unutmayın.

*Influencer meslek grubunun Kitchen of Anarşi dilindeki karşılığıdır. İğneleme, dalga geçme amacı taşımamaktadır.

Görsel: https://clubandresortchef.com/club-chefs-use-social-media/

Sosyal medyada paylaş

Kitchen Of Anarchy

Mutfak kültürdür ve her kültürde olduğu gibi içinde farklı unsurlar, farklı kişiler barındırır. Kitchen of Anarchy, mutfağın çocuklarının dünyasıdır. Kendilerine iki aşçı yamağı diyen Emin ve Sidar'ın sizin için hazırladığı içeriklerdir. Bu dünyada her şey bizcedir, kesin bilgilere ve genel geçer olanlara yer yoktur.
Published On: Ağustos 21st, 2021Categories: Kültür & Sanat0 Yorum

Leave A Comment