Ulusal Açılma Günü [1] – 11 Ekim 2020

Bu 11 Ekim’de Ulusal Açılma Günü, LGBTQ+ topluluğundaki bireyler için farkındalık yaratmaya devam edecek ve homofobinin sessizlik içinde büyüdüğü fikrini savunacak. Bugün, kendini LGBTQ+ olarak tanımlayan birçok kişi, arkadaşlarına veya ailelerine cinsel yönelimleri hakkında “açılacak” (“dolaptan [saklandığı yerden] çıkma” ifadesinden gelen bir terim), ki bu çok büyük bir an! Bunun ötesinde, LGBTQ+ hareketinin tarihi bir umut ışığıdır- kahramanları onurlandırılır ve kişisel olanın politik olduğunun altını çizer. Aynı zamanda özgürlük ruhunu kutlamak için de bir fırsattır – çoğu insan bunu LGBTQ+ gruplarıyla ilişkili bayrakları sallayarak veya rozetler takarak yapıyor.

2020 Ulusal Açılma Günü Ne Zaman?

Ulusal Açılma Günü her yıl 11 Ekim’de kutlanmaktadır. İlk defa 1988’de kutlandı ve 1990’a gelindiğinde 50 eyaletin tamamında kutlanıyordu.

Ulusal Açılma Günü’nün Tarihi

Ulusal Açılma Günü tek bir yürüyüşten ilham aldı. 11 Ekim 1987’de Washington’da Lezbiyen ve Gey Hakları Yürüyüşüne 500.000 kişi katıldı ve yürüyüş sona erdikten sonra 4 ay sürecek gittikçe büyüyen bir ivme kazandı. Bu süre boyunca, yüzün üzerinde kendisini LGBTQ+ olarak tanımlayan birey, Washington, DC dışında toplandı ve açılmalarını kutlamak için ulusal bir gün yaratmaya karar verdi – bu, tarihi yürüyüşlerinin 1. yıldönümünde başladı.

NCOD (Ulusal Açılma Günü) fikrini ilk önerenler Rob Eichberg ve Jean O’Leary’di. Eichberg, The Experience (Deneyim) adlı bir kişilik geliştirme atölyesi kurdu; bu sırada O’Leary, Ulusal Eşcinsel Hakları Savunucularının başkanıydı. Daha sonra 1995 yılında AIDS’ten dolayı hayatını kaybedecek olan Eichberg, insan hakları hareketindeki en güçlü aracın, çoğu insanın LGBTQ+ topluluğundan birini çoktan tanıdığını ve ona saygı duyduğunu göstermek olduğunu söylemişti; böylece UAG bu insanların gün ışığına çıkmasına yardımcı oluyordu.

Son 15 yılda, İnsan Hakları Kampanyası her Ulusal Açılma Günü için bir tema seçti – hem 2014 hem de 2013 “Açılmak Hala Önemlidir” temalıydı ve en eski tema (1999) “Kongreye Açıl” idi. Ayrıca, her UAG için farklı sözcüler konuşma yapar. 1990’lardaki bazı önemli isimler arasında “Frasier” oyuncusu Dan Butler ve  Newt Gingrich’in üvey kız kardeşi Candance Gingrich yer alıyor.

UAG her yıl popülerlik ve katılımcı kazanıyor. Başlangıcından bu yana, sayısız tanınmış kişi ve ünlü kendilerini açıkça LGBTQ+ olarak tanımladılar ve her yıl hala dolabın içinde olanlar için destek ve umut mesajları paylaşıyorlar. 2019’da UAG’yi desteklemek için tweet atan göze çarpan ünlüler arasında Olimpik artistik buz patencisi Adam Rippon, oyuncu ve adalet savunucu Sara Ramirez yer alıyor. Etkinlik, basmakalıp yargıları ortadan kaldırmak için ortaya çıkan arkadaşlar ve aileler ile birlikte nefret ve homofobiyi ortadan kaldırma çabalarını sürdürmeyi planlıyor.

Ulusal Açılma Günü Nasıl İzlenir?

1. İnsan Hakları Kampanyasına Katkıda Bulunun

Bu organizasyon sadece UAG’ye sponsor olmakla kalmıyor, aynı zamanda kendisini birçok yönden LGBTQ+ eşitliği için mücadele etmeye adıyor. Bu yüzden desteklenmeye değer!

2. Açılan Birini Destekleyin

Söylenecek başka söz yok – açılmak zor bir deneyim olabilir. Hayatlarının bu bölümünü sizinle paylaşmayı seçenleri kabul ederek dost olun. Kimliğinizin önemli bir parçasını paylaşıp paylaşmama konusunda kararsızsanız, bugün ekstra sevgiden yararlanmayı düşünün ve sizin için doğru zamansa, atılın.

3. Farkındalığı Artırmak için Onur Sembolü Takın

‘LGBTQ+’ kısaltması altındaki farklı grupların sembolik temsilleri, yalnız ya da ayrımcılığa uğramış hissedenler için çok hoş bir görüntü olabilir. Bir rozet takarak ya da bayrak sallayarak etkinlikler hakkında farkındalık yaratın ya da desteğinizi rahat hissettiğiniz bir sosyal medya platformuna gönderin!

Ulusal Açılma Günü Hakkında 5 Önemli Gerçek

  • Ulusal Açılma Günü gey veya lezbiyenlerden daha fazlasını içerir.

LGBTQ+ biseksüel, transseksüel ve daha pek çok cinsel kimliği kapsayacak şekilde genişledi- bu nedenle giderek daha da fazla insan UAG’ye katılabiliyor!

  • Ulusal destekle büyüdü.

İlk Ulusal Açılma Günü’ne sadece 18 eyalet katıldı- bu sayı medyanın ilgisiyle birlikte hızla yükseldi ve etkinliği tüm dünyaya yolladı.

  • Eskiden çok daha tehlikeliydi.

Bu on yılda ve Batı kültüründe, gey veya lezbiyen olarak açılmak istatistiksel olarak daha az tehlikelidir – topluluğun bir parçası olanların çoğu kimliğiyle övünür ve onur verici aksesuarlar takar!

  • Bilgi nefreti defeder.

Bir çalışma, sevdiği birinin LGBTQ+ topluluğunda olduğunu bilenlerin baskıcı ve homofobik görüşleri sürdürme olasılığının daha düşük olduğunu gösteriyor.

  • Bir zamanlar merkezi Batı Hollywood’daydı.

UAG ilk başladığında, Ulusal Eşcinsel Hakları Savunucularının merkezi Batı Hollywood, California’daydı, ancak sonradan Santa Fe, New Mexico’ya taşındı.

Ulusal Açılma Günü Neden Önemli?

  • Farklılıkların kutlandığı bir gün.

Farklı insanlar bir araya geldiğinde, daha güçlüyüz. İnsan Hakları Konseyi’ne göre nefret ve homofobi sessizlik içinde büyüyor ve bu gün [UAG] sahip olduğumuz farklılıkları gün ışığına çıkarmaya ve kabul etmeye yardım ediyor.

  • Tarihteki önemli bir harekete ışık tutuyor.

Yakın zamanda yapılan bir anket, Amerikalıların %5’inin LGBTQ+ topluluğuyla özdeşleştiğini gösteriyor – ve bu, tüm dostları ve destekçileri kapsamıyor bile! UAG’nin arkasındaki hareketler, tüm bu insanlara özgürlük, ses ve hayatlarını nasıl yaşayacakları konusunda seçim hakkı vermek için çalışıyor.

  • Hayat değiştirici olabilir.

Hayatını dolabın dışında yaşama kararı – dürüstçe, kimliğini hiçbir yönde gizlemeden – dünyadaki birçok insan için büyük bir adımdır. Ulusal Açılma Günü bu yeni başlangıcı temsil edebilir ve bir kişinin hayatındaki en önemli günlerden biri olabilir.

1: National Coming Out Day: LGBTQ+ bireylerin deneyimlerini ve yolculuklarını açığa çıkaran ulusal açılma günü.


Kaynak: nationaltoday.com

Görsel: allgaylong.com

Beyza Genç
Beyza Genç
Hacettepe Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı 4. sınıf öğrencisi. Aynı zamanda İngiliz Dilbilimi bölümünde yan dal yapıyor. Feminist edebiyat eleştirisi alanında araştırma yapmayı, bu alanda metinler okumayı ve yazmayı, sinema ve tiyatro etkinliklerine katılmayı çok seviyor.

Rastgele Yazılar

Yaratıcılık ve Gelecek

Yaratıcılık, değerli orijinal fikirlere veya buluşlara sahip olma durumudur. İnsanoğlunda doğuştan var olan bir özelliktir. Gelişiminde ailenin, çevrenin ve en önemlisi...

Üçüncü Dünya Ülkelerinde Hak Arayışları

Gittikçe gelişen bir dünyada istediğimiz daha yapıcı, daha insancıl ve daha kapsayıcı haklar iken gelişmenin de getirisi olan daha büyük haksızlıklar, eşitsizlikler oldu. Bazı ülkelerin...

Covering Climate Now: Korona virüs Bağlantısı

Orman kaybı, iklim değişikliğinin yanı sıra virüslere de yol açıyor—yıkımdan etkilenenler listesinin başında ise yerli halk var.

Neuralink Nedir, Ne Değildir?

Neuralink Corparation, Elon Musk ve kurucu ekibi tarafından kurulan ve implante edilebilir beyin-bilgisayar arayüzleri geliştiren bir Amerikan "ticari" nöroteknoloji şirketidir.

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz