Kategoriler
  More

   Nefretin ve Ayrımcılığın Oyuncağı ÖSYM

   Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) sorulan bir Türkçe sorusu sonrası yaşanan tartışmalar toplumdaki ayrımcılık ve nefreti bir kez daha gözler önüne serdi.

   27 Haziran günü yapılan YKS’de Türkçe sınavındaki bir soruda müzisyen Mabel Matiz’in “Fırtınadayım” şarkısından bir söz kullanıldı. Bunun üzerine sınav biter bitmez bu soruyla ilgili sosyal medyada birçok ayrımcı ve homofobik paylaşım yapıldı. Gösterilen tepkinin ardından ÖSYM Başkanı Halis Aygün bir açıklama yaptı ve şu ifadeleri kullandı: “Kurumumuz yönetiminin milli, manevi değerlerimiz ve toplumsal yargılar konusundaki hassasiyeti açıktır. 2020 YKS’nin TYT oturumunda yer alan Türkçe alanındaki ilgili sorunun içeriği hakkında inceleme başlatılmıştır. Sorumlu kişiler soru hazırlama süreçlerinden çıkartılacaktır.”

   Şarkı sözleriyle ilgili soru sorulduğunu öğrenen ünlü şarkıcı, sevincini Twitter’dan takipçileriyle paylaştı. Fakat bu sevinç kısa sürdü. ÖSYM’nin başlattığı incelemeyi öğrenen Matiz, yine Twitter’dan kişisel değerlerinin bir soru üzerinden sorgulanmasına isyan etti, Matiz’le dayanışma gösterenler de ÖSYM’nin bu ayrımcı tavrını eleştirdi.

   Soru, ayrımcı söylemler ve Matiz’in hedef gösterilmesi sonrasında “skandal” olarak değerlendirildi, ÖSYM ise önceden hiç dinlemediği seslere kulak verdi ve yaptırımda bulundu.

   Bir sanatçının sanat eseri sanatçının kişisel değerlerinden bağımsızdır, kaldı ki Mabel Matiz veya şarkıları hangi “milli, manevi” değere aykırıdır? Müzik alanında oldukça başarılı bir noktadaki Matiz’in bir devlet kurumu tarafından hedef gösterilmesi mi daha doğrudur yani? Burada yapılan asıl yanlışlık, ÖSYM’nin ayrımcı ve ötekileştirici yorumlara hizmet etmesidir, bu düşünceleri destekleyici davranması, algı yönetmesidir. Ayrımcılığın her türlüsüne karşı olması gereken kurumun, örgütlü nefretin oyuncağı olması ve haksız yargılama yapmasıdır.

   ÖSYM’nin hazırladığı sorularda her yıl bir hata çıkmasına zaten hepimiz alıştık. Asıl gündeme gelmesi, tepki gösterilmesi gereken her yıl milyonlarca adayın mağdur olmasına neden olan sınav sistemidir. Kaldı ki ilgili soruda herhangi bir hata bulunmamakta ve hatta güncel sanatçıların sınavlarda konu olması öğrenciler açısından olumlu bir nitelikte bile olabilmektedir.

   Aslında burada sanatçıyı sadece bir sembol olarak görebiliriz; Mabel Matiz üzerinden herkesin kişisel değerleri eleştirilmekte, hedef gösterilmekte. Mabel Matiz ve onun nezdinde cinsel yönelim ve cinsiyet kimlikleri, fikirleri ve savundukları “makbul olmayan” herkes ayrımcı, nefret dolu bir algı üzerinden yargılanmakta.

   Kimsenin cinsel yönelimi veya desteklediği düşünceler üzerinden kimsenin hedef gösterilmesi kabul edilemez. Ülkemizde başarılı bir konumda olduğu su götürmez bir gerçek olan Matiz, bu söylemlerle ötekileştirilmeye çalışılmaktadır. Mabel Matiz ve homofobik, transfobik, ayrımcı şiddetle yüz yüze bırakılan hiç kimse yalnız değildir, buradayız.

   Kaynak:

   https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/07/03/mabel-matiz-sorusuna-osymden-sorusturma/

   https://www.ntv.com.tr/galeri/yasam/osymnin-sorusturma-kararinin-ardindan-mabel-matiz-aciklamada-bulundu,eTbLgKZFKkSYRjUfgHHLxA/trrdQzdFb0mClbGX_1dEXQ

   https://tr.euronews.com/2020/07/04/yks-s-nav-nda-c-kan-mabel-matiz-sorusuna-osym-sorusturma-baslatt-sorumlu-2-kisi-gorevden-a

   Görsel: turkhabersaati.com

   Beste Begüm Yigit
   Beste Begüm Yigit
   Ege Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden taze mezun. Ent Dergi'de yazar ve Yaşam Kategorisi editörü. Kendini tanımlamayı ve kimliği reddeden biri. Hayvan sömürüsüne karşı. Kadın, LGBTİ+ ve azınlıklar konusunda aktivist. Analog makinelere, tiyatroya ve bağımsız sinemaya ilgili. Çoğunlukla okur kimi zaman yazar.

   Rastgele Yazılar

   Agnodice: Tarihteki İlk Jinekolog

   Hayalleri ve idealleri için kendi cinsiyet kimliğini özgürce yaşamaktan vaz geçen Antik Yunanlı Agnodice... Kadın olmak her zaman zordur

   En Kötü Yıl: 536 Yılında Neler Yaşandı?

   Covid-19 salgını, depremler, Avusturalya’daki yangınlar, George Floyd'un ölümü… 2020 yılı, başlangıcından beri birçok kötü olaya ev sahipliği yaptı. Haliyle birçok insan 2020...

   Medyanın Korkunç İstismarı: Acımasız Yorumlamadan Çok Daha Fazlası

   İstismar denince akla birçok şey gelebiliyor, hele ki ülke gündemini az çok takip eden bir bireyseniz aklınıza oldukça çirkin ve korkutucu olayların...

   Yeni Avukatlık Yasası’nın Getirdikleri Ve Götürdükleri

   Beraberinde birçok sorunu getirecek olan söz konusu yasal değişikliğin, konunun muhatabı ve uzmanı hukukçularla tartışarak, mevcut sorunları gidermeye yönelik bir düzenleme yapılsaydı, daha yerinde olacağı kanaatindeyim.

   İlgili Makaleler

   CEVAP VER

   Lütfen yorumunuzu giriniz!
   Lütfen isminizi buraya giriniz