İnsanların talep çoğunluğu gösterdiği temizlik, kişisel bakım ve kozmetik ürünlerinin birçoğunda deney yapılarak bizlere sunulduğunu biliyor muydunuz? Peki, bu deneylerin hayvanların rızası dışında yapıldığını biliyor muydunuz?

Milyonlarca hayvan laboratuvarlarda deneyler yüzünden işkence görüyor. Neden deney yaptıklarına değinecek olursak insanlar için kullanımına uygun olup olmadığını kontrol etmek diyebiliriz. Ülkeler hayvan deneylerini zorunlu kılmıyor ancak zorunlu kılan iki ülke vardır. Bu ülkeler Çin ve Brezilya’dır.

Hayvan deneylerinin büyük çoğunluğu ürünün cildi ve göz dokusunu tahriş edip etmeyeceğini anlamak için yapılır. Oysa bilmedikleri ya da bilip bilmemezliğe geldikleri şey hayvanlar ve insanlar arasında ki anatomik ve fizyolojik farkların hayvan deneyleri sonuçlarını yanıltıcı hale getirmesinin son derece mümkün olduğunu ifade etmektedir. Fareler, insanlar üzerinde kanserojen etki yapan maddelerin tanımlanmasında %37 lik bir rakam arada doğru sonuç vermektedir. Yani yazı tura atmak daha doğru bir sonuç vermektedir.

Denek olarak kullanılan hayvanların bir maddeyi vücutlarında kısa süre değil uzun bir süre tutarak ne kadar zamanda öldüklerine bakıyorlar. Ölmeyen hayvanlar ise başka bir maddeyi vücutlarına tekrar almak zorunda kalıyorlar. Deney hayvanlarının bir kısmı deneyler sırasında ölürken, diğerleri de acı içinde bir sonraki deneyini bekliyor ki genel itibariyle iki üç hafta içinde ölüyorlar. Ayrıca ürünlerin hamile kadınlarda nasıl etki ettiğini ölçmek için hamile hayvanlar üzerinde test yapılıyor ve sonucunda bebeğine zarar gelip gelmediğini bakıyorlar.

Kullanılan vahşice yöntemler insanlar için kullanılmaz bilgilerden ibarettir. Yılda en az 115 milyon hayvan testlerde kullanılıyor. Ayrıca 22 saniyede bir deney hayvanları ölüyor. Hayvan testi yapan markaların ürünlerini almayarak ve bu ürünleri kullanan tanıdıklarınızı uyararak bu vahşetin sonlanmasında katkıda bulunabilirsiniz.

‘’Hayvan deneyi yapmadan nasıl zararları ölçeceğiz?’’ diye soruyorsanız size teknoloji çağında yaşadığımızı belirtmek isterim. Günümüzde yapay hücre gibi pek çok yöntem kullanılarak hayvan deneyleri sonlandırılabilir.

Deney Yapmayan Firmalar: Africa Organics, Almawin, Aubrey, Avalon, Body Essence, Burt’s Bees, Ciel D’Azur, Dermalush, Dalin Organic, Dermalogica, Dr. Hauschka, Ecover, Erbaviva, Evora, Giovonni, Lush, Salın Natural, Trukid,Bioderma, Cyrene, Yes To (Sehpora), Fouf (lilakutu), Freemann (Watsons), Kiss My Face(BeautyJoint), Bath And Body Works, Dirty Works (Gratis), Amway, Doa Kozmetik, Mosmos Garden, The Body Shop, Live Clean, The Crystal(Gratis), Alterra(Rossmann) , Madame Coco, Penti, Dalan, Enliven(Gratis), Phsians Formula(Sadece Eczanalarde), Rival de Loop(Rossmann), The Balm(Gratis), Wet’n’Wild(Gratis), Essence(Gratis/ Rossmann/ Migros), Hurraw, Lypsyl(Gratis), e.l.f.(BeautyJoint) , Urban Care(Gratis/ Watsons), Giovanni(Gratis), Too Faced(Sephora), Cosmed, İsana(Rossmann), Burt’s Beets(Gratis), Superdrag(Watsons), Dalin, Perlodent(Rossmann), Benri(Gratis), Pangea Organic (lilakutu), Bee Beauty (Gratis), SmashBox(Sephora), RT Fırçalar (Gratis/ Watsons/Migros), Ecotools fırçalar(Gratis) Otacı, Alpro, Doğadan.

Deney Yapan Firmalar: Unilever markaları; Algida, Axe, Becel, Calve, Carte d’Or, Cif, Cleari Cornetto, Domestos, Dove, Elidor, Knorr, Lipton, Lux, Magnum, Omo, Rexona, Rinso, Sana, Signal, Sunlight, Vaseline, Yumoş.P&G markaları; Ace, Alo, Ariel, Braun, Duracell, Fairy, Prima, Blendax, Gillette, Head&Shoulders, İpana, Koleson, Max Factor, Olay, Oral-B, Orkid, Pantene, Rejoice

NOT: Bazı markaların ürünlerinin bir kısmında test kullanılıyor bir kısmında kullanılmıyor. Bunlar; Avon, Yves Rocher, M.A.C…

Kaynakça: https://www.yesilist.com/hayvan-deneyleri-hakkinda-10-korkunc-gercek/https://nasiloluyo.com/hayvanlar-uzerinde-deney-yapmayan-kozmetik-markalari/

Sosyal medyada paylaş

Halime Rüveyda Erdem

Adana'da yaşıyor. Şiirin, sinemanın, fotoğraf çekmenin, Mina Urgan'ın aşığı. Ancak bu zamanın insanı değil. O çiçekli yemenilerin, plakların, siyah beyaz fotoğrafların, Zeki Mürenlerin kadını. Eskiye takılıp kalmıştı aslında ama bir o kadar da yeniydi fikirleri. Tüm dünyayı kucaklamak istiyor ama kolları bazen yetişmiyor yine de dünyayı değiştirebilecek, bütün kalıpları, kuralları yıkıp atacak kadar güçlü hissediyor. Her kadının olduğu gibi onun da hayalleri ve gerçekleştirmek istedikleri var. Bir gün bütün kadınların bir arada olduğu çiçek dolu bir bahçede karşılaşıp birbirilerinin yüreğine dokunacaklarına güveni tam.
Published On: Mart 13th, 2020Categories: Ekoloji, Hayvan Hakları, Veganlık0 Yorum

Leave A Comment