İnsan Hakları Gündemi Derneği (İHGD), insan hakları ve demokrasi konusunda bütüncül bir yaklaşıma ulaşmak isteyen avukatlara yönelik olarak, özellikle kriz dönemlerinde insan hakları ve demokrasi mücadelesi içinde yargı uygulamalarının kalitesini artırmak amacıyla “Online Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Seminerleri”ni başlatıyor.

Eğitim;

 • Avukatlık meslek faaliyeti içinde, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini kullanan, hak ihlali iddiasıyla müvekkilinin başvurusunu Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önünde takip etmek isteyen
 • Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde düzenlenen kimi hakları daha yakından tanıyarak iç hukukta da bu bilgisini kullanmak isteyen avukat ve stajyer avukatlar için yapılacak.

Eğitimler çevrimiçi (online) olarak gerçekleştirilecek.

Hangi Konu Başlıkları Öne Çıkıyor? Kimler Var Bu Okulda?

 • Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru Usulü
 • Avrupa insan Hakları Sözleşmesi Sistemi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • İfade Özgürlüğü
 • İşkence Yasağı
 • Kişi Özgürlüğü ve Güvenliği Hakkı
 • Adil Yargılanma Hakkı
 • Ayrımcılık Yasağı
 • Mülkiyet Hakkı
 • Mülteci Hakları başlıkları bulunuyor.

Bu başlıkları, Av. Orhan Kemal Cengi, Av. Mehmet Nur Terzi, Av. Özlem Yılmaz, Av. Hasan Kemal Elban, Av. Beydağ Tıraş Öneri, Av. Taner Kılıç ve Dr. Günal Kurşun’dan dinleyebilirsiniz.

Ayrıntılı eğitim programı seçilen katılımcılara eğitimden önce gönderilecektir.

Nerede, Ne Zaman ve Ne Kadar Sürecek?

Eğitimler bilgisayar üzerinden çevrimiçi (online) olarak gerçekleştirilecek.

Seminerler, 8-15 Haziran 2020 tarihleri arasında 8 gün boyunca, her gün 16:00 – 17:30 saatleri arasında yapılacak. Katılımlar 25 kişi ile sınırlı.

Katılımcılar Nasıl Belirlenecek?

Katılımcıların seçiminde bir denge gözetilmeye çalışılacak. Mesleki deneyim, cinsiyet/cinsel yönelim/cinsiyet kimliği dağılımı dengesine dikkat edilecek.

Özellikle kadınlar, LGBTİ+ bireyler, çocuklar, Romanlar gibi duyarlı gruplarla çalışıyorsanız bunu başvuruda belirtmeniz gerekmektedir.

Bu konudaki eğitim-çalışma isteyen deneyimli başvurulara öncelik verilmeyecektir. Bu seminerdeki amaç; deneyimsiz ve deneyimli meslektaşların dengeli dağılımını gözeterek bilgi ve deneyim paylaşımını teşvik etmektir.

Eğitimler bilgisayar üzerinden Bluejeans programıyla verilecektir. Uçtan uca şifrelemeyi desteklediği için özellikle bu program tercih edilmiştir. Programın önceden bilgisayarlara indirilip kurulması tavsiye edilmektedir ancak bu tercih etmezseniz web sayfası üzerinden de bağlanmanız mümkün olacak.

Eğitimlerin amacına ulaşması açısından, eğitim boyunca bilgisayarın karşısında bulunmanız ve kameranızı kapatmamanız talep edilmektedir. Eğitimler kayıt altına alınmamaktadır. Katılımcıların da herhangi bir kayıt yapmaları yasaktır ve hukuka aykırıdır.

Katılım tamamen ücretsizdir.

Seminerlerin sonunda, 8 eğitimden en az 7’sine katılanlara sertifika verilecektir.

Nasıl Başvurulur?

Başvuru formlarına, http://www.rightsagenda.org adresinden ulaşabilirsiniz. Bu formu doldurduktan sonra, yine formda belirtilen mail adreslerine göndermeniz gerekmektedir.

Son başvuru tarihi: 4 Haziran 2020 Perşembe

Başvuruların sonuçlandırılması ve katılımcılara dönüşler: 5 Haziran 2020 Cuma

Eğitim günleri: 8-15 Haziran 2020

 • Başvuruların e-mail ile yapılması gerekmektedir.
 • Seminerlere katılım ücretsizdir.
 • Başvurucular aşağıdaki iletişim adreslerine başvurarak daha detaylı bilgi edinebilirler.
 • Başvurucuların kabulü, başvuru tarihi, mesleki deneyim ve cinsiyet/cinsel yönelim/cinsiyet kimliği dağılımı göz önünde bulundurularak dernek tarafından belirlenecektir.
 • Seminerler Lüksemburg Büyükelçiliği’nin desteği ile gerçekleştirilecektir.

İletişim:

Dr. Günal Kurşun – 0532 382 6638 & gkursun@gmail.com

İnsan Hakları Gündemi Derneği – www.rightsagenda.org

Sosyal medyada paylaş

Ent Kültür&Sanat

Okumuş olduğunuz bu yazı Ent Dergi Kültür & Sanat Editörlüğünün seçkisidir.
Published On: Haziran 2nd, 2020Categories: Kültür & Sanat0 Yorum

Leave A Comment