Sevgili Sarah Hegazi;

Seni tanıyışım ne yazık ki ölümünden sonraya denk düşüyor; ölülerin yaşayanlardan daha çok konuştuğu vurucu, acıtan bir çağ bu. Elimde telefon, bir sosyal mecranın gündelik hayhuyunda yol alırken önüme düşen bir gazete haberi: “Yaşamına son veren Sarah Hegazi’den dünyaya not: Çok acımasızdın.” Bu cümle kör bir bıçak gibi kaç kez döndü içimde, bilmiyorum. Kolektif belleğin hatıratından çıkagelen siluetleri ve dünyaya söylenmiş son sözleri dinledim sonra uzunca. Eylül Cansın’ın, bir gece yarısı dökülen gözyaşlarıyla “Yapamadım. Yapamadım çünkü insanlar bana izin vermedi. Çalışamadım. Bir şeyler yapmak istedim, yapamadım. Bana çok engel oldular, beni çok mağdur ettiler.” isyanını mesela; Efe Özyavuz’un, zihnimize cevapsız bir miras olarak bıraktığı “Ne boka yaradı normal olmak?” sorusunu ve Dicle Kocaoğlu’nun “Çok acı var, dayanamıyorum” deyişini; İpek Ertürk’ün “Yavaş yavaş delirdim, kimse fark etmedi” çığlığını dinledim ve birlercesini, onlarcasını, yüzlercesini düşündüm. Seni düşündüm sevgili Sarah, senin hikayeni: 2017 yılında, Kahire’de bir konser sırasında cesurca dalgalandırdığın gökkuşağı bayrağını; bu sebepten dolayı, yine Mısır’da “eşcinselliği yaymaya çalışmak” suçu! ile tutuklanışını; cezaevinde maruz kaldığın işkenceleri, cinsel tacizleri, tecavüzü; 2018 yılında serbest kalışınla birlikte Kanada’ya iltica edişini, sürgünlüğünü, köksüzlüğünü; tüm bunlar yaşanırken anneciğini yitirişini ve cenazesine katılamamış olmanın ruhunda açtığı derin kesikleri düşündüm; seni adım adım intihara götüren bir olay örgüsüne tanıklık ederken boğulmamaya çalışarak ve anına saygıyla… Fakat sen de kabul edersin ki Sarah, bazı harflerin yan yana gelişi çok güçlü bir silahtır; öldürmese bile bir kez okunduktan sonra pek çok şeyin aynı olmayacağı bir kısmi sakatlık zuhur eder ruhunda. Senin attığın o son adımda, yankılanan çıt sesini birçoğumuz duyduk:

“Kardeşlerime;

Hayatta kalmaya çalıştım ve başarısız oldum. Beni affedin.

                                      *

Arkadaşlarıma;

Deneyim acımasızdı ve ona karşı koymak için çok zayıftım. Beni affedin.

                                     *

Dünyaya;

Çok acımasızdın, ama affediyorum.”

Burada istatistiklerden, paradigmalardan, toplumsal dinamiklerden ve buna benzeyen daha birçok şeyden söz etmek istemiyorum, istemiyorum çünkü bu bir iç mektubu. Ve her gidiş, her iç mektubu, nedendir bilmem dönüp dolaşıp Reyhaneh Jabbari’ye götürür beni; orada bir idam müddetince duraksatır. Reyhaneh’i tanıdığını biliyorum sevgili Sahra, kalbimle biliyorum bunu. Reyhaneh’de harflerden bir silah doğrultmuştu bize, anımsarsın; bugün hâlâ hafif aksak yürüyüşümüz bundandır. O harfleri de iliştireceğim buraya çünkü Çehov doğru söylüyor, sahnede bir silah varsa o silah mutlaka patlar.

Sevgili Sholeh,

Öğrendim ki bugün kısasla tanışma sırası benimmiş. Yaşam kitabımın son sayfasına geldiğimi senden öğrenemediğim için kırgınım. Bilmem gerektiğini düşünmüyor muydun? Üzgün olduğun için ne kadar mahcup olduğumu biliyorsun. Neden senin ve babamın elini öpme şansını bana vermedin?

Dünya bana yaşamak için 19 yıl verdi. O uğursuz gecede ölmeliydim. Bedenim şehrin bir köşesine atılmalı ve birkaç gün sonra polis beni teşhis etmen için seni tecavüze uğradığımı da orada öğreneceğin adli tıp doktorunun ofisine götürmeliydi. Biz onların gücü ve servetine sahip olmadığımız için, katilim asla bulunamayacaktı. Hayatına utanç ve ızdırapla devam edecek, birkaç yıl sonra da bu ızdırap seni öldürecekti.

Her nasılsa bu lanetlenmiş hikaye değişti. Bedenim bir köşeye atılmadı, ama Evin Hapishanesi ve onun tek kişilik hücresine gömüldü, şimdi de mezarlığa benzeyen Şehr-e Ray hapishanesine. Ama kaderim buymuş, şikayet etme. Sen benden iyi bilirsin ki ölüm yaşamın sonu değildir.

Sen bizlere okula giderken bir kavga ya da şikayet karşısında bir hanımefendi gibi olmamızı öğretmiştin. Nasıl davranmamız gerektiğinin altını ne kadar çok çizdiğini hatırlıyor musun? Senin deneyimlerin yanlıştı. O olay başıma geldiğinde, öğrendiklerimin bana yardımı olmadı. Mahkemede beni soğukkanlı ve zalim bir suçlu gibi anlattılar. Hiç gözyaşı dökmedim. Hiç yalvarmadım. Kanunlara güvendiğim için ağlamadım.

Ama kayıtsız olmakla suçlandım. İşte, sivrisinek bile öldüremez, hamam böceklerini antenlerinden yakalayıp dışarı atardım. Taammüden cinayetle suçlanıyorum. Hayvanlara yaptığım muamele bir erkeğe eğilim olarak yorumlandı ve hakim olayın yaşandığı sırada tırnaklarımın uzun ve ojeli olduğu gerçeğine bile bakma zahmetine katlanmadı.

Kendisinden adalet beklenen bir hakim için ne kadar da iyimser! Ellerimin sporcu kadınlar gibi, özellikle de boksörler gibi, iri olmadığını sorgulamadı. Ve içime sevgisini ektiğin bu ülke beni hiçbir zaman istemedi, beni sorgulayanların hakaretleri yüzünden ağlarken, en adi sözlerini dinlerken hiç kimse bana destek olmadı. Güzelliğimin son işareti saçlarımı kazıdığımda 11 gün hücre cezasıyla ödüllendirildim.

Sevgili Sholeh,

Duydukların yüzünden ağlama. Karakoldaki ilk günümde, yaşlı bekar bir görevli canımı yakmak için tırnaklarımı kullandığında, güzelliğin burada aranan bir şey olmadığını anlamıştım. Güzel görünmek, güzel düşünce ve dilekler, güzel el yazısı, güzel gözler ve görüş, hatta hoş bir sesin güzelliği…

Anneciğim, düşüncelerim değişti ve bunun sorumlusu sen değilsin. Sözlerimin sonu gelmeyecek; onları, senin yokluğunda ve senden habersiz beni infaz ederken sana ulaştırması için birine veriyorum. Sana miras olarak pek çok el yazımı bırakıyorum.

Yine de ölmeden önce senden bir şey istiyorum. Aslında bu dünyadan ve bu ülkeden bir tek isteğim var. Biliyorum bunun için zaman lazım. Ama lütfen ağlama ve dinle…

Senden mahkemeye gidip bu arzumu anlatmanı istiyorum, hapisteyken böyle bir mektup yazamazdım. Bir kez daha benim yüzümden acı çekeceksin. Eğer yalvarman gerekirse, bunun için sana kızmam. Gerçi sana yapmamanı söylememe rağmen infaz edilmemen için onlarca kez yalvarmıştın.

İyi kalpli annem, sevgili Sholeh, canımdan daha çok sevdiğim, toprağın altında çürümek istemiyorum. Gözlerimin, genç kalbimin toza dönüşmesini istemiyorum. Ben asılır asılmaz bunu ayarlamanı; kalbimin, böbreğimin, gözlerimin, kemiklerimin, vücudumdan ne nakledilebilirse onları ihtiyacı olanlara hediye etmeni istiyorum. Organlarımı alanların ismimi bilmesini, bana bir buket çiçek almalarını hatta benim için dua etmelerini bile istemiyorum.

Şunu çok içten söylüyorum, gelip yas tutarak acı çekeceğin bir mezar istemiyorum. Benim için siyahlar giymeni istemiyorum. Zor günlerimi unutmak için elinden geleni yap. Rüzgar beni alıp götürsün.

Dünya bizi sevmedi. Kaderimi istemiyorum. Ve şimdi ölümü kucaklayarak buna bir son veriyorum. Çünkü Allah’ın mahkemesinden, beni sorgulayanlardan ben davacı olacağım. Hakimden; beni taciz etmekten geri durmayan Yüksek Mahkeme’nin hakimlerinden davacı olacağım.

Yaratıcının mahkemesinde Dr. Farvandi ve Kasım Şabani’den davacı olacağım; tüm o bilgisizlerden, yalanlarıyla bana haksızlık eden, benim haklarımı çiğneyen ve gerçeğin bazen görünenden farklı olduğuna dikkat etmeyenlerden davacı olacağım.

Sevgili iyi kalpli Sholeh, diğer bir değişle sen ve ben suçlayanlar, diğerleri ise sanık. Bekleyip Allah’ın ne istediğini görelim. Ölene dek seni kucaklamak isterdim. Seni seviyorum.

Paralel bir evren, başka bir düzlem, soyut bir başka dünya var mıdır bilemiyorum, fakat şayet var ise orada, kırılan tüm dallarınızdan yepyeni bir bahçe inşa ettiğinize eminim. Tüm dinlerin, dillerin, yasakların ve sınırların ötesinde rengarenk, toprağını koşulsuz sevginin beslediği, güzelim bir bahçe. Dilerim bir vakit orada buluşuruz. O vakte dek sizi daima özlem ve yeryüzü denen bu yoldan geçtiğiniz için teşekkürle yad ediyor olacağız.

Görsel Kaynak: https://www.trendsmap.com/twitter/tweet/1272543614095196169

Sosyal medyada paylaş

Gizem Yerik

Uludağ Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi / Dramatik Yazarlık bölümünde müzmin öğrenci. Ent Dergi'de Genel Yayın Yönetmenliği yaptı, İz Gazete'de köşe yazarı, dönem dönem drama eğitmeni. Azılı bir feminist, bedbaht bir heteroseksüel, vegan olamamış bir vejetaryen. Kendini insan sanan bi' kız köpeğin annesi. Beyanı kadın, anti-faşist bir dünya vatandaşı.
Published On: Haziran 16th, 2020Categories: LGBTİ+, Yaşam0 Yorum

Leave A Comment