Kategoriler
  More

   Pride Okuma Listesi: Renkli Kitaplarla Renkli Zamanlar

   Birbirinden renkli, birbirinden kışkırtıcı; bazen bunaltıcı ama kafa açıcı kitaplardan oluşan bir “pride okuma listesi” hazırladım.

   Canımız ne zaman isterse o zaman okuruz. Elimizin altında bulunsun. Onur haftamız kutlu olsun!

   Pride okuma listesi için seçtiğim Türkçe kitaplar:

   1) Cinsiyet Belası – Judith Butler

   1990’da yayınlanan ve queer teorinin öncü metinlerinden kabul edilen Cinsiyet Belası’nı duyanlar artık sıkılmış olabilir ama bu kitap, bu liste için olmazsa olmazdı. Metis Yayınları aracılığıyla Türkçeleştirilen bu çığır açıcı eser birçok tartışmanın da temelini oluşturuyor. Kolay ulaşılır bir başyapıttır ve ilk okunduğu zamanın üzerinden uzun yıllar geçse de yeniden okunabilir. Kapak tasarımı beni hep büyülemiştir.

   2) Queer Temaşa

   Queer Temaşa, Sel Yayınları tarafından yayımlanan ve kolektif bir çalışmanın ürünü olan muazzam bir gezidir. İkili cinsiyet sisteminin zorbalığı altında kalıp nefes alamayan “beden ve cinsellik” üzerine ufuk açıcı bir tartışmadır. Sadece heteroseksist baskıyla değil, LGBTİ+ dünyasının da bedene ve cinselliğe karşı fikirlerini masaya yatıran bol vitaminli bir eserdir.

   3) Toplumsal Cinsiyet Akışkan Mıdır? – Sally Hines

   21. yüzyıl için bir rehber alt başlığında; atanmış cinsiyetleri, ezberleri ve dayatmaları anlamak ve konuşmak için kaleme alınmış, adeta bir sorulması gerekenler kitabıdır. Renkli ve kaliteli baskısıyla yakın dönemde Hep Kitap tarafından basılan, queer kütüphanesinin baş köşesine oturtulacak türden bir kitaptır. Esnek ve akışkan dünyada cinsiyetlerimiz ve yönelimlerimiz sabit midir? Kitap aynı zamanda toplumsal cinsiyet ile psikoloji arasında bir bağ kurarak tarihi ve kültürel değişimleri de aktarır.

   4) Queer Resimli Bir Tarih – John Barker

   Bu kitap, akademisyen/aktivist olan Meg-John Barker ile çizer Julia Scheele’nin hazırladığı bir grafik kitaptır. Queer teori nedir? Feminist kuramla birleşme veya ayrışma noktaları nedir? Oldukça güncel ve faydalı tartışmalara çizimlerle katkı sunmuş, okuması pek zevkli bir kitaptır. Birbirinize pride hediyesi olarak da alabilirsiniz (bu kitabı nedense hep sevimli bir hediye olarak düşünmüşümdür).

   5) Tarih Boyunca En Etkin 100 Eşcinsel – Paul Russell

   Sadece ilham almak için bile okumaya değer olan bu kitap, 2009’da Oya Özdilek tarafından Türkçe’ye kazandırıldı. 2400 yıllık bir tarihi ele alarak LGBTİ+’nın görünürlük arzusuna önemli bir değer kazandırmıştır.

   6) Osmanlı’da Oğlancılık – Rıza Zelyut

   Dikkat! Bu kitap heteroseksist bir bakış açısı ile kaleme alınmıştır.

   Tahammül etmesi zor olsa da Osmanlı padişahları, padişahların eşcinsel ilişkileri ve Osmanlı toplumundaki eşcinsellik hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için kaynak olarak kullanılabilir.

   7) Queer Şiir Antolojisi – Kolektif

   Biraz da şiir okuyalım.

   Sub Yayınları’nın yayımladığı, Türkiye’nin ilk Queer Şiir Antolojisi olan bu kitap romantik, zevkli ve tutkulu kalemleri barındırıyor. Yaz akşamlarında ılık bir rüzgar eserken sesli okuyun.

   8) Lubunya – Selin Berghan

   On bir kişi ile yapılmış röportajlardan oluşan bir Selin Berghan araştırmasıdır.

   Ataerkil sistemde Transeksüellerin uğradığı ayrımcılığın ve ötekileştirmenin temellerine ulaşma yolunda aydınlatıcı bir kitaptır.

   9) Orlando – Virginia Woolf

   Teoriden içi sıkılanlar, buraya! Orlando gerçekten sıra dışı bir kurmaca biyografidir.

   Virginia Woolf’un, cinsiyet problemini kendine has üslubuyla işlediği bu ölümsüz eser sanırım yıllar geçse de eskimeyecek ve insanları büyülemeye devam edecektir.

   10) De Profundis – Oscar Wilde

   İyice eskimiş ezber yorumların onu sıra dışı ilan ettiği ama aslında bizden biri olan Oscar Wilde!

   De Profundis, Oscer Wilde’ın “büyük günah” olan eşcinsellikle suçlanıp hapsedildiği dönemde Reading Hapishanesi’nden yazdığı ancak sahibine ulaşamayan mektuplarından oluşan, kalp kıran bir kitaptır.

   Pride okuma listesi için seçtiğim İngilizce kitaplar:

   1) A Little Gay History – R.B.Parkinson

   Kayıt dışı bırakılmaya zorlanan eşcinselliğin tarihini renkli sayfalarla tarihe kazandıran bir kitaptır. Doğu’dan Batı’ya kadar dünyanın birçok yerindeki arzuların tarihine yolculuk yapmak için uygun bir fırsat. İlk lezbiyen kimdi? Uzun yıllar önce lezbiyen şairler var mıydı? Lezbiyenliğin Antik Mısır’daki örnekleri nelerdir? Kitağ, modern döneme kadar uzanan değerli bilgiler ve resimli örnekler de içerir.

   Basım kalitesi ve metinler kütüphanenize de zihninize de queer sanat tarihi bölümü açısından iyi gelecektir.

   2) Trans/Love – Morty Diamond

   Morty Diamond, Yahudi bir Trans performans sanatçısı, yazar ve sinemacıdır.

   Kimliği nedeniyle yaşadığı zorlukları eşsiz sanatıyla dünyaya açıyor.

   Okuyucuya geleneksel olmayan cinsel ilişkilerin, şehvetin, karşılaşmaların ve ikili cinsiyetin ötesindeki dünyayı aktarıyor.

   3) Queer Sex – Juno Roche

   Juno Roche, toplumun önde gelen trans ve ikili olmayan bireyleriyle toplumsal cinsiyeti, duyguları ve bedenleri oldukça açık ve etkileyici bir ifadeyle tartışıyor.

   Trans cinselliğini, “gerçeklik” tartışmalarını ve “gibi olmayı” reddetmeyi yaşanmışlıklarla sayfalara taşıyor.

   4) Art and Queer Culture – Catherine Lord & Richard Meyer

   19. yüzyılın sonlarından günümüze kadar gelen sanatın queer kültürüyle ilişkisinin renkli ve kaliteli bir basımla sunulmasıyla ortaya çıkmış keyifli bir kitaptır.

   Bu baskısı (2013) oldukça yoğun ilgi ile övgüyle karşılandı.

   Kitap, 2019’da çeşitlendirilerek güncellendi.

   5) Queer X Design – Andy Campbell

   LGBTİ+ mücadelesinin sembollerinin tasarımlarına yer veren gurur ve ilham verici bir kitaptır.

   Kapak görsel: Thinx

   Goncagül Yılmaz
   Goncagül Yılmaz
   Van’da doğdu. Biraz büyüdü. İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü bitirdi. Bir süre kurumsal kimlik danışmanlığı yaptı. Son üç yıldır yayın ve kitap alanında çalışıyor. Son gemi, Zamansız ve Oku-yorum dergilerinde öyküler yazdı. Jack London ve Virginia Woolf’un tavsiyelerine uyuyor. İstediği gibi yazabilmek için çok çalışıyor.

   Rastgele Yazılar

   Sınıf, İşte Bütün Mesele Bu: Greta Gerwig‘in Küçük Kadınlar’ının Kulağımıza Fısıldadıkları

   Oscar‘ın 97 yıllık tarihi boyunca en iyi yönetmen dalında aday olarak gösterdigi sadece 5 kadın yönetmenden biri olan Greta Gerwig‘in kapitalizme,...

   100 Gün, 100 Gece: Gülistan Doku Nerede?

   Yüz gün ve yüz gecedir aynı soruyla açıyoruz gözlerimizi. Karanlıkta kalmış bir kadının, bir kız kardeşimizin izlerinin peşindeyiz günlerdir. Kız...

   Dikkat! Küfürsüz Hava Sahası

   İnsanlık tarihinin kuşkusuz en önemli yol arkadaşlarından biri olan dil, insan davranışıyla da ayrılmaz bir bütündür. Bunlar göz önüne alındığında insan hayatının...

   Marsha P. Johnson: Kraliçenin Yaşamı ve Ölümü

   Transseksüel öncü, aktivist ve sanatçı Marsha “Pay It No Mind” (Takma Kafana) Johnson, tüm nefrete karşı sevgi ile hayatta kalma mücadelesi veren bir kahramandı.

   İlgili Makaleler

   CEVAP VER

   Lütfen yorumunuzu giriniz!
   Lütfen isminizi buraya giriniz