Gülistan Doku 112 gündür kayıp. Gülistan Doku’nun kim olduğunu ve vakasıyla ilgili olan bilgilerin özetine https://entdergi.com/gulistan-doku-nerede/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Gülistan Doku bu yazı yayınlanırken tam 112 gündür kayıp. Türkiye’deki Kadın mücadelesinin gündemlerinden biri. Kadınlar, Gülistan’ın kaybolduğu Ocak ayından itibaren, özellikle 8 Mart sonrası bu konuda twitter üzerinden Trend Topic (TT) çalışması yapmakta. Trend Topic’i özetleyecek olursak her gün değişen bir hashtag ile o hashtag’i tweet, retweet, favori veya hashtag’in kullanıldığı bir tweet’e yanıt vererek yapılır. Bu şekilde Türkiye genelinde en çok kullanılan 10 hashtag’den biri olur, Gülistan’ın sesini daha çok insana ve umarız ki nihayetinde Tunceli valiliğine duyurulur!

Hashtag çalışmalarına katılmak ve Gülistan’ın sesini daha fazla duyurabilmek için;

-Twitter üzerinden Kadın dayanışma sayfalarını takip edin.

-Neredeyse her gün olan tag çalışması için aynı gün paylaşılan hashtag’in ve tag çalışmasının saatlerini yazan görseli bulun. Örn:

Tag çalışmasında dikkat edilmesi gerekenler:

-Hashtag’i tag çalışmasının başlangıç saatinden önce kullanmamak

-Diğer hashtag’li tweetleri yanıtlarken hashtag’i kullanmamak

-Hashtag’te Türkçe karakter kullanmamak

Twitter’in sınırlama getirmemesi veya bot olarak algılamaması adına, doğal bir kullanım yapıyormuşçasına çalışmayı yapmamız gerekiyor. Bu nedenle  birkaç dakika arayla tweet/retweet atmak, bazen sadece favori atmak, bazen ise diğer hashtagli tweet’leri öne çıkarmak için o tweeti yanıtlamak en doğrusu olur.

Diğer yapılmasının iyi olacağı şeyler ise, hashtag’i kullanırken yanında görsel eklemek. Fail ve fail aklayıcının görsellerini yan yana kullanmayınız. Aynı zamanda tanınmış veya bu çalışmaya yardımcı olabilecek bireyleri etiketlemek çok önemli. Herkes aynı profil fotoğrafını bürünür ve hashtag çalışması başlamış olur. 

Bana Bir Adalet Sözünüz Var Ama Tutamadınız

Gülistan Doku’nun twitter tag çalışmasının içinde bulunan iki bireyle röportaj yapıp, Gülistan Doku vakasıyla ilgili  bildiklerini ve deneyimlerini aktarmalarını diledim.

Nazlı İkra Öztay, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi 1. sınıf öğrencisi, yaklaşık dört senedir aktif kadın mücadelesi içinde yer alıyor. Vega, 23 yaşında, Radyo Televizyon Sinema bölümünde okuyor.

Gülistan Doku vakasını ilk nereden duydunuz? Vakayı bildiğiniz detaylar ile tekrar hatırlatabilir misiniz? 

Nazlı: Gülistan Doku olayı, henüz kaybolmasının üstünden birkaç gün geçmişken Twitter’da, aynı şimdi olduğu gibi, sık sık gündem olan bir olaydı. Ben de Twitter’da görmüş, olayın geri kalan detaylarını da içinde bulunduğum feminist gruplar aracılığıyla takip etmiştim.

 5 Ocak günü Gülistan ortadan kayboluyor. Kaybolmasından hemen önce, eski erkek arkadaşı Zaynal Abarakov (soyadından emin değiliz maalesef) ile tartışırken olan bir görüntüsü, Zaynal’in de bir arkadaşına attığı “dün çok kötü bir şey oldu” mesajı var.

Vega: Gülistan Doku vakasını ilk olarak Twitter’dan duydum, o zamanlar daha çok yeniydi. Belirli süreçlerde bu etkinliğe katılmaya calistim, henüz karantina süreci başlamamıştı ve o zamanlar daha yoğun olduğum için bu kadar etkin olamıyordum. 

Zaynal Abarokov hakkında neler biliyorsunuz? Adının önergelerden silinmiş olduğu kesin bir bilgi mi? 

Nazlı: Bütün bunlar göz önündeyken, kim Zaynal’dan şüphelenmez ki? Ancak devlet Zaynal’dan şüphelenmiyor olacak ki, sorgusunu yaptıktan sonra serbest bıraktı. Üstelik kamuoyu tepkisi ile sağlanan ikinci sorgulamada çelişkili ifadeler barındırmasına rağmen, yurtdışına çıkmasına izin verildi, çünkü şüpheli görülmedi. 

Gülistan kaybolduktan bir hafta sonra yavaş yavaş gündemden düşmeye başladı, iki haftaya hiçbir şey kalmamıştı. Bu da, Zaynal’ın ve onu koruyanların işine geldi tabii. Her ne kadar halkın vekilleri Meclis’te konuya ilişkin soru önergesi verse de, kitlenin ilgisini kaybettiğini gördükleri bir olayda, Zaynal’ın ismini önergelerden silmekten çekinmediler. Yani evet, Zaynal sistematik bir kadın düşmanlığı ve insan kayırmanın bir sonraki aktörü oluverdi.

Vega: Zaynal ile ilgili bildiklerim, önergelerden silinmiş olduğu, bu bilginin kesin bir bilgi olup olmadığının cevabini maalesef ben veremiyorum. Çünkü sonuç olarak biz de bu şekilde öğrendik biz de bu şekilde yorum yapıyoruz. Bu önergeyi yazan kişi, HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Türkiye Büyük millet meclisi başkanlığına anayasanın 98. ve içtüzüğün 96. ve 99. maddeleri uyarınca cevaplandırılmasını bekleyerek yazmış. Bizim gördüğümüz görselde Zaynal’ın ismi silinmiş. Tabii ki bunu inkâr etmeye devam ediyorlar.

Vakayla başka bildiğim detay olarak, aslında sürekli gündemde tutmaya çaliştiğimiz bir konu var. Zaynal’ın üvey babası polis ve Gülistan kaybolduktan sonra Zaynal’ın kendi evinde ifade verdiğini ardından yurtdışına kaçtığını biliyoruz.

Ailesiyle iletişimde misiniz? 

Nazlı: Ben, şahsen Gülistan’ın ailesi ile iletişimde değilim. Ancak bildiğim kadarıyla çoğu kadın örgütü Aygül Doku ile iletişim kuruyor, adımlar bu şekilde atılıyor.

Vega: Aygül Doku, Gülistan Doku’nun ablasıyla iletişim halindeyiz. Her birimiz elbette birebir olarak sürekli iletişimde kalamıyoruz. Twitter üzerinden iletişimdeyiz. Aile videolar çekerek olanları anlatıp Aygül Doku’nun profilinde paylaşıyor ve onlardan haberdar olabiliyoruz.

Gülistan Doku davasında ne gibi gelişmeler oldu (hukuki veya sosyal medya üzerinde) ?

Nazlı: Maalesef ki gelişme kaydedilemiyor, çünkü ortada belirsiz bir durum var. Çünkü Gülistan hayatta mı, değil mi bilmiyoruz. Durum böyleyken, elimiz kolumuz bağlanıyor.

Vega: Sosyal medya üzerinde dün ve bugün – 2 ve 3 Nisan – ülke gündemi acısından daha iyi bir yerdeydik. Üçüncü sıraya kadar yükseldik, bu şekilde insanların daha çok duymasını sağlıyoruz. Ama hukuki açıdan henüz bir gelişme yok. Jandarmalar tarafından arandı ama Tunceli Valisine soruyoruz, Tunceli belediye başkanına soruyoruz, bir cevap alamıyoruz. Aygül Doku’da sürekli bundan yakınıyor, sürekli bir cevap alamadığından. Bana bir adalet sözünüz var ama veremediniz, sözünüzü tutmuyorsunuz diye yakınıyor. Şuan gündemin bütün dünyayı saran salgın olması sebebiyle aslında bu olay ikinci plana hatta daha arka planlara atılmış durumda. Diğer insanların ölümü tabii ki bir kadının ölümünden daha değerli görülüyor, biz hep yakınıyoruz bundan. 

Twitter çalışmaları nasıl düzenleniyor?

Nazlı: Twitter çalışmaları eskiden belli bir kadın örgütünün yönlendirmesi ve bağımsız kadınların dâhil olması şeklindeyken, son dönemde hem örgütlü hem de örgütsüz kadınların dâhil olduğu bir WhatsApp grubu aracılığıyla yürütülüyor. Kararlar kolektif biçimde alınıp uygun görev dağılımları ile kısa sürede kurulan dayanışma meyve vermeye başlıyor.

Vega: Twitter çalışmaları şuan bir Whatsapp grubu üzerinden düzenleniyor.  Gülistan’ın bulunması için, tag, afiş ünlülerle iletişime geçme çalışmaları yapılan bir grup var. Her günün sonunda o günün değerlendirmesini yapıp ertesi günün planlamasını yapıp yeni tag, saat seçiliyor. Afis (Türkçe, İngilizce, Kürtçe) düzenlenmesi, görev dağılımı yapılıyor. Mesela bugün alınan kararlarımızdan biri, bir grup insan belirli ünlülere mail atacak, tweet atacak ve sürekli iletişim kurmaya çalışacak. Ve bir diğer karar ise artık hashtag’lerde Türkçe karakter kullanmamak.

Twitter’da TT dayanışması hakkında etkili olduğunu düşünüyor musunuz? Kadın dayanışmasını sizce karantina etkileniyor mu?

Nazlı: Karantina her toplumsal muhalefet örneğinde olduğu gibi, kadın mücadelesinde de maalesef ki yavaşlatıcı ve etkisizleștirici bir işleve sahip oldu. Toplumsal hayatta yer kaplayamadığımız için sosyal medyayı tabiri caizse yerinden oynatmak dışında çaremiz yok. Dolayısıyla şu an elimizde olan en iyi seçeneklerden biri tag çalışması, bence Gülistan Doku örneğinde de üstesinden başarılı bir biçimde geliyoruz.

Vega: Karantinanın aslında olumlu açıdan etkilediğini düşünüyorum. Birçok insan evde, evden eğitim alıyor veya çalışıyor. Bu sayede çalışma saatleri esnemeye uygun oluyor, tag saatine çok kolay vakit ayırabiliyorum. İki buçuk saat boyunca durmadan tag çalışması yapıyoruz. Bu konuda başka bir şey söylemem gerekirse, kadın kadının evi, kadın kadının yurdu. Bugün bize çok uzattınız diyen kadınlar da var. Bugün bize bulunamıyor iste daha fazla uğraşmayın diyen kadınlar da var. Biz o kadınlara hep şunu söylüyoruz; Bir gün sizin saçınızın teline zarar gelirse yine sizi koruyacak yine sizin arkanızdan sizi savunacak olanlar bizleriz. Bu yüzden Gülistan için de, hiç durmadan, Gülistan bulunana kadar, sürekli caba göstermeye devam edeceğiz.

Sizce, Şule Çet davası gibi Gülistan Doku’nun vakası Twitter aracılığıyla aydınlatılacak mıdır?

Nazlı: Şule Çet davasında, evet müthiş bir sosyal medya baskısı vardı ancak bu baskı toplumsal yaşama da yansıyor, kadınlar mahkeme salonunu tıklım tıklım dolduruyor, salondan biri mizojinist bir laf eder etmez ağzının payını veriyorlardı. Gülistan’da öfkemizi yaşamımıza kanalize edip yansıtabileceğimiz bir kanal olmaması en talihsiz nokta bana göre. Ancak adaleti sağlamak için kör göze parmak misali sosyal medyada saatlerce, günlerce, aylarca çalışma yapmak gerektiğinden, muhakkak Gülistan için de bir refleks oluşturacak, muhalefet örnekleri filizlenecektir. Kadın dayanışması, oluştuğu her yerde meyve vermeden bozulmaz.

Vega: Bence aydınlatılacak, fakat daha çok kişinin bizi duyması gerekiyor. Şule Çet davasında birçok ünlü el ele verdi, omuz omuza durduk hep yanımızda oldular fakat bu şuan Gülistan Doku için geçerli değil. Bugün – 3 Nisan- yaklaşık 1 saat önce Haluk Levent tweet attı ve bizim günlerdir ulaşamadığımız etkileşime ulaştı. Fakat bu tweet’i atarken tag’imizi kullanmadı. Bu bizim için biraz olumsuz çünkü tag’le ertesi günün planlamasını yapıyoruz ve bunu yayıyoruz , tabii bir yandan olumluydu sonuçta adı duyuldu. Daha çok insana ihtiyacımız var, daha çok sese. Duyulmaya ihtiyacımız var, o yüzden ünlüler bizim için çok önemli. Birçoğunun 100 binin üzerinde takipçisi var, ve bizim en fazla 10 ila 20 bin aralığında. Arada çok büyük bir fark var, çok büyük bir demografik yapı farkı var. Benim Twitter zaman akışımda sadece benim gibi insanlar var ve biz sürekli bunun hakkında konuşuyoruz. Bizden farklı demografik yapıdan insanlar gerekiyor, farklı meslek, yaş, etnik köken ve birçok yerden insan gerekiyor.

Sosyal medyada paylaş

Gabe Jupiter

Published On: Nisan 25th, 2020Categories: Feminizm, Gündem, Hukuk, İnsan Hakları, Yaşam0 Yorum

Leave A Comment