Sosyal medyada paylaş

Küçücük zararsız bir solucan gibi görünüyor değil mi? Belki de daha önce hiç görmediğiniz için size ilginç gelmiş olabilir çünkü normalde bu solucanlar buralarda yaşamaz; yağmur ormanlarında canlıların nüfus planlamasında görevlidir kendileri ama artık her yerdeler. Planaryaların dünya geneline kazara nakledildiğine ve köklü bahçe bitkileriyle dağıtıldığı düşünülüyor.

Türlerin Şekilleri:

Çekiç başlı solucanın en ayırt edici özelliği; yelpaze veya kürek şeklindeki kafası ve uzun, düzleştirilmiş gövdesidir. Planaryanın alt tarafında hareket etmesi için kullanılan büyük bir sürünen taban vardır. Türler, başın şekli, boyutu, rengi ve şerit deseni ile ayırt edilebiliyor. Bu karasal düzlemciler genellikle toprak rengindedir. Gri, kahverengi, altın ve yeşil tonlarında bulunur. Küçük çekiç başlı kurtlar arasında uzunluğu 5 ila 8 cm (2,0 ila 3,1 inç) arasında değişen solucanlar bulunur. Buna karşılık, yetişkin B. kewense kurtlarının uzunluğu 20 cm’yi geçebilir.

Solucanlar hermafrodittir: Her birey hem testislere hem de yumurtalıklara sahiptir. Çekiç başlı bir solucan, salgıları yoluyla başka bir solucanla gamet değiştirebilir. Döllenmiş yumurtalar vücutta gelişir ve yumurta kapsül şeklinde dökülür. Yaklaşık üç hafta sonra yumurtalar olgunlaşır, çatlar ve yavrular doğada yaşamaya başlarlar. Bazı türlerde yavrular, yetişkinlerden farklı renklere sahip olabilmektedir.

Diğer Planaryalar Gibi Ölümsüzler

Bununla birlikte eşeysiz üreme, eşeyli üremeden çok daha yaygındır. Çekiç kafalı solucanlar, diğer planaryalar gibi aslında ölümsüzdür. Daha önce yapılan araştırmada 300 parçaya ayrılan bir çekiç kafalı yassı solucanın her birinin ayrı bir çekiç başlı kurda dönüştüğü gözlemlenmiştir. Genellikle bir solucan, parçalanma yoluyla çoğalır ve arkasında bir yaprağa veya başka bir alt tabakaya yapışmış bir kuyruk ucu bırakır, daha sonra bir yetişkin haline gelebilir. Solucan parçalara ayrılırsa, her bölüm birkaç hafta içinde tamamen gelişmiş bir organizmaya dönüşebilir. Bunun yanısıra yaralı solucanlar hasarlı dokuyu hızla yenileyebilirler.

Dünyanın en zehirli kurbağa ve denizanalarında bulunan zehrin benzeri kendisinde de var. Kurbanlarını hareketsiz hale getirmek ve yırtıcıları caydırmak için de bu zehri kullanırlar. Dokunduğu şeyi felç edip bedenindeki tüm sıvıyı emip posasını çıkararak öldüren bir canlı kendisi. Buna rağmen bizden daha acımasız değil. İken solucanlar bazı türleri yenilenebilirken çekiç solucanlar bunların aralarında değildir. Bu planaryalar, kuvvetli nörotoksin içeren tetrodotoksin yapıda bulunan bir zehre sahiptir. Tetrodotoksin bilim dünyasında güçlü zehir etkisiyle tanınan ve voltaj kaplı sodyum kanal blokajına sebep olan bir nörotiksik bir biyokimyasaldır.

Bir zamanlar araştırmacılar, çekiç başlı solucanların bitkilere zarar verebileceğinden endişeliydi. Zamanla bitkilere karşı zararsız oldukları kabul edildi. Ancak daha sonra daha sinsi bir tehdit olarak ortaya çıktılar.

En Çok Tüketmeyi Sevdiği Şey Ne Dersiniz?

İçlerine aldıkları toprağı minerallerle zenginleştirip dışarı kusan müthiş solucanlar var ya, işte bizim çekiç kafa bu solucanları tek tek avlıyor.
Kafasında bulunan duyargalarla güdümlü bir kurşunun istikrarında iz sürerek toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini farklı yönlerde olumlu olarak etkileyen ve ekosistem mühendisi olarak adlandırabileceğimiz solucanları toprağın derinlerinde bile buluyor ve yok ediyor.

Ne olmuş solucanları yiyorsa demeyin sakın, çünkü solucanlar toprağın canlı olmasını sağlayan, ormanların var olmalarında büyük katkıları olan müthiş varlıklardır. Onlar yok olunca yer küreyi kaplayan mantar ağı mycelium zarar görür. Mycelium zarar görürse ağaçların kökleri büyüyemez, gövdeleri beslenemez ve bu zincirleme yokluk sonucunda ise dünya durur.
Bildiğinizin aksine ağaçlar oksijen üretmekten çok dünya ekosistemi için çalışırlar, karbonu topraklarlar. Oksijen üretmek esasen planktonların görevidir.

Kaynaklar: 

https://www.bilgikahini.com/cekic-basli-solucan-turu/

https://turkiyeyabanhayati.org/blog/detail/cekic-basli-solucanlar-geoplanidae

Görsel:

https://www.gundeminnabzi.com/resimler/cekic_basli_yassi_solucan_de615d5cb59e75796fd0.jpg&imgrefurl

Sosyal medyada paylaş

Şeyda Tangüner

Şeyda Tangüner
Muş Alparslan üniversitesi Fen bilgisi öğretmeni mezunu. Şu an kendi işini yapmıyor. Aslen Diyarbakırlı ama Akdeniz'in gözdesi Antalya'da yaşıyor. Mental olarak akla uygun, makul biri. En özgür hissettiğinde ise biraz deli. Daha çok kendi kafasında yaşayan biri. Ortaokul sıralarında yazmaya başladığı şiirlerine sırasıyla aşkı, psikolojiyi, insan ilişkilerini, toplumsal ve bilimsel konuları, kendi ütopyasını yazan bir kadın oldu kendisi. Ayrıca evde yetiştirdiği çiçeklerin annesi. Şarkı söylemek, müzik dinlemek yegane zevki. Deli kızın türküsünde bulabilirsiniz kendisini.
Categories: Ekoloji0 Comments

Leave A Comment