plastiksiz yaşam

Artık her şey plastik kaplar içinde gibi duruyor, ama bu gözünüzü korkutmasın! Daha yeşil bir gelecek için bu basit adımları atın.

———-

Hepimiz bir deniz kaplumbağasının burnundan plastik bir pipet çıkaran bilim insanlarının yürekleri burkan videosunu ve midelerindeki plastiklerle ya da vücutlarının etrafında plastikler bulunan ölü vahşi hayvanların iç karartıcı fotoğraflarını görmüşüzdür. Vegan bir yaşam tarzına sahip olmak kesinlikle kişisel atıkları büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olur, ancak bireyler olarak mümkün olduğunca sürdürülebilir bir şekilde yaşamaya çalışmak için yapabileceğimiz birçok başka şey de var—özellikle de mevcut ekolojik çevremizde. Bu Dünya Günü, hayvanlara ve gezegenimize yardım etmek için bu dokuz vegan ve çevre dostu, plastik içermeyen adımı izleyin.

  1. Tekrar kullanılabilir bir su şişesi taşıyın

plastik siz yaşam

Daima ve daima mağazadan plastik su şişeleri satın almanın son derece savurgan uygulamasını azaltmak için yanınızda sağlam, tekrar kullanılabilir (tercihen bambu veya paslanmaz çelikten) bir su şişesi taşıyın. Sadece mağazadan satın alınan su çok pahalı değil (su ücretsiz olmalı!), ama tüm bu şişeler giderek birikiyor. Şişenizi bazı sevimli ve vahşi vegan çıkartmaları ile kaplayın ve bol bol su için!

  1. Ev yapımı ev temizleyicileri oluşturun– plastiksiz yaşam

plastik siz yaşam

Birçok ev temizleyicisi hayvanlar üzerinde test edilir, plastikle paketlenir ve çevreye zarar veren sert kimyasallar taşır, ancak kullanışlı (ve yeşil!) çözüm, muhtemelen zaten elinizde olan malzemeleri kullanarak kendi karışımınızı karıştırmaktır. Örneğin, dökme demir tavalarınızı parlak bir şekilde temizlemek için zeytinyağını kaba deniz tuzu ile birleştirin.

  1. Dışarıdan yemek sipariş verirken pipet istemeyin – plastiksiz yaşam

plastik siz yaşam

Bu küçük bir hareket gibi görünse de, yılda yaklaşık 185 milyon çöplüklere veya su yollarına giden plastik pipet israf ediyoruz. İçeceğinizi sipariş ettiğinizde pipet istemeyin, ancak tekrar tekrar kullanabileceğiniz paslanmaz çelik veya cam pipet alarak kademe atlayın. Deniz kaplumbağaları size teşekkür edecek!

  1. Kendi yüz maskelerinizi yapın– plastiksiz yaşam

plastik siz yaşam

Evet, bu modaya uygun, tek kullanımlık kâğıt maskeler Instagram’ da moda olabilir, ama aynı zamanda çok fazla atık yaratırlar.  1 çorba kaşığı bentonit kilini 1 çorba kaşığı içme suyu ile birleştirerek kendi iyileştirici, arındırıcı maskenizi evde yapın. Hiçbir hayvan testi olmadan, basit malzemelerle, kakao, zerdeçal ve çay ağacı yağı gibi eklemelerle kolayca özelleştirilebilir ve bu da bizim açımızdan bir kazanç yapar.

  1. Hayvan dostunuzun atıkları için biyolojik olarak parçalanabilir torbalar alın – plastiksiz yaşam

Tüylü aile üyeleriniz bile yeşil yolculuğunuzda size katılabilir. Evcil hayvanlarla ilgili atıkları kolayca azaltmak için biyolojik olarak parçalanabilen plastik köpek kaka torbalarını ve kedi kumu astarlarını değiştirin. Bu arada, vegan köpek mamasının hayvansal çeşitlere göre daha sürdürülebilir bir alternatif olduğunu biliyor muydunuz? Bunun için V-Dog ve Halo’ya bakabilirsiniz!

  1. Tekrar kullanılabilir alışveriş torbalarını unutmayın – plastiksiz yaşam

plastik siz yaşam

Alışveriş yaparken kullanabilmek için arabanıza birkaç adet tekrar kullanılabilir alışveriş torbaları yerleştirin ve böylece kasada insanların yargılayan bakışlarından kurtulun. Taze ürünlerinizi ve vegan malzemelerinizi koyarken bazı nükteli (veya çok nükteli olmayan) mesajları yaymak için sevimli vegan mesajları içeren birkaç tane alın.

  1. Vücut bakım malzemelerinizi plastik içermeyen alternatifleri ile değiştirin – plastiksiz yaşam

plastik siz yaşam

Herkesin temel hijyen uygulamaları için kullandıkları temel ürünleri vardır: isimlendirmek gerekirse jilet, lif, saç fırçası ve diş fırçası gibi. Her zaman tekrar tekrar almak ve kısa vadeli ürünler kullanmak yerine, uzun ömürlü, zulümsüz, çevre dostu ve güvenli seçenekler ile değiştirin ve güzellik rutininiz bir anda çevre dostu bir rüyanın gerçek hali olacaktır.

  1. Artan yiyecekleri atmayın, dondurun– plastiksiz yaşam

plastik siz yaşam

Noktalı, siyahlaşmış muzlarınızı atmayı mı düşünüyorsunuz? Durun! Bunun yerine onları soyun ve dondurun! Sonra da bu lezzetli smoothie veya smoothie kaselerinin tariflerinden birini yapın. Ve sebze çöplerinizi veya solan havuçlarınızı atmadan önce bekleyin! Bunları lezzetli mi lezzetli ev yapımı sebze suyuna dönüştürmek için bunları bir kaba koyup dondurucuya atabilirsiniz. Ev yapımı alternatifler her zaman paketsiz ve tazedir!

  1. Yemek hazırlığı – plastiksiz yaşam

plastiksiz yaşam

Pazar günlerinizi (ya da hepimiz evde olduğundan haftanın herhangi bir gününü) basit yemekler ya da fırında tofu, kavrulmuş sebzeler ve bir tutam içinde bir araya getirilebilen pişmiş tahıllar gibi temel ürünler yaparak geçirin. Bu öğlen yemeği zamanı geldiğinde cüzdanınıza destek olmakla kalmayacak, ayrıca paketlenmiş gıdaların paketlerinin tek kullanımlık yemek aletlerinin atıklarını azaltmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca, çok vegan dostu olmayan bir bölgede yaşıyorsanız, her zaman bir şeyler yemeye hazır olacaksınız.

 

Sarah McLaughlin, Vegnews’da Yeni Ürün Editörü’dür ve her zaman plastiği ortadan kaldırmanın kolay yollarını aramaktadır.


Okumuş olduğunuz yazı Sarah McLaughlin tarafından yazılmış ve  VegNews adresinde yayınlanmış olup Ent Dergi adına Nurdoğan Cem tarafından İngilizce’den Türkçe’ye tercüme edilmiştir.

 

İlginizi Çekebilir: Dünya İçin Meydan Oku: Plastiksiz Temmuz 

Sosyal medyada paylaş

Nurdoğan Cem

Hacettepe Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü öğrencisi. Modernist edebiyatla ilgili kitapları okumayı sever. Amatör olsa da doğa fotoğrafçılığı yapıyor. Sıkı bir NBA takipçisi. Serbest zamanlı çevirmenlik yapmakta.
Published On: Ekim 27th, 2021Categories: Çeviri, Ekoloji, Sürdürülebilir Yaşam0 Yorum

Leave A Comment