Zamanın başından beri ona ulaşmaya çalıştık. Adı değişti, şekli değişti ama biz hep aynı kaldık. Tanrı dedik ona bütün dillerde, bazıları kendi ismini taktı. Kutsadık gecelerce, gündüzlerce, kutsadık… Onu ulaşmak istedik, bir ateş yaktık. Dans ettik, şarkılar söyledik. Ulaşamadık. Sonra bir kule yaptık, kocaman. Gökyüzünü delecekti, tanrıya ulaşacaktı bu kule. Yıkıldık, yarım kaldık. 

Unuttuk dilini tanrının, bir ağıt yaktık. Sunaklarda kanımızı akıttık bir olsun diye kanımız, ulaşamadık. Medeniyetler kurduk, medeniyetler yıktık. Öldürdük, öldük ve dirildik. Adını unuttuk. Adımızı unuttuk.

Sonra bir ad uydurduk, kurbanlar yolladık bize istediğimizi versin diye. En çok bizi, bizi sevsin diye. En çoğunu hep biz istedik. Bizim olsun istedik. Ve hiçbir zaman yetmedi çoklarımız, eksik kaldık. 

Tanrı olmak istedik sonra. Kendi adımızla çağırdık, kendimize taptırdık. Yetmedi kurbanlar, yetmedi kanlar dökülen yüzyıllarca. Adını yadsıdık sonra. Öfkelendik, bağırdık. Sitem ettik, dağıttık. Yıktık, yıktık ne varsa ona benzeyen bütün her şeyi; doğanın kendisini. Acıttık. 

Yeni tanrılar yarattık kağıttan şeylerden; onlara taptık, onları kutsadık. Ve yetmedi, yetmedi. Kendi yarattığımız tanrılara bile ulaşamadık. İnsan olmak dedik sonra adına. Aciziz, yetersiziz, dünya bizi istemiyor.

Belki bir dursaydık o gecelerde, ellerimizi havaya değilde kalbimize koysaydık, hatırlar mıydık adını, adımızla? Yeniden söyler miydik şarkısını evrenin? İnanır mıydık birliğe, bütünlüğe. Ve sonunda inanır mıydık sevgiye?

Ulaşamadığımız her gece bir çizik attık dünyaya, ve yer kalmadı; dünyayı kanattık. Başka yolu bilmiyoruz hala, kanatmaktan başka bir yol bilmiyoruz. Nasıl iyileşiriz bilmiyoruz.

Peki ya sussak bir saniye, beklesek. Dinlesek ağaçların sesini? Ulaşabilir miyiz tanrıya? Yaklaşabilir miyiz ona sonunda. Hatırlar mıyız yeniden; o içimizde. Ve öğrenebilir miyiz sevmeyi kendimizi? Diyebilir miyiz sonunda ; O benim, ben o.

Sosyal medyada paylaş

Melika Aydın

İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. İngilizce öğretmeni olarak çalışıyor. İzmir'de Alaska ile yaşıyor. Hayvan ve insan hakları aktivisti. Kendini "bohem, yazar, öğretmen" olarak tanımlıyor. Geleceğe inanıyor.
Published On: Ağustos 25th, 2021Categories: Edebiyat, Yaşam0 Yorum

Leave A Comment