Yazar: Queen Mary University of London

Çevirmen: Merve Aksu

Londra Queen Mary Üniversitesi’ndeki bilim insanlarınca yürütülen araştırma, insanların başarısız olmaya mahkum gerçekçi olmayan planları sıklıkla neden yaptığıyla alakalı yeni anlayışlar sağladı.

Behavioural Brain Research (Davranışsal Beyin Araştırması) dergisinde yayınlanan çalışma, hedefleri gerçekleştirmede ödül ve çalışma arasındaki karmaşık ilişkiyi analiz etti. Bununla birlikte, karar verme sürecindeki iki kritik aşamayı tanımladı.

Araştırmacılar, insanların ilk başta ne yapacaklarına karar verirken ödüllerle motive olduklarını ortaya çıkardı. Fakat planlarını hayata geçirmeye başladıklarında ise odakları, sarf etmek zorunda oldukları çabanın zorluğuna kayıyor. Araştırmacılar, hayata geçirilebilir hedeflerin anahtarını ortaya atıyor: Ne yapılacağına karar verirken gereken çabayı da düşünmek ve çaba sarf etme zamanı geldiğinde ödüllere odaklanmayı hatırlamak.

Araştırma ekibi, çaba ve ödül arasındaki ilişkiyi incelemek için, fiziksel ve zihinsel olmak üzere iki farklı çaba tipini içeren deneyler tasarladı. Fiziksel çaba, bir oyun çubuğunu sıkma eylemiyle ölçüldü. Katılımcıların basit matematik denklemlerini çözme yetenekleri de zihinsel çabayı test etti.

Araştırmaya katılanlar, yüksek veya düşük çabayla yüksek veya düşük finansal ödülü birleştiren farklı seçeneklerle karşılaştı. Onlardan, hangisini gerçekleştirmeye çalışacaklarını tercih etmeleri istendi.

Bilim insanları, insanların seçenekleri tercih ederken teklif edilen finansal ödülün düzeyiyle yönlendirildiklerini gördü. Fakat görevin gerçekleştirilmesinde performansları, sarf etmeleri gereken asıl çaba miktarıyla belirlendi.

Ekip, sonuçların hem fiziksel hem de zihinsel çaba bazlı deneylerde benzer olduğunu gözlemledi. Araştırmanın başındaki Londra Queen Mary Üniversitesi’nden Araşt. Dr. Agata Ludwiczak, “Sağduyu, bir iş için sarf ettiğimiz çabanın direkt olarak, geri almayı beklediğimiz ödül düzeyiyle ilişkili olduğunu öne sürüyor” diyor. Yine de, oluşan psikolojik ve ekonomik kanıtlar gösteriyor ki, büyük ödüller, insanların hedeflerine ulaşmaları için gereken çabayı harcamalarını sağlamada genellikle yeterli olmuyor.

“Ortaya konan ödül miktarıyla insanların gerçekten harcadığı çaba arasında direkt bir bağlantı olmadığını gördük. Bu, ne kadar çaba sarf edeceğimizle alakalı seçimler yaparken geri almayı beklediğimiz ödüllerle motive olmamızdan kaynaklanıyor. Ancak, yapacağımızı söylediğimiz şeyi gerçekten yaptığımız zaman, kazanmayı umut ettiğimiz ödüllerdense, gerçekten harcamamız gereken çaba düzeyine odaklanıyoruz.”

Queen Mary’deki Deneysel Psikoloji Okutmanı Dr. Osman, “Eğer dikkatli değilsek, planlarımız ödüllerle çok fazla ilgilendiğimiz için, gerçek dışı beklentilerden etkilenebilir. Seçimlerimizin  gerçekliğiyle yüzleştiğimizde, çabanın çok fazla olduğunu fark ediyor ve vazgeçiyoruz. Örneğin, yeni yıldaki planlarımıza karar verirken, yeni sağlıklı bir yaşam tarzı için erken kalkıp egzersiz yapmak iyi bir seçenek gibi gözükebilir. Fakat soğuk bir Ocak sabahında alarm çaldığı zaman, ödüller seni kaldırıp yataktan çıkarmak için yeterli gelmez.”

Kaynak: Sci Tech Daily

Sosyal medyada paylaş

Merve Aksu

Published On: Mart 20th, 2020Categories: Bilim0 Yorum

Leave A Comment