Sosyal medyada paylaş

Çin’in Wuhan şehrindeki canlı hayvan pazarı kaynaklı olarak ortaya çıkan ve hızla tüm dünyaya yayılan yeni tip Koronavirüs, 23 Mart tarihi itibariyle Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre 294.110 vaka ve 12.944 ölüme sebep olmuş durumda. Koronavirüs’ün bir pandemi olması yani kıtalararası bir salgın durumu olarak kabul edilmesiyle hükümetler hızlıca bazı önlemler almaya başladı. Birçok devlette sokağa çıkma yasağı ilan edilirken risk grubunda bulunan 65 yaş üstü bireyler için önlemler ve sosyal izolasyon tedbirleri daha önemli hale geldi. Amerika’da ise bu grubun imdadına genç ve sağlıklı, risk grubu içinde yer almayan gönüllüler yetişti.

20’li yaşlarda olan Simone, Liam ve Healy isimli Amerikalı üç genç tarafından kurulan Invisible Hands (Görünmez Eller), bir yardım kuruluşu olarak öncelikle New York’ta olmak üzere çalışmalarına başladı. Ekibin asıl amacı ülkedeki sağlıklı ve risk grubunda olmayan vatandaşların bir araya gelerek Koronavirüs’e karşı hükümetin ve sağlık çalışanlarının yükünü bir nebze olsa azaltabilmek. Öncelikli olarak ise en az risk grubunda olan gönüllüler, 65 yaş üstü risk grubu için yiyecek ve malzeme temin etmekte.

Grubun Görünmez Eller ismini seçmesinin sebebi teslimat sırasında temasın en aza indirgenmiş olmasıdır. Sistem invisiblehandsdeliver.com üzerinden çalışmaktadır. İhtiyaç sahibi risk grubunda bulunan kişiler bu adresten “teslimat iste” formunu doldurur ve yaşadığı çevredeki en yakın gönüllü ile iletişime geçmesi sağlanır. İhtiyaçlar belirtildikten sonra ödeme için 3 yöntem mevcuttur. İlk olarak alışveriş yapılacak mağaza aranıp kredi kartı ile ödeme yapılır ve teslimatın bir başkası tarafından yapılacağı bildirilir. İkinci seçenek teslimatçıya alışverişten önce nakit temin edilir. Diğer bir seçenek olarak ise teslimatçının ödediği ücret teslimat sonrasında çek veya nakit uygulaması aracılığıyla gönüllüye temin edilebilir. En az temasın sağlanması açısından ürünler bir çanta içinde kapıya bırakılmaktadır. Daha sonra alıcı, zile basılarak ya da aranarak teslimatın yapıldığı hakkında bilgilendirilmektedir.

Gönüllülerin taşıyıcı olması ihtimaline karşı, son 14 gün içinde yurtdışında bulunmamış, hastalık belirtilerine sahip olmayan ve COVID-19 testinin pozitif çıktığı kişilerle son 14 gün içerisinde temasa geçmemiş kişiler olması gerekmektedir. Yine virüs ile ilgili alınabilecek her tedbirin gönüllüler tarafından alınması beklenmektedir. Şimdilik sadece New York ve New Jersey bölgelerinde çalışan ekip büyümeyi ve daha büyük bir alana yardımlarını götürmeyi hedeflemektedir.

İngiltere’de ise ACORN (Düşük gelire sahip kişilere yardım amaçlı kurulmuş bir topluluk), Görünmez Eller’e benzer bir sistem kurarak yerel gönüllüleriyle çalışmalarına başladı. Yine birçok yardım kuruluşu pandemi sürecinde risk grubuna yemek ve diğer ihtiyaç teslimatını gerçekleştirmek için gönüllü arayışına girmişlerdir. Sosyal medya üzerinden de kişiler belirli etiketlere yazarak bireysel olarak bu yardımlara katılabilmektedir.

Türkiye’de de 65 yaş üstü insanlara getirilen sokağa çıkma yasağının ardından İçişleri Bakanlığı tarafından “Vefa Sosyal Destek Grubu” kurulduğu duyuruldu. 65 yaş üstü ve kronik hastalığa sahip vatandaşlar 112, 155 ve 156 acil durum numaralarını arayarak kamu görevlilerine ulaşabiliyor. Kaymakamlık ve valilikler bünyesinde gerçekleştirilen bu çalışmayla vatandaşların ihtiyaçları karşılanıyor.

Görsel: https://images.squarespace-cdn.com/content/5e6bc0f53397d50457142d46/1584224625805-KZGXN1XQ33ADU4ALFRTN/AA43TKRJCY7PJGI3Y6PWFEF44I+%281%29.jpg?content-type=image%2Fjpeg

Kaynak: https://www.invisiblehandsdeliver.com/https://www.who.int/https://acorntheunion.org.uk/corona/https://www.icisleri.gov.tr/65-yas-ve-ustu-ile-kronik-rahatsizligi-olanlara-sokaga-cikma-yasagi-genelgesi

Sosyal medyada paylaş

About the Author: Ezgi Çelik

Ezgi Çelik
Yeni mezun ve kendini, hayattan ne istediğini keşfetmeye bol vakti olan çiçeği burnunda bir işsiz. İzmir’de ailesiyle birlikte ama aslında küçücük odasında yaşıyor. Her şeyle biraz ilgilenip, hiçbir şeyi tam anlamıyla mükemmel yapamayan ama her seferinde yeni şeylere heyecanla ve hevesle atılan biri. Atılıp tutulduğu yerlerden biri ise yazı yazmak. Bazen sadece aklından geçen kelimeleri arka arkaya sıralamak… Kitaplarını yayınevlerine göre kitaplığına dizmekse en büyük keyiflerinden. Saksı çiçeklerini çok sevip fazla ilgiden onları sürekli soldurmasıyla tanınan ama onlardan asla vazgeçmeyen, hayatını da tam olarak bu minvalde idame ettirmeye baş koymuş bir toprak parçası…

Leave A Comment