Ülkede rutin olarak yapılan yüzlerce doğa  katliamına bir yeni katliam da Van’da eklendi. Kuraklık ve kirlilikten dolayı yeterince tahribat  yaşanan Van Gölü’ne, Van Büyükşehir Belediyesi araçları tarafından “Kıyı Kanunu”na uygun olmamasına rağmen hafriyat ve molozlar dökülmeye başlandı. Gölde meydana getirilen tahribattan sonra, balıkçılar gölde toplanarak tahribata tepki gösterdi.

Yapılan bu tahribat NASA tarafından yapılan fotoğraf yarışmasında birinci olan Van Gölü’nün güzelliğini ciddi bir şekilde “kirletiyor”. Yaz sıcaklarıyla beraber, bir yanda gölde çekilme yaşanırken diğer yanda kanalizasyon atıklarının boşaltılmasıyla zaten kirli olan gölün kirlilik oranı gittikçe artıyor.

Van Gölü’nün gittikçe kirletildiğini belirten bölge sakinlerinden Mehmet Şirin Altıntaş, bir an önce bu tahribatın yetkililer tarafından sona erdirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Altıntaş, “Van Gölü’ne, son aylarda yüzlerce hafriyat ve moloz dökülmektedir. Van Gölü’nün ekolojik dengesi bozulmaktadır. Bu durum, Van Gölü’nün maviliğini kaybetmesine, dibinin bir çamur deryasına dönmesine sebep olmaktadır. Güzelim Van Gölü’nü bitiren şahıslar ve kurumlardan rica ediyoruz: Molozu, hafriyatı dökmesinler. Süphan ile Nemrut’un bile maviliğini kıskanıp küllerini patlatmadıkları Van Gölü’ne biz 21. yüzyıl Türkiye’sinde moloz, hafriyat dökmeyelim. Van’daki devlet kurumları başta olmak üzere sivil toplum örgütlerine seslenmek istiyorum. Van Gölü’nü bu çamur deryasına terk etmeyelim, buna bir dur diyelim” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla 1 Haziran 2021’de açılan Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nden çıkan kanalizasyonun Van Gölü’ne akıtılmasını eleştiren Van Çevre Tarihi Eserleri Koruma Araştırma ve Geliştirme Derneği (ÇEVDER) Başkanı Ali Kalçık, göle moloz ve hafriyat dökülmesine isyan etti. Kalçık “Burası 1 Haziran 2021’de Emine Erdoğan’ın büyük vaatlerle açılışını yaptığı İleri Biyolojik Arıtmadan çıkan kanalizasyon. Karşıda derinlemesine baktığımızda yaklaşık 1 kilometre boyunca sadece simsiyah kanalizasyon suyu görünüyor. Hemen karşımızda görünen, binlerce martının ne kadar kirli olduğunun ölçüsüdür. Böylesi bir vahşetin uygulandığı yerde, Van’da, bulunan bütün kurumların, bireylerin, partilerin koruma kanununun çıkmasını istemelerine rağmen kanalizasyon atıkları Van Gölü’ne akıtılıyor. Birçok ülkede sulama, amaçlı olarak kullanılır. Maalesef bizim İleri Biyolojik Arıtma’dan çıkan bir vahşet, ilkelliktir.” ifadelerinde bulundu.

Moloz ve hafriyatların göle boşaltılmasının kanuna aykırı olduğunu dile getiren Kalçık, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Kıyı koruma kanunu diye bir kanun olmasına rağmen bu kanuna riayet edilmediği gibi, hafriyat yönetmenliğinin olması gerektiği bir yerde böylesi bir vahşet yaşanıyor. 3621 sayılı yasa der ki; ‘Savaş koşullarında dahi sosyal tesis yapılamaz. Kimse gölleri, suları gasp edemez. Buraya tonlarca hafriyatlar dökülmüş. Kıyı kanunu ihlal edilmiş. Hemen yanında iskele var. Böylesi bir ilkellik, doğaya sahip olmamak ancak kayyımların marifeti olabilir. Bu kayyımların yaptığı uygulamanın sonucudur.’

Van Büyükşehir Belediyesi, hukuksuz şekilde kirletilen göl hakkında henüz bir açıklama yapmadı.


Kaynak: Gazete Aktüel

Sosyal medyada paylaş

Ahmet Furkan Tunahanlı

Ent Dergi Kültür&Sanat Editörü. Anadolu Üniversitesi Adalet Bölümü Öğrencisi. Taze Vejetaryen, Pro-feminist. Kafkaokur Dergisi ile okuma alışkanlığı kazanıp sonradan yazı yazmaya başladı. Rol Modelleri Buket Uzuner ve Franz Kafka. Franz Kafka'ya olan hayranlığı öyle büyük ki yeni tanıştığı insanlara kendini Furkan Kafka olarak tanıtıyor.
Published On: Temmuz 19th, 2021Categories: Ekoloji, Haber0 Yorum

Leave A Comment