Taliban’ın ülke çapında kontrolü ele almasından bir gün sonra Pazartesi günü yayınlanan BM’nin çocuklar ve silahlı çatışmalarla ilgili son raporuna göre, Afganistan’da son iki yılda binlerce erkek ve kız çocuğu öldürüldü veya yaralandı.

Çalışma, raporun hazırlandığı dönem olan Ocak 2019 ile Aralık 2020 arasında 5.770 Afgan gencinin öldürüldüğünü veya sakatlandığını ortaya koydu. Bu arada, çocuk kayıpları bu yılın ilk yarısında şimdiye kadarki en yüksek seviyelerine ulaştı ve son haftalarda kötüleşen siyasi ve güvenlik durumu nedeniyle yüzlerce kişi öldü. çocuklar

Bütün şiddeti durdurun

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Çocuklar ve Silahlı Çatışma Özel Temsilcisi Virginia Gamba, Afganistan’ın çocuk olmak için en tehlikeli yerlerden biri olmaya devam ettiğini söyledi.

“Afganistan’da, çatışmaya karışmış olanlar da dâhil olmak üzere, çocukların maruz kaldığı, devam eden ve gittikçe artan şiddet karşısında dehşete düştüm.” dedi.

“Zaten dramatik olan durum hızla kötüleşmeye devam ederken ve ilgili insan hakları ihlallerine ilişkin raporlar gelmeye devam ederken tüm şiddetin durdurulması çağrısında bulunuyorum ve Taliban’ı ve diğer tüm tarafları, uluslararası insancıl hukuk ve uluslararası insan hakları hukuku kapsamındaki yükümlülüklerinin yanı sıra ulusal taahhütlere uymaya ve kadınlar ve kızlar da dâhil olmak üzere tüm insanların yaşamlarını ve haklarını korumaya çağırıyorum.”Araştırma, raporlama döneminde ölen her üç kişiden birinin çocuk olduğunu ortaya koydu.

‘Karanlık ‘ gelecek

Olayların çoğundan, daha doğrusu %46’sından Başta Taliban olmak üzere silahlı gruplar sorumluydu; Hükümet ve Hükümet yanlısı güçler %35’inden sorumluydu, bunları kara mayınları ve patlayıcı savaş kalıntıları izliyordu.

Bayan Gamba, “Tüm taraflar çocuklara verilen zararı en aza indirmek ve çatışmaların yürütülmesinde çocukların korunmalarına öncelik vermenin yanı sıra okulları ve hastaneleri korumak için gerekli önlemleri acilen almalıdır.” dedi. çocuklar

“Afgan çocukların çocuklukları çoktan ellerinden alınmışken, bu tür bir felaketin gelecek nesilleri etkilemesi kaçınılmazdır. Zaten endişe verici derecede yüksek rakamlar ve raporda Taliban’ın çocuklara yönelik şiddetin büyük bir faili olarak tanımlanmasıyla, Afganistan’daki çocukların, özellikle de kızların geleceği karanlık.”

Saldırı altında eğitim

BM ayrıca raporlama döneminde çocuklara yönelik 6.470’den fazla ciddi ihlali doğruladı ve bunların neredeyse yarısı Taliban’a atfedildi. Okullara ve hastanelere yapılan 297 saldırı da doğrulandı.

Okullara yönelik saldırılarda azalma olmasına rağmen raporu hazırlayanlar, Afgan sağlık sisteminin kırılgan durumu ve COVID -19 pandemisinin zorlukları göz önüne alındığında, hastanelere ve korunan personele yönelik saldırıların özellikle korkunç olduğunu belirttiler.

Bu arada, kız okullarına yönelik kasıtlı Taliban saldırıları “endişe verici bir eğilim” olmaya devam ediyor. Bayan Gamba, gruba ve çatışmanın diğer tüm taraflarına, kızların eğitim hakkı da dâhil olmak üzere insan haklarına saygı göstermeleri çağrısında bulundu. çocuklar

Savaşmak zorunda

Başta Taliban olmak üzere savaşan taraflar, 260 erkek çocuğu savaşa dâhil etti ve bu çocukların çoğu doğrudan çatışmalara itildi. Bayan Gamba, pandeminin erkek çocukların savunmasızlığını daha da artırdığını açıkladı: Mevcut şiddetin vehameti göz önüne alındığında bu durumun daha da kötüye gideceğini söyledi.

”Bugün başta Taliban olmak üzere tüm tarafları çocukların işçi olarak çalıştırılması ve kullanılmasını, kaçırılmasını, çocukların öldürülmesini ve sakatlanmasını önlemeye ve tüm ihlalleri durdurmaya ve çocukları, okulları, hastaneleri korumak ve çocuk kayıplarını azaltmak için acilen somut önlemler almaya çağırıyorum.” dedi.

Ayrıca, BM Özel Temsilcisi; Afganistan’a, 2018 yılında ceza kanununda yapılan revizyonlar doğrultusunda, erkek çocuklara yönelik bir cinsel istismar biçimi olan “bacha bazi” uygulamasının suç sayılması çağrısında bulundu.

Afganistan’ın çocukları ancak çatışmanın barışçıl şekilde bitirilmesiyle gerçek anlamda korunacaklarını vurguladı.

Bayan Gamba, “Bugün tüm tarafları, özellikle de Taliban’ı, çocuklara yönelik ağır ihlallerin yeniden meydana gelmesini kalıcı olarak önlemek ve barışın uygulanabilirliğini artırmak için barış müzakerelerinde yer alan tüm aktörleri çocukların korunmasına öncelik vermeye çağırıyorum.” dedi. çocuklar


Kaynak

İlginizi Çekebilir:

Afganistan’da LGBT: Orada Öldürülebilirim

Kabil’de Bir Afgan Kadın: Şimdi Başardığım Her Şeyi Yakmak Zorundayım

Sosyal medyada paylaş

Ece Ekin Aldatmaz

1999 yılında Adana'da doğdu. Ent Dergi'de çevirmen. İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencisi. Okumayı ve araştırmayı çok seven Ece aynı zamanda tarih, psikoloji ve sanat hakkında derin araştırmalar yapmaktan hoşlanıyor. Hayata hep pozitif bakan; müziğin gerçek sevgi ve birleştirici güç olduğuna inanan biri.
Published On: Eylül 10th, 2021Categories: Çeviri, Gündem, Haber, Politika0 Yorum

Leave A Comment