2020 yılına damgasını vuran Covid-19 salgını sonrasında, bu virüsün insanlık tarihini etkilemiş diğer virüsler gibi zoonotik bir virüs olduğu anlaşılmıştı. Doğada insanlara bulaşan virüslerin ¾’ünün zoonotik olduğu Hivda Polat tarafından bu yazıda açıklanmıştı. Nisan ayında, hayvan sömürüsünün yalnızca virüse sebep olmakla kalmadığı ve yayılımını hızlandırdığı araştırmalar tarafından ortaya kondu. Amerika Birleşik Devletleri’nde bu sürece dur denilmemesi ve et endüstrisi desteklenerek insan yaşamının hiçe sayılması gündeme oturdu.

Pandemi et kıtlığına neden oldu

Dünyanın hangi ülkesinde olduğu, hangi üretim metodu kullanıldığı fark etmeksizin mezbahalar ve özellikle et paketleme tesisleri virüsün yayılımı için optimum habitatı sağlar. Etlerin bozulmaması için soğuk, nemli ve rüzgârlı tutulan tesislerde verimlilik artırmak için tek bir üretim hattında binlerce çalışan yan yana durmaktadır. Sosyal mesafenin korunması imkânsız olduğu gibi, nemli koşullardan dolayı maskeler sürekli ıslanmaktadır ve maske takmak neredeyse imkânsız hale gelmektedir.

Tüm sektörleri ve tüm ülkeleri ekonomik anlamda sekteye uğratan salgın, özellikle her 1 saatte 1 milyon hayvan tüketen Amerika Birleşik Devletleri için tam bir krize neden oldu.[1] Sosyal mesafeye ve hijyen tedbirlerine uyulamayacağı gerekçeleriyle et üretiminde yaşanan azalma sonrasında ülke, et kıtlığı ile karşılaştı. Ucuz et satması ile bilinen Costco markası, 4 Mayıs’ta kişi başı 3 et ürünü kısıtlaması getirdi.[2] Bir dönem çocuk havuzunu kıyma ile doldurarak ucuz fiyata satışa sunan markanın et kıtlığı yaşaması sosyal medyada tiye alındı.

California’da stokları tükenmiş bir markette boş et dolabı.
https://en.wikipedia.org/wiki/Impact_of_the_COVID-19_pandemic_on_the_meat_industry_in_the_United_States#/media/File:Almost_empty_meat_counter.jpg

Et stoklarının birçok eyaletteki marketlerde ve restoranlarda tamamen bittiğinin gözlemlenmesi ardından, tüketiciler vegan ürünlere yöneldi. Vegan et muadiliyle ünlü olan marka Beyond meat, birçok markette stoklarını tüketti. Pandemi döneminde Kroger, ABD’nin dört bir yanında 1.700 markette Impossible vegan et ürünlerini satacağını duyurdu. Bitki temelli diğer markalarda da aynı şekilde rekor satışlar gerçekleşti. 13 Mart ile 19 Nisan arasında Gardein’s markasının satışları geçen sene aynı döneme göre %65 oranında arttı.[3]

Tesislerin kapanması 7 milyon hayvanın öldürülerek gömülmesi demek

17 Mayıs günü MSNBC’ye konuşan Micheal Pollan, tedarik zincirinin ne kadar kırılgan olduğundan bahsetti. [4] “Reagen yönetiminden bu yana et şirketlerinin birleşmesine verimlilik adına izin verdik. Yani, büyük şirketler birleşerek daha çok hayvanı katledebilecek ve tüketiciler daha ucuza et tüketebileceklerdi. Öyle bir noktaya geldik ki şu anda tek bir domuz çiftliği kapansa, tüm o domuzların gidecek bir yeri yok.”

CBSN’de yapılan habere göre, tesisler kapanırsa çiftçiler çiftliklerde hayvanları beslemek zorunda kalacak ve bu çok masraflı olacaktı. Kesim için uygun ağırlıkta olmamaları ise tüm bu canlıları endüstrinin gözünde değersiz bir mala dönüştürüyordu. Yani toplu şekilde gömülerek öldürülmeleri en ekonomik yoldu. Bloomberg, bu şekilde devam ederse haziran sonuna kadar 7 milyonun hayvanın öldürüleceğini öngördü.[5]

Tesislerde 15.000’den fazla vaka ve 63 ölüm

Tüm bu gelişmeler yaşanırken tesislerde vaka sayısının git gide arttığı tespit edildi. The Denver Channel’ın yaptığı habere göre, büyük et tesislerinden biri olan JBS’te Covid-19 pozitif çalışan oranının %40 ile %80 arasında olduğu, şirketin bunun ardından test yapmayı durdurduğu açıklandı.

Tüm ülkedeki en büyük fiyaskoysa South Dakota eyaletinde bulunan Smithfield tesisinde yaşandı. Nisan ayında 853 çalışan hastalanmış, iki çalışan hayatını kaybetmişti. BBC News’in belirttiğine göre araştırmalar, yalnızca 15 Nisan’a kadar aynı eyalette görülen vakaların %55’inin bu tesis kaynaklı olduğunu belirtiyor. Tesiste çalışanlarla yapılan görüşmeler sonunda, çalışanlara yeterli hijyen tedbirleri sağlanmadığı, çalışanların sağlık kontrollerinden geçerek karantinaya alınmasının söz konusu olmadığı belirtildi. Şimdiye kadar 15.000’den fazla vaka ve 63 ölüm kaydedildi.[6] Et tesisleri, ekonomik çıkarlar nedeniyle kapatılmadı ve binlerce insanın ölümüne neden olundu.

Üretim Savunma Kanunu şirketlerin sorumlu tutulmasını engelliyor

Trump, tüm bu krizin patlak vermesinden sonra ivedilikle aksiyona geçti ve 2 gün içinde Üretim Savunma Kanunu’nu imzaladı. Bu kanunla ilgili yaptığı açıklamada en çarpıcı olan, bu süreçte ABD’nin en büyük et üretim şirketlerinden biri olan Tyson’la birlikte çalıştığı ve kararın şirket sorumluluğu açısından önemli olduğuydu. Trump’ın sağlık çalışanlarıyla ilgili tedbir alması 2 aydan uzun sürmüşken et sıkıntısıyla ilgili 2 gün kadar kısa bir sürede aksiyona geçmesi oldukça tepki çekti.

Üretim Savunma Kanunu sonrasında tüm haber kanallarında “Kanun et tesislerini açık kalmaya zorluyor” şeklinde haber yapıldı. Halbuki kararname okunduğunda, maddelerin yalnızca şirketleri sosyal mesafe ve hijyen tedbirleri almaya teşvik ettiği görülüyor. Bu da isteyen tesisin önlem dahilinde tesisi kapatabileceği anlamına geliyor. Medyanın yaptığı haberlerse şirketlerin çalışan sağlığı ile ilgili sorumluluğu almamasına yaradı. South Dakota’da bulunan Smithfield tesisini işçiler şikâyet etti. Mahkeme, Trump’ın imzaladığı kararname doğrultusunda hareket edildiği gerekçesiyle şirketi suçlu bulmadı. [7]

Sosyal medyada paylaş

İrem Tutcu

Galatasaray Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi. İki senedir sürdürülebilirlik danışmanlığı alanında stajyer olarak çalışmakta olan Tutcu, ileride sürdürülebilir ve etik işletme konusuyla ilgili akademik çalışmalar yapmak istemektedir. Küçük yaştan itibaren insan hakları aktivisti olmak hayaliyle büyümüştür. Son yıllarda ise çevre, hayvan hakları ve mülteci hakları alanlarında çeşitli STK’lerde aktivizm faaliyetlerini sürdürmektedir. Yoga, plant-based aşçılık ve sinema gibi hobilerinin yanında küçüklükten bu yana en sevdiği hobisi olan yazmayı da bu amaçta kullanmaya karar vermiştir. Bu doğrultuda, ENT Dergi'de Ekoloji Bölümü editörlüğü yaparken içerik üretmekte ve çeviriler yapmaktadır.
Published On: Haziran 18th, 2020Categories: COVID-19, Ekoloji, Tüketim0 Yorum

Leave A Comment