2015 yılı yazında Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu Kobani’ye, orada yaşayan çocuklara, oyuncak ve insani yardım malzemeleri götürmek için kampanya başlatmıştır.  Federasyon üyeleri, 20 Temmuz 2015’de Urfa’nın Suruç İlçesi’nde dinlenmiş ve Amara Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yapmak için toplanmıştır. Saat 12:00 sularında IŞİD çeteleri tarafından bombalı saldırı sonucunda 33 kişi katledilmiş, 104 kişi ise yaralanmıştır. Saldırı sonrası devletin ihmalleri teker teker su yüzüne çıkmıştır.

Av. Gülhan Kaya’nın katıldığı bir programda;

‘’ Emniyete canlı bomba eylemi yapılacağına dair istihbarat bilgisi gitmiştir. Canlı bomba Şeyh Abdurrahman Alagöz “terör nitelikli aranan şahıs” olarak daha önce  Suruç Emniyet Müdürlüğü’ne bildirilmiş, canlı bomba eylemlerine karşı önlemler alınması için talimat verilmiş ancak hiçbir önlem alınmamıştı. Canlı bomba, katliam günü saatlerce Suruç’ta dolaşmıştı. Şeyh Abdurrahman Alagöz aynı zamanda, 10 Ekim Ankara Katliamı’nı gerçekleştiren Yunus Emre Alagöz’ün kardeşiydi. Suruç Katliamı araştırılsaydı Ankara Katliamı gerçekleşmezdi”  diyor.

Dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu ’’ 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 arasındaki tarihler için o zamanın defterleri açılırsa kimilerimiz insan içine çıkamaz’’   şeklinde bir söylemde bulunmuştur.

Davutoğlu’nun açmak istediği defteri bizler hiçbir zaman kapatmadık. Bizden alınan canların hesabını sormak için  bugün yeniden sesimizi  yükseltmeliyiz. Biliyoruz ki Suruç’un hesabını sormak bu coğrafyada bulunan tüm adaletsizliğin, katliamların hesabını sormak demektir. 33’lerin kurmak istediği halklar arası köprüyü o gün o meydanda gördük. Ankara’da, Amed’de gördük.

Bugün  köprünün temelini atan 33’lerin yolunda yürümek, bıraktıkları bu mirası devralmak her birimizin boynunun borcudur.

Suruç Katliamından tam 18 ay sonra açılan, tam altı senedir devam eden davada dosyanın tek tutuklu sanığı Yakup Şahin’dir.  Hala korunan sanık mahkemelere ise SEGBİS yolu ile katılmaktadır. Mayıs 2021 yılında görülen Suruç Katliamının 19.duruşmasında Yakup Şahin için 34 kez ağırlaştırılmış hapis cezası istendi. Firari sanıklar İlhami Bali ve Deniz Büyükçelebi’nin dosyalarının ise ayrılması talep edildi.Fakat avukatların taleplerini reddeden mahkeme heyeti katil Yakup Şahin’in tutukluluk haline devamına, diğer iki sanığın ise yakalama emrinin devamını vererek bir daha ki duruşmayı 29 Eylül 2021’e erteledi.

Bugün Suruç İçin Adalet diyerek  çıktığımız sokaklarda gözaltına alınarak işkenceye uğruyoruz. Üniversitelerimizde seçilmiş rektör istediğimiz için, kadınlar-çocuklar-hayvanlar yaşasın dediğimiz için, hayatın her alanında psikolojik ve fiziksel şiddete uğruyoruz. Üstelik yargılanıyoruz. 

Bugün katillere yol yapanların, alan açanların karşısında tüm ezilenlerin yaşamını savunmaya adaletsizliklerin ve zulmün üstüne yürümeye devam etmeliyiz.

Sadece 1 katili bile yargılayamayan mahkemeye izin vermemeliyiz.

Suruç’un “Herkes İçin Adalet” talebi yalnızca bir kampanyadan ibaret değildir. Bu ülkede yaşanan ve yaşanmaya devam eden adaletsizliklerin keskin girdabının çıkış yoludur. Adalet bir toplumun belleğinin diriliğinden meydana gelebilir. Bu yüzden adalet taleplerimizi birleştirmeli, tüm adalet arayışlarının dün olduğu gibi bugün ve yarın da sesi olmalıyız. Suruç’un, Amed’in, Roboski’nin, pandemide intihara sürükletilen işçinin, istirmar edilen çocukların, katledilen kadın ve hayvanların adalet talebi Suruç ile birdir. Adalet 33 düş yolcusunun uğruna yola çıktıkları bir dünyaydı. 33 düş yolcusunun idealleriyle adaletin sesi olmalı, onların düşlerini gerçek kılmalıyız.

“Beraber savunduk beraber inşa edeceğiz” diyerek yola çıkan düş yolcularını katledenlerden değil 6 yıl 60 yıl da geçse hesabını soracağız. Er ya da geç hiçbir katliam cezasız kalmayacaktır. 33’lere sözümüz düşledikleri özgür yaşamı kuracağız.

 

KAYNAKÇA

https://www.izgazete.net/genel/suruc-katliami-yaralisindan-cagri-ayaga-kalkmam-icin-elimden-tutar-misiniz-h9683.html

https://www.izgazete.net/genel/suruc-yazi-dizisi-1-33-dus-yolcusu-yiteli-tam-5-yil-oldu-h50141.html

https://ekmekvegul.net/sectiklerimiz/gunun-siiri-ezgi-sadet-ve-suruc-katliaminda-yitirdiklerimize

Sosyal medyada paylaş

Rengin Oğuz

Published On: Temmuz 20th, 2021Categories: Gündem, İnsan Hakları, Yaşam0 Yorum

Leave A Comment