Bu sene 1-5 Aralık tarihleri arasında çevrimiçi olarak düzenlenecek olan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali programı açıklandı. Festivalde bu sene birbirinden farklı 21 belgeselin geleceğimiz için yapabileceğimiz en ufak bir şeyin nelere mal olduğu ve sürdürülebilir bir hayatı sağlıklı bir şekilde ne kadar ilerletebileceğimizi göstermeyi amaçlarken, sürdürülebilir ekolojik farkındalığı topluma kazandırmayı hedefliyor.

Önce gezegenin sınırlarını, sonra da tüm canlılar ve birbirimizle olan bağlarımızı fark ettik.

Şimdi birlik içinde yeni bir yaşam kültürü oluşturma zamanı.

SYFF, sürdürülebilir bir yaşam kültürü için insanlık olarak birlikte hareket etmenin hayati önem taşıdığı, değişimi gerçekleştirmek üzere her birimizin katkısının çok değerli olduğu bu dönemde, topladığı hikayelerle bunu başarabileceğimize dair güvenimizi canlı tutmaya davet ediyor. Seçkide yer alan belgeseller; yaratıcılık, niyet, azim ve çeşitlilikle şekillenen bir gelecek olasılığını gözler önüne seriyor. Bu gelecek çok uzak değil; onu 2030 yılına kadar atacağımız adımlar belirleyecek. 2050’de nasıl bir dünyada yaşamak istiyoruz ve bunu yaratmak için birlikte ne yapabiliriz?

SYFF2021 seçkisi, birey, aile, kurum, sektör ve toplum ölçeğinde değişimin örneklerini aktarıyor. Kaosun içindeki dinginliği, krizin içindeki umudu, karmaşanın ortasındaki adaptasyonu, çaresizliğin güce dönüşmesini gösteren belgesellerle gerçekleşmekte olan dönüşümü gözler önüne seriyor. 2021 seçkisi, öne çıkan Sistem Değişimi, İşiyle Dünyayı Değiştirenler, İklim için ve Suyu Düşünenler temaları ile izleyicileri dünyanın farklı yerlerinden ilham verici hikâyelerle buluşturuyor.

Festival, takipçilerini filmlerin ardından kendi hikayelerini yaratan ve yaratmak isteyenleri buluşturan söyleşi etkinliklerini organize etmeye davet ediyor. Söyleşi organizasyonları için Surdurulebiliryasam.net adresinde açıklanacak programdan kayıt yapılabilecek.

Kaynak: Sürdürülebilir Yaşam 

Görsel: Ekoiq

Sosyal medyada paylaş

Batuhan Tozkoparan

Okulu bırakıp çocuk kitaplarıyla ilgilenmeye başlayan, Lady Gaga’nın küçük canavarı olup Akademi Ödüllü Parazit gibi her yere sızar. Çok harika müzikler dinler ve paylaşmayı sever.
Published On: Aralık 1st, 2021Categories: Belgesel, Ekoloji, Kültür & Sanat, Sinema, Sürdürülebilir Yaşam0 Yorum

Leave A Comment