Yazar: Mo Abdelbaki
Çevirmen: Ezgi Şahin

“Gizli” kelimesinin tanımlanması zordur. Bunun nedeni, hemen hemen herkesin kelimenin ne anlama geldiğine dair farklı bir görüşe sahip olmasıdır. Bazılarına göre, büyüleyici bir doğaüstü aktivite ve gizem alanını temsil ediyor. Diğerleri için büyücülük ve karanlık niyetleri ifade ediyor. Çok az insan kendilerine okültist diyor, ancak birçoğu belki de tanımlayamıyor. Bunu bilenlerse, tüm kavramı çevreleyen çok sayıda olumsuzluk nedeniyle bu terimi nadiren kullanırlar.

Okültizm kavramının bu denli karanlık gölgeler ardında ortaya çıkmış olması talihsiz bir durum çünkü hayatı birçok yönden zenginleştirme ve kucaklama fırsatları sunması açısından muhteşem bir alan. Büyü dünyasını anlamanın anahtarı, ona korku, önyargı veya onu kötücül nedenlerle kullanma arzusu olmadan yaklaşmaktır. Her açıdan farklı bir dünya görüşünü ortaya çıkaran güzel bir değerli taş gibi görülmeli çünkü okültizm çok yönlü olasılıkların dünyasıdır.

”Gizli” Ne Anlama Geliyor?

Geçen 10 yıl boyunca okült kelimesi ”doğal” düşüncenin dışında kalan her şeyi ele alıyordu. Geleneksel olmayan ve ruhani sınırın bir parçası olduğunu düşündüğümüz hemen hemen her şeyi içeren genel bir terimdi. Çocukken, evimin hemen yakınında Dewey Decimal System isimli bir halk kütüphanesine gittim. İlk dikkatimi çeken şeyse 130 numaralı bölmede yer alan paranormal ve okült kategorisi kitapları olmuştu.

Bir Gölge Yükseldi

Aslında ”okült” kelimesi karanlık ve uğursuz bir şeyi ifade ettiğini gördüğümde benim için gizemli bir hal aldı. Tüm spiritüel hareketlerin farklı bir renkte göründüğü 1970’lerin ortalarında artık bir taraf seçmek zorunda olduğumu fark ettim. Bu durum, kısmen Satanizm örgütlerin popülaritesinin artmasının yanı sıra, kültüre orman yangını gibi yayılan yeni dinlerin ve kültlerin hızlı büyümesinden kaynaklanmış olabilir. Bahsi geçen dinlerin ve kültlerin çoğu, diğer ülkelerde yaygın olarak tapınılan yerleşik dinlerdi. Bazıları yeni dini gruplardı, bazılarıysa uzun süredir uykuda olduğu düşünülen eski dinlerin yeniden canlanmasıydı.

Gizli Büyü: Okültizmin Amacı Nedir?

İnsanlar, Tarot kartlarına ya da benzeri ticari araçlara bir kutsallık atfederek çoğunu neredeyse dinsel bir coşkuyla görmeye başladılar. Günümüzde hala var olan bir trend olarak karşımıza çıkıyor. Ne yazık ki, asıl sihrin içimizde olduğunu ve bu ticari araçların sadece bir amaç için var olduklarını unutuyorlar.

Zaman geçtikçe gruplar parçalandı, birçoğu sadece sevgiyi ve ışığı kucaklayarak rahatsız edici düşünceleri terk etmeye çalıştı. Böyle olunca da gerçekliği inkar ettiler. Başlangıçta bazılarının ”La La’lar” olarak adlandırdığı bu nazik ruhlar sonrasında kuraldışılıktan çok bir norm haline geldiler. Bir keresinde Aleister Crowley Tarot’unun bir kopyasını istediğim için melek heykelleriyle dolu bir kitapçıdan atıldığımı hatırlıyorum. Sahaf, ”O pislikleri burada bulamazsın.” diyerek beni sert bir dille uyarmıştı.


Peki öyleyse okült kelimesi neden bu kadar ağırlık taşıyor?
”Okült” olarak neden hiç kullanılmadı?’’

Kelime, basitçe tanımlanamayan, gizli anlamına geliyor. Gökbilimciler, Ay veya Venüs gibi nesneler, gökyüzündeki başka bir nesnenin önünden geçtiğinde bunun ne olduğunu tanımlamak için gizli kelimesini kullanırlar.


Ay’ın yıldızların önünden geçmesinden kaynaklanan gölgeler oldukça yaygındır. Gece gökyüzüne baktığınızda Jüpiter veya Venüs’ün parlak bir yıldızı lekelediğini hiç görmediyseniz onu aramanız gerekiyordur.

Bir şeyin diğerini sakladığı kavramına odaklanarak, okült kelimesinin metafiziksel anlamına bir göz atalım. Bir zamanlar normlara aykırı düşünenler aşağılandı, onlardan şüphe edildi, hapse atıldı veya daha kötüleriyle sınandılar. Düşünce, ifade veya din özgürlüğüne hoşgörü oldukça azdı. Topluma uyum ve birlik olma herkes için konforluydu ve kim gizli bir felsefe sunmaya cesaret ederse kendisini ve ailesini tehlikeye atacaktı. Galileo dünyanın güneş sisteminin merkezi olmadığına dair ”sapkın” inancını insanlara öğrettiği için önce ev hapsiyle hafif bir şekilde kurtulmuştu. Yüzbinlerce kişiyse onun kadar şanslı değildi. Kendilerini birden soruşturma cezalarının, mafya adaletinin ve işkencenin kurbanı olarak buldular.

İnsan olarak, görünenin ardını düşünmek ve bakmak için tasarlandık. Tanrı’nın doğasını sorgulamak ve neden iyi insanların başına korkunç şeylerin geldiğini, neden acımasız insanların var olduğunu keşfetmeye çalışıyoruz. Doğal eğilimlerimizde, otoriteyi sorgulamak ve iktidarı değerlendirmek yatar. Bu tür düşünceler isyana, bazen yeni bir dünya düzenine, bazense despotik bir tiranlığa yol açar. Her şeyin anahtarı, değişim hareketlerini organize edebilmek, harekete geçirmek ve sürdürmek için belirli bir gizlilik düzeyidir.

Açık Fikir Sahiplerini Korumak

Güvende kalma ve hayatta kalma arzusunun aynısı, bugün aşina olduğumuz gizem fikrini doğurdu. Geleceği önceden bildirdiği, geçmişten gelenlerle iletişim kurduğu ya da her durumda gerçeği bulduğu iddia edilen özgür düşünme ve sanat icra etme arzusu sapkınlık olarak kabul edildi. Gizlilik içinde uygulanmak zorunda kaldı. Bunlar arasında Wicca, Voodoo, Santeria gibi alternatif dini düşünceler ve hatta Budizm ve Hinduizm gibi dinler de vardı. Güvende kalmak için, yeraltına inmek ve gizli kalmak gerekiyordu; bu da zaten okültün anlamı ve amacıydı.

Bilginin Yayılması

Var olan her şeyde doğal bir bilgi katmanı vardır. Örneğin; Cribbage oynamak için mağazaya gidip bir deste kağıt aldığınızı varsayalım. Doğrudan arkanızda bir deste kart satın alan bir kişi de var. Muhtemelen bu kartların nasıl kullanılacağını sorgulamazdınız. Eve gidersiniz, paketi açarsınız ve oyunu oynarsınız. Arkanızdaki kişi de eve gidecek, paketi açacak, geleceğe bakacak ve geçmişin sırlarını ortaya çıkaracak. Bu durum o kişinin özel yetkilere sahip olduğu anlamına gelmez; kartları nasıl okuyacaklarını bildiklerini ima eder. Siz de yapabilirsiniz, tek yapmanız gereken anlamları öğrenmek. Bir zamanlar sorun tam da buydu. Bilginin yayılması, saf, bazen alışılmışın dışında, bazen de gerçek tehlikelerden ötürü gizli tutulmak zorunda kaldı. Böylece okültistler, güçlü bilgiyi açıkta gizlemenin ustaları oldular.
Tarotun ilk önce bir oyun olarak başladığını hatırlayarak, zaman ilerledikçe kart görüntülerine birçok anlamın doldurulduğunu görmemiz mümkün. Orijinal tarot tasarımcıları tarafından tasarlanan ikonografilerin bazı gerçek anlamlarını gösteren tasarımları hala gizliliğini korurken, yine de bu kartların saklı anlamlarının yaygın olarak bilinmesi beni büyülüyor. Kısacası; bir şeyin gizlenmiş olması, gizli olması için iyi bir nedeni olduğu anlamına gelmez.

Okültizm, bir bireyin yaşadığı kültür tarafından mutlaka hoş karşılanmayan veya anlaşılamayan görüşleri, dünyayı alternatif şekillerde görmenin bir inançtan (veya deneyden) başka bir şey değildir. Gizli, esnek ve sürekli değişen bir felsefedir. Büyüleri derinlemesine araştırarak gerçekleri öğrenir ve yalanları keşfederiz. DNA’mız kadar kişisel olan karanlığı aydınlatmanın yöntemlerini ve düşünce çizgilerini buluyoruz. İnsanların okült kelimesini aynı şekilde tanımlamaları alışılmadık bir durum olduğu gibi, iki kişi de hiçbir zaman tam olarak aynı deneyimi yaşayamaz. Büyü, maceraya değer kişisel ve eşsiz bir deneyimdir. Korkmayın; gizemi kucaklayın.

Kaynak: https://www.gaia.com

Sosyal medyada paylaş

Ezgi Şahin

Ege Üniversitesi Almanca Mütercim–Tercümanlık öğrencisi ve Ent Dergi'de Yazı İşleri Müdürü. Çokça sanat tarihi, feminizm, toplumsal cinsiyet, felsefe okumaları yapıyor. 41 kere feminist, Arthouse canlısı. Gezmeyi ve an'ları fotoğraflamaktan hoşlanır. Çocukken okuduğu bir sözse hep zihninin bir köşesinde: ‘’….ve ölüm vaktim geldiğinde aslında hiç yaşamamış olduğumu keşfetmemek için.’’
Published On: Ekim 5th, 2020Categories: Dünya Kültürleri, Kültür & Sanat0 Yorum

Leave A Comment