Sosyal medyada paylaş

Trigliseritler nasıl oluşur?

Trigliseritler, bitkisel ve hayvansal yağların ana bileşenidir. Hayvansal trigliseritler oda sıcaklığında katı hâlde bulunurken bitkisel trigliseritler oda sıcaklığında sıvı hâlde bulunur.

Trigliserit oluşumu, günlük enerji ihtiyacının karşılanmasından sonra geriye kalan maddelerin depolanması suretiyle olur. Karaciğer bölgesinde üretilmekte olan trigliseritler, bağırsaktan emilen besinlerin değişimi sonucunda meydana gelir.

Trigliseritler, vücudumuzdaki besin ve enerjinin depo şeklidir. Bu maddeler vücuda alınan ancak yakılamayan besinlerin fazlalarından biriktirilerek oluşturulur. Kısacası trigliseritler bağırsaktan emilen, sindirilmiş besin maddelerinin esterleşmesiyle (yağlaşmasıyla) oluşmaktadır.

Trigliseritlerin görevleri nelerdir?

Trigliseritler, iyi birer enerji deposudur. 1 gram trigliserit 9 kalori enerji verirken 1 gram karbonhidrat (örneğin; ekmek, patates vb.) 4 kalori enerji verir. Canlılarda deri altında birikerek vücut ısısının korunmasını sağlar. Yine canlılarda organların etrafında birikirler ve bu organların darbelerden daha az etkilenmelerini sağlar.

Trigliseritler, organların ve buna benzer yapıların bulundukları ortamlara daha iyi tutunmalarını sağlar ve bunların yapılarında biriktirdikleri yağlarda eriyen vitaminlerin bir çeşit deposudur (A, D, E, K vitaminleri). Bu sayede vitamin eksikliklerinden doğan hastalıkların önlenmesinde görev alır.

Trigliseritlerin en önemli görevlerinden biri de hücre zarının yapısına katılmalarıdır. Hücre zarının yapısına katılan yağlar bu yapının esnekliğini artırırken yağda eriyen vitaminlerin (“ADEK” vitaminleri) hücre içerisine alınmasını kolaylaştırmaktadır.

Kanın trigliserit seviyesi nasıl olmalıdır?

Normal trigliserit seviyesi 50-200 mg/dl arasında olmalıdır. 200 mg/dl üstünde değerleri yüksek olarak değerlendirip özellikle şeker ve kalp hastalarında bu değerlerin hemen düşürülmesi gerekmektedir.

Trigliserit düzeyi 500 mg/dl ve üzerinde ise pankreas organında iltihap riski oluştuğunda trigliserit düzeyinin hemen düşürülmesi gerekmektedir.

Trigliserit seviyesi yüksekliğinin zararları nelerdir?

Türkiye’de yapılan çalışmalarda trigliserit düzeyi ortalama %33-44 arasında görülmektedir. Trigliserit seviyesi yükseldiği zaman organlarda yağlanma meydana gelebilir. Trigliseritler de organlardaki enerjinin ve yağın depo formunu oluşturur. Bir organda depolanan trigliserit miktarı artarsa o organın işlevlerinde bozukluk meydana gelebilmektedir.

Örneğin; trigliseritler, karaciğerde depolandığı için, karaciğerde artış gösterebilir. Bu durumda yağlanmış bir karaciğerden bahsediyoruz. Yapılan çalışmalarda 500 mg/dl üstündeki değerlerde pankreas iltihaplanması denilen pankreatit meydana gelebildiği gösterilmiştir.

Yapılan toplum tabanlı çalışmalarda ise trigliserit yüksekliğinin kalp hastalığına ve kalp krizlerine davetiye çıkardığı gösterilmiş durumdadır.

Kanda trigliserit yüksekliğinin sebepleri nelerdir?

Trigliserit yüksekliği, bazı ailelerde genetik yolla geçebilmektedir. Aşırı yağlı besinler, kandaki seviyenin yükselmesine neden olabilir. Fazla alkol alımı da trigliserit seviyesini yükseltebilir.

Trigliserit seviyesini yükseltebilen diğer durumlara kortizol kullanımı, şeker hastalığı, pankreas iltihabı, tiroid bezi yetmezliği ve böbrek yetmezliği örnek olarak gösterilebilir.


Kaynak:

Uzm. Dr. Kala, V. “Trigliserid” Kalp Doktorunuz. 12 Haziran 2017. İnternet. Erişim Tarihi: Şubat 2021. <https://www.kalpdoktorunuz.com/trigliserid/>.

Sosyal medyada paylaş

Veli Kala

Veli Kala
İzmir'den bir doktor. Uzmanlığı kardiyoloji. Güzel ülkemizin geleceği için çalışan bir sağlık emekçisi.
Categories: Bilim0 Comments

Leave A Comment