Ailesiyle birlikte yaşayan, tıp fakültesini bırakıp bir kahve dükkanında çalışan Cassie, her hafta sadece bir gün bara gider. Amacı ise eğlenmek veya sosyalleşmek değil onu istismar etmek için “yardım etmek” bahanesiyle yanına yaklaşan erkekleri bulmaktır. Cassie her hafta bu şekilde bir erkeğin evine gider ve hayır demesine rağmen kendisini zorlayan bu kişileri tam kendisine zarar verecekken ayık oluşu ile şaşırtarak korkutur. Cassie bu kişilere hiçbir şey yapmasa da maksadı bu şekilde bir kadına dokunulmayacağını düşündürerek kendince  uyarılar vermektir.

 

Hikayenin ortaya çıkması biraz zaman alsa da Cassie’nin neden böyle bir intikam oyununa atıldığını anlıyoruz. Çocukluk arkadaşı olan Nina’nın Tıp fakültesindeyken yaşadıklarıdır. Nina’nın başına gelenlerden dolayı çok acı çekiyor çünkü ona yapılanlar unutulmuş, suçlarını reddedenlere ise hiçbir şey olmamıştır. Geride kalan ise hayatı keder ve öfkeden cehenneme dönmüş, intikam için elinden gelen her şeyi yapan Cassie’yi olmuştur.

 

Filmin devamında ise Cassie’nin başarılı hayatlarına neşeyle devam eden, hiçbir suçluluk hissetmeyen insanları şiddetin kadına karşı uygulanan her türünü anlatırken de aynı zamanda bu şiddete sessiz kalanlardan, görüp engellemeyenlerden, şiddete maruz kalan kadını suçlu bulanlardan, sarhoş olmasaydı kendine sahip çıksaydı gibi sözler sarf edenlerden de nasıl intikam aldığını izliyoruz. Kötü kişilerin, kötü mazeretlerin, kötü maskelerin arkasında kim kaldı?

Değişmemiş insanlar ve travma sonrasında öfkesini yansıtan bir kadın.

 

Çok detay verip filmin sonunu anlatmayacağım. Yetenek abidesi Carey Mulligan oyunculuğunu ve Emerald Fennell yönetmenliğindeki bu ilgi çekici ve bir o kadar da sarsıcı olan filmi izleyin derim. Bir suç draması olarak geçse de filmde mizah unsurları sıkça kullanılmış olsa da işlediği konu itibariyle tüylerimiz diken diken eden tanımlaması zor bir film Promisin Young Woman.

Kurgunun ilerleyişinin çok iyi olmasından ve film dengesizliği çok iyi aktardığından dolayı filmin eleştirilecek yerleri olsa da dikkat çekici ve anlatılması günümüzde cesaret gerektiren konulara değinişi için yönetmenimiz övgüleri hak ediyor.

 

Promising Young Woman filmi ile ilk yönetmenlik deneyimini kazanan Emerald Fennell, Killing Eve gibi şahane bir dizinin yapımcılığını ve senaristliğini de yapmıştır. ‘’The Crown”, “The Danish Girl” ve “Anna Karanina’’ filmlerinde ise oyunculuğunu sergilemiştir.

Margot Robbie’nin senaristlerden biri olması ve filmin sonuna yaklaşırken çalınan ‘’Angel of the Morning’’ parçasıyla da Harley Quinn’e el sallıyor.

 

2021 Oscar adayları açıklanmışken de beş farklı kategoride adaylığı bulduğunu söyleyelim. Promising Young Woman 2021 yılının en azından benim için derin bir anlam kazanan filmi oldu. 2021 BAFTA’da ise En İyi Orijinal Senaryo ve En İyi İngiliz Filmi kategorilerinde iki ödül kazanmıştır.

 

 

Sosyal medyada paylaş

Serap Aydın

92 doğumlu. Kitabevinde çalışıyor. 6 yıldır yayın ve kitap alanında çalışmakta. Filmleri iç dünyasında kalmak için izler. Meraklı bir sinema takipçisi ve okurdur. Kiyarüstemi filmlerine farklı bir duygu besler. Bitki ve kaktüs yetiştirmeyi sever. Kahve tutkunudur.
Published On: Ekim 19th, 2021Categories: Kültür & Sanat, Sinema0 Yorum

Leave A Comment