Salgın Günlerinde Türkiye’de Göçmenlik

Sığınmacı ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği bir araştırma yayınladı, salgın günlerinde Türkiye’de göçmen olmanın zorlukları en çıplak hali ortaya çıktı.


Araştırma, salgının göçmenler üzerindeki özellikle olumsuz ekonomik etkilerini gösteriyor. Bin 162 kişiyle görüşülerek yapılan araştırmaya göre salgın sonrası göçmenlerin yüzde 62’si temel gıda malzelerine erişemiyor.

Göçmelerin yüzde 88’i ise pandemi sürecinde işsiz kaldı. Oranlardan devam etmek gerekirse yüzde 33 faturalarını ödemekte zorlanıyor, yüzde 32 ise ev kiralarını ödeyemeyecek durumda.
Bu göçmenlerin yüzde 98’i kendileri için varolan İl Göç İdaresi kurumlarından sağlıklı bilgi alamadıklarını anlatıyor.

”Biz de kiramızı ödeyemiyoruz” diyenlere cevap


Pandemiye gerek var mıydı bilmem bence zaten koca bir ülke, oranlı haliyle, biz yani yüzde 99 zaten geçinemiyorduk. Ne zaman göçmenlerin de böyle dertleri olduğundan bahsetsek her yerde karşımızda nefreti bulduk. Muhattabı olan iktidara değil, savaştan kaçan halka yönlendirilen nefret. Göçmenler yani zaten nefret edilenler, yoksullar, ötekiler… Sizin kiranızı ödeyememenizin sorumlusu onlar değiller. Ülkelerindeki savaşın suçlusu da.


Bir pandemi eksikti


Covid-19 salgını ve pandemi sürecinden önce göçmen denince benim aklıma ucuz iş gücü, sömürü, açlık, yoksulluk, sigortasızlık geliyordu ve çocuk işçiler ve Türkiyeli erkeklere ikinci, üçüncü ”eş” olan 18’ine bile gelmemiş kız çocukları. Salgın başlayınca aklıma ilk gelen göçmenler oldu diyemem herkes gibi ben de önce kendim için korktum ama raporu okuyunca asıl korkutucu olanı net gördüm.

Bırakın temel insan haklarını, göçmen ve sığınmacı haklarını göçmenlerin bu süreçte en temel yaşam malzemelerine bile erişimleri yok. Kuru gıda, bebek bezi ve maske. Televizyonlarda bakanların bas bas bağırdığı, ”takmazsanız ölürsünüz” mesajlarında bahsedilen maske.


Türkiye’de göçmen olmanın ve raporun kısa özeti şu: yaşamak için savaştan kaçtılar, çağın en büyük salgınına Türkiye’de yakalandılar, açlıktan ya da tedbirsizlikten ölmek üzereler. Salgından önce köle muamelesi gören göçmenler salgınla beraber resmen ölüme terk edildiler.

Kaynak: https://www.birgun.net/haber/salgin-gocmenleri-de-vurdu-ac-ve-issizler-313196

Dilara Çelik
Dilara Çelik
Akdeniz Üniversitesi mezunu, mesleğe küsmüş gazeteci. Ent Dergi gündem editörü/yazarı. Fotoğraf tutkunu, özel fotoğrafçı. Babasının prensesi olamayan biri. Bir köpek annesi. Eski sosyalist şimdilerde aktivist. Zırhı paslanmış bir kahraman.

Rastgele Yazılar

Bitki Çayları Ve Aflatoksin

Sağlığımıza oldukça önem verdiğimiz şu günlerde dikkat etmemiz gereken bir konu var: Bağışıklık sistemimizi güçlendirsin, bizi hastalıklardan uzak tutsun, soğuk algınlığını hafif...

Yeşil Ofislerle Yeşil Devrime

Ofislerde uygulanan tasarruf ve iyileştirme programı olan ‘’Yeşil Ofis’’, WWF’ nin (Dünya Doğayı Kuruma Vakfı) insanlığın doğal kaynaklar üzerindeki baskısını, ekolojik ayak izini azaltmak için oluşturduğu yaklaşımların bir parçasıdır. Programın en önemli başlıkları tasarruf ve iyileştirme olmakla beraber karbon emisyonu başta olmak üzere enerji tasarrufu, yenilenebilir kaynaklar, doğal kaynakların bilinçli kullanımı ve yaşam tarzının değiştirilmesi için çalışanlarda farkındalık yaratmakta en önemli hedeflerinden bazılarıdır.

Tüketim Limiti Dünyayı Yedi

Sınırsız isteklerimiz, ihtiyaçlarımız ve arzularımız vardır. Bunları gidermek içinse tüketim olgusunu yaratırız; ama yarattığımız olgu artık ihtiyaçlarımızı değil, dünyayı tüketmek ile eş değer hale gelir. Normal şartlarda fizyolojik ve zaruri ihtiyaçlarımızı karşılamak için tüketim yapmamız gerekirken biz sınırların ötesinde elma yer gibi dünyayı yiyoruz. Hedonik tüketim o kadar başını alıp gidiyor ki asla durduramıyoruz. İnsanlar durmak istemiyor, her zaman tüketmek istiyor; tüketip katletmek…

Kendine Ait Bir Oda

                                         Virginia Woolf'un ‘’Kendine Ait Bir Oda’’ sı , 20.yy feminist düşüncenin dönüm noktası olmuştur.  Edebiyat...

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz