Yaşam nedir? Yaşam hakkı nedir?

Yaşam hakkı, hissedebilen her canlının en temel hakkıdır.Fakat, insan türü bu hakkı yüzyıllardır sadece kendisine özgü bir hakmış gibi kullanıyor. Diğer tüm hissedebilen canlıları kenara iterek kendi yaşam alanlarını olağanüstü şekilde genişletiyor ve bunları yaparken katlediyor, eziyor, talan ediyor. İnsanlığın yapmış olduğu bu yok sayma, hayvan bireyler ile girdiği bu apansız savaş 2020 yılı itibariyle kritik seviyeye çıkmış durumda. Özellikle Türkiye’de tavan yapan bu sistematik yok edişin dayandığı gerekçeler ise içler acısı. Hayvan Hakları İzleme Komitesi(HAKİM) Türkiye’de olan yaşam hakkı ihlallerini haziran ayında rapor etmişti. Açıklanan sayılarda görülen rakamlar tüm hayvanseverleri şok ederken korkutmaya da başlamıştı.

Türkiye’deki yaşam ihlali raporlarına göre, 2020’nin ilk 6 ayında, en az 1 milyon 1468 bin 735 hayvan suni tohumlama yani kızgınlıktaki ineğin rahmine boğa tohumunun özel bir aletle, bırakılmasıyla ve 5 hayvan bireyde direkt olarak tecavüz ile cinsel şiddete maruz kaldı.

İnsanlar tarafından İşkenceye maruz kalan hayvanların sayısı ise en az 221 olarak rapor edildi. Fakat deneylerde, fayton ve at yarışlarında işkenceye maruz kalan hayvanların sayıları ise net olarak bilinmiyor. En az 521 milyon 582 bin hindi ve tavuk, eti için öldürülürken en az 726 hayvan avcılık denilen yasal cinayet yönetimi ile öldürüldü. En az 251 hayvanın da zehirleme yolu ile yaşam hakları elinden alındı. Diğer yandan, 41 hayvanat bahçesinde bulunan 16 bin tutsak hayvanın ise yaşam haklarına el konulmuş durumda. Yunus parkları ve akvaryumlarda ise 55 bin 650 deniz canlısı tutsak altında tutuluyor. Barınaklarda, tekstil alanında ve petshoplarda tutsak edilerek yaşam hakları elinden alınan hayvanların sayıları ise tam olarak bilinmiyor.

Cezalar Caydırıcı Değil

Tamamen keyfi sebeplerden dolayı işlenen bu suçlar örneklerle daha korkutucu bir hal alıyor. Akla gelen ilk şiddet örneği Sapanca Hacımercan mahallesinde 13 haziran çarşamba günü ormanlık alanda patileri ve kuyruğu kesilmiş halde bulunan yavru köpek veya İzmir Menemen’de 5 yavru kedinin başının kesilerek öldürülmesi. Ve yine Afyonkarahisar’da O.B. isimli katilin yolda yürürken kendisini rahatsız ettiği için bir köpeği öldürmesi. Bir diğer sebep olarak ise sosyal medyada dikkat çekmek için yapılan katliamlar yer alıyor. Örneğin Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde tavşanı silah ile vurduktan sonra işkence eden veya Artvin Arhavi’de Tanju Çakmak’ın bir ayıyı tüfek ile vurduktan sonra üstüne köpeklerini salması ve tüm bunları video çekerek sosyal medyada paylaşması. Peki ne oldu tüm bunların cezaları? Tabii ki de sadece para cezası ile davaların üzeri kapatıldı. Sakarya’nın Karapürçek ilçesinde Remzi A. bir ineği başına sopa ile art arda vurarak öldürmüştü. Komşusu tarafından videoya çekilerek belgelerle polise şikayet edilen Remzi A.gözaltına alındıktan sonra sadece para cezası ile serbest bırakılması caydırıcı bir cezanın olmadığının en büyük örneği.

Hayvan Hakları Yasası Hemen

Tüm bu hayvan katliamlarının bir çözümü olmasa da biraz olsun azaltacak bir çözüm var. Yıllardır mecliste görüşülen ve bir türlü sonuca bağlanmayan, türlü bahanelerle ertelenen ‘Hayvan Hakları Yasası”
Peki nedir hayvan hakları yasası? Hayvan Hakları Yasası’nın en temel amacı hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır. Birçok başlık altında incelenen ve tamami ile hayvanların yaşam kalitesini yada en azından yaşam haklarına müdahale edilmesini enegellemek için tasarlanan bu yasanın ne zaman ve ne şekilde yürürlüğe gireceği hala meçhul.

Şimdi asıl soruyu sormak gerekiyor: Nedir insanlara bu soykırımı yaptıran ? Nedir insanların hayvanlar ile girdiği bu apansız savaşın nedeni? Nedir bu sistematik yok ediş operasyonu ? Nedir bu öfke, bu kin ? Biz tüm bu soruların cevabına ‘insanlık’ diyoruz. Kaybettiğimiz insanlık.

Kaynaklar:  http://hayvanhaklariizleme.org/ – https://www.cnnturk.com/turkiye/patileri-kesilen-yavru-kopek-sorusturmasinda-kepce-operatoru-tahliye-edildi – https://www.menemenhaber.com.tr/izmir-de-insanlik-disi-vahset-yavru-kedilerin-baslarini-ve-patilerini-kestiler/139/ – https://www.hurriyet.com.tr/gundem/vicdansizlar-yavru-ayiyi-vurdular-41561284 – https://www.hurriyet.com.tr/gundem/sakaryada-tepki-ceken-goruntu-geber-diye-bagirdi-41452912

Görsel: haber48

Sosyal medyada paylaş

Hamza Gürkan Yıldırım

29 Aralık 1995 İzmir doğumlu ve İzmir'in Doğançay mahallesinde oturuyor. Ege Üniversitesinde Makine, Resim ve Konstrüksiyon önlisans mezunudur. Şu anda ise Dgs ile geçiş yaptığı Manisa Celal Bayar Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünü okuyor. Entdergi'de yazar ve sosyal medya editörü. Hayvan hakları temelli hissedebilen her canlının yaşam hakkının olduğunu savunan ve vegan yaşama uygun bir şekilde yaşamı düzenleyen Gürkan aynı zamanda vegan aktivist olarak bu yönde ki mücadelesini sürdürüyor.
Published On: Ocak 17th, 2021Categories: Ekoloji, Hayvan Hakları1 Comment

One Comment

  1. Oğuz 18 Ocak 2021 at 5:58 pm - Reply

    Çok güzel bir yazı olmuş. Düşüncelerine ve ellerine sağlık:)

Leave A Comment