Kanada Kızılderilileri topluluğu, Kamloops okulunda 215 cesedin bulunmasının ardından çocukların uygun şekilde gömülmelerinin ailelerin yaralarının sarılmasını sağlayabileceğini söylüyor. okul

Bir zamanlar Kanada'nın en büyük okulu olan Kamloops Kızılderili yatılı okulunda 200'den fazla çocuk cesedinin bulunmasının ardından Ontario eyaletindeki Ottawa kentinde bulunan Parlamento Tepesi’ne çocuk ayakkabıları yerleştirildi.

Bir zamanlar Kanada’nın en büyük okulu olan Kamloops Kızılderili yatılı okulunda 200’den fazla çocuk cesedinin bulunmasının ardından Ontario eyaletindeki Ottawa kentinde bulunan Parlamento Tepesi’ne çocuk ayakkabıları yerleştirildi. Fotoğraf: Adrian Wyld/AP okul

Kanada’daki yerli gruplar, geçtiğimiz hafta eski bir okulda 200’den fazla çocuğun kalıntılarının keşfedilmesinin ülkeyi şok etmesinin ardından ülke çapındaki yatılı okul alanlarında isimsiz mezar arayışları için çağrıda bulundu. okul
Başbakan Justin Trudeau Pazartesi günü yaptığı açıklamada, daha fazla isimsiz mezar aramanın “gerçeği keşfetmenin önemli bir parçası” olduğunu söyledi ancak kesin bir vaatte bulunmadı. mezar

Trudeau, “Başbakan olarak Yerli çocukları topluluklarından çalan utanç verici politikadan dehşete düştüm durumdayım” ifadelerini kullandı. okul

“Ne yazık ki bu bir istisna veya münferit bir olay değil” dedi. “Bundan saklanmayacağız. Gerçeği kabul etmek zorundayız. Yatılı okullar gerçekti -burada, ülkemizde olan bir trajedi, ve bunu üstlenmek zorundayız. Çocuklar ailelerinin elinden alındı, evlerine zarar görmüş olarak döndüler ya da hiç dönemediler.”

Tk’emlups te Secwépemc halkının şefi Rosanne Casimir, geçen hafta yeraltı radarı sayesinde bir zamanlar Kanada’nın en büyük Kızılderili yatılı okulu olan Kamloops Kızılderili yatılı okulunun arazisine gömülmüş, bazıları yalnızca üç yaşlarında olan 215 çocuğun kalıntılarını bulduklarını söyledi.

Keşfi “hakkında konuşulan ancak asla belgelenmemiş, akla hayale sığmayan bir kayıp” olarak nitelendirdi.

Britanya Kolombiyası Kızılderili Şefleri Birliği başkanı büyük şef Stewart Phillip, ülke çapındaki toplantılarda, yerli toplulukların şimdi en iyi nasıl araştırılacağını bulmaya çalıştıklarını söyledi.

“İşaretsiz toplu mezarlarla ilgili olarak tüm yatılı okul alanlarını kapsamlı bir şekilde araştırmak için ulusal bir programın olması kesinlikle çok önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Kanada Kızılderilileri Meclisi başkanı Perry Bellegarde, eski yatılı okullarda mezar bulunması yeni bir durum olmasa da, bu konudaki yaralarının ortaya çıkmasının her zaman kahredici olduğunu söyledi.

Egemen Yerli Milletler Federasyonu ve Saskatchewan hükümeti, Ottawa’nın eyaletteki yatılı okullardaki belgelenmemiş ölümlerin ve mezarların araştırılmasına yardım etmesini istediklerini söyledi. Federasyon şefi Bobby Cameron, çocukların cesetlerini bulmanın ve onlara uygun cenaze törenleri yapılmasının, Kanada Kızılderilileri topluluklarının ve ailelerinin yaralarının sarılmasına yardımcı olmak için önemli olduğunu söyledi.

Federasyon, radar yer aramalarını tamamlamayı umduğu başlıca alanların bir listesini derledi.

Ontario’daki muhalefet partilerinden Yeni Demokrat Parti Milletvekili Sol Mamakwa, çağrılara katılarak şunları söyledi: “Çocuklarımızın eski okulların altında yattıkları herkesçe bilinen büyük bir sır. Kanadalıların artık görmezden gelemeyecekleri, herkesçe bilinen bir sır.”

1831 ve 1996 yılları arasında, Kanada’nın yatılı okul sistemi, 150.000’den fazla Kanada Kızılderilileri çocuğunu ailelerinden zorla ayırdı. Bu programın amacı çocukları Kanada toplumuna uygun şekilde asimile etmekti. 2015 yılında Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu’nun “kültürel soykırım” olarak adlandırılan sistemi araştırmakla görevlendirildiği süreçte istismara, yetersiz beslenmeye ve tecavüze maruz kalmışlardı. Hristiyanlığa geçmeye zorlandılar ve ana dillerini konuşmalarına izin verilmemişti.

Yerli liderler, rezervasyonlardaki (Kızılderililere ayrılmış alanlar) alkol bağımlılığı ve uyuşturucu bağımlılığının hızla yayılmasının temel nedeninin bu istismar ve tecritin bir sonucu olduğunu belirttiler.

Muhalefetteki Yeni Demokrat Parti lideri Jagmeet Singh pazartesi günü parlamentoda acil bir görüşme çağrısında bulunarak şunları söyledi: “Ne zaman isimsiz toplu mezarları düşünsek, aklımıza soykırımın olduğu uzak bir ülke geliyor. Burası uzak bir ülke değil.”

Yine muhalefetteki Muhafazakâr Milletvekili Michelle Rempel Garner şunları söyledi: “Bu keşif ülkemiz için kara bir lekedir. Düzeltilmesi gereken bir durumdur.”

28 Mayıs’taki duyuru öfkeye yol açarak, bayrakların yarıya indirilmesine ve insanların çeşitli mezheplerden Hıristiyan kiliselerinin okullardaki misyonerlik rolüne atıfta bulunarak meydanlara, hükümet binalarına ve kiliselerin merdivenlerine yüzlerce küçük ayakkabı koymasına neden oldu.

Komisyon tarafından da görüşüldüğü üzere, uzun süredir yerli toplulukların içinde de okullara gömülen bu çocuklarla ilgili söylentileri var.

Kamloops okulu, 1890 ve 1969 yılları arasında faaliyet gösterdi.  Federal hükümetin Katolik kilisesinden operasyonları devraldığı kadar bir gündüz okulu olarak işlettiği okul 1978 yılında kapandı.

Komisyonun raporunun Kayıp Çocuklar ve İşaretsiz Mezarlar başlıklı dördüncü cildinde, yatılı okullarda ölen ve yaklaşık üçte birinin adı açıklanmayan 3.200 çocuk tespit edildi. Bu raporun 2015 yılında yayınlanmasından bu yana, 900 kişi daha tespit edildi.

Raporda, ebeveynlerin “çocuklarının okula gittiğinden ve bir daha eve dönmediğinden bahsettiği” yazıyor.

Komisyon tarafından 2007 yılında kurulan bir çalışma grubu, diğer şeylerin yanı sıra, işaretlenmemiş mezarlıkların belirlenmesi için bir çalışma önerdi. Federal hükümet başlangıçta bu işi yürütmek için gereken 1,5 milyon Kanada dolarını (1,2 milyon ABD doları) reddetmiş olsa da, hükümet 2019’da üç yıl boyunca “ulusal yatılı okul öğrenci ölüm kaydı” ve yatılı okul mezarlıklarının çevrimiçi kaydı için 33,8 milyon Kanada doları ayrılacağını duyurdu.

Winnipeg başpiskoposu ve Kanada Katolik Piskoposlar Konferansı başkanı Richard Gagnon, “Eski Kamloops Kızılderili yatılı okulundaki çocukların yürek parçalayıcı kaybı için en derin üzüntülerimizi sunmak isteriz.” ifadelerini kullandı.

Reuters ve Associated Press aracılığıyla okul

Bu makale, 1 Haziran 2021’de, özellikle alıntılardaki gibi belirtilmediği sürece, başlık ve metinde “toplu mezar” ifadesi kullanılmayacak şekilde değiştirilmiştir. okul


Kaynak

İlginizi Çekebilir:

İnsan Sergilerinin Utanç Verici Tarihi

Geçmişten Gelen Nefret: Siyahiler

Sosyal medyada paylaş

Nurdoğan Cem

Hacettepe Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü öğrencisi. Modernist edebiyatla ilgili kitapları okumayı sever. Amatör olsa da doğa fotoğrafçılığı yapıyor. Sıkı bir NBA takipçisi. Serbest zamanlı çevirmenlik yapmakta.
Published On: Temmuz 7th, 2021Categories: Çeviri, Gündem, Haber0 Yorum

Leave A Comment