Sosyal medyada paylaş

Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova ilçesinin birkaç kilometre ötesinde bulunan ve bir süre öncesine kadar dünyanın en temiz suyuna sahip beşinci gölüydü.
Salda, doğasında endemik türden balıkları, kuşları ve bitkileri bulundurur. Bir diğer önem kazanan özelliği ise gölün çevresinde bulunan beyaz kumdur. Beyaz kumun içinde bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlanmış, biyominerallazisyon sonucu oluşan canlı yapılar tespit edilmiştir. Suyun içinde bulunan bakterilerin yine suyun içinde oluşturduğu kayaçlardan koparak kıyıya vuran bu toz tanelerinin oluşturduğu beyaz kumun başka yere götürülmesi durumunda kararacağı ve kumun alındığı yerde canlı vücudunda oluşan derin yaralar gibi yaralar oluşacağı belirtilmiştir. Kumun bir başka özelliği ise Mars’ta yapılan araştırmalar sonucu alınan örneklerde bulunan toz parçaları ile aynı olmasıdır. Bu ortak özelliğin bilim insanlarının düşünceleri içinde yer alan “Mars’ta yaşam mümkün müdür?” sorusunun cevabı için çok önemli ipuçları barındırdığı da önemli detaylardandır.
İşte kısaca Salda… Tam bir doğa mucizesiydi ama bir mucize olarak kalacak mı? Sanırım burası meçhul bir durumdur. Günümüzün bazı yöneticileri ve iş insanları tarafından “Millet parkı” olarak uygun gördüğü yer olarak anılıyor. Akıllarda hep şu sorular oluşuyor; nasıl olur da insanların ayaklarıyla bile basmaması gereken yerlere iş makineleri ayak basar…Doğa için bu kadar önemli olan bir yerin deforme edilmesine hangi fikir, hangi güç izin verir..? Öyle bir durumun ortasındayız ki bu katliama karşı ilk günden tepkisini ortaya koyan ve elinden gelen mücadeleyi veren Burdur Belediye Başkanı Mümtaz Şenel ve eşi Fatma Şenel bugün silahlı saldırıya uğradı.
Ah salda… Umuyoruz ki doğa ve bilim ile olan bu amaçsız ve gereksiz savaşın kurbanı olmazsın.. Mücadelemiz bu yönde ve eminim ki biz kazanacağız. Çünkü eğer kazanırsak “kazanmak” çok daha genel bir anlam oluşturacak. Salda mucizedir, Salda’ya dokunmamalıyız!

Kaynakça: http://www.yesilova.gov.tr/trkiyenin-en-derin-en-temiz-maviligin-sembol-salda-gl , https://www.dogadernegi.org/salda-golu/

Sosyal medyada paylaş

About the Author: Hamza Gürkan Yıldırım

Hamza Gürkan Yıldırım
29 Aralık 1995 İzmir doğumlu ve İzmir'in Doğançay mahallesinde oturuyor. Ege Üniversitesinde Makine, Resim ve Konstrüksiyon önlisans mezunudur. Şu anda ise Dgs ile geçiş yaptığı Manisa Celal Bayar Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünü okuyor. Entdergi'de yazar ve sosyal medya editörü. Hayvan hakları temelli hissedebilen her canlının yaşam hakkının olduğunu savunan ve vegan yaşama uygun bir şekilde yaşamı düzenleyen Gürkan aynı zamanda vegan aktivist olarak bu yönde ki mücadelesini sürdürüyor.

Leave A Comment