Sfenks

Sfenks, eski mitolojilerde bahsi geçen hayali bir yaratıktır. Yunan mitolojisinde kadın başlı, aslan gövdeli, yılan kuyruklu ve kuş gibi kanatlı bir yaratık olarak anlatılır.

4.Hanedan devrinden kalma bir levha Sfenks’ten şöyle söz eder: Dünya var olalı en büyük sır burada gizlenmiştir. En büyük sır Sfenks’in sırrıdır. Gövdesi uzanan aslan şeklinde olan Sfenks dünyanın en büyük tek taş heykelidir.

Birçok kaynakta M.Ö. 2600’lü yıllarda yapımı başlandığı yazsa da bir takım araştırmalar öyle söylemiyor. Heykel üzerinde yapılan incelemeler sonucunda 1991 yılında heykeldeki aşınmaların rüzgar ve kumdan ziyade su kaynaklı aşınmalar olduğu ortaya çıkarıldı.

Şöyle bir durum var: Mısır’ın iklim durumundan dolayı bu bölgede çok fazla yağış olmuyordu. Hâliyle böyle bir aşınma sudan kaynaklanıyot olabilirdi. Bunun tek bir cevabı vardı, o da Büyük Tufan’dı. Bu durum ise Sfenksin yaşını ortaya çıkarır. Teoriye dayalı olarak 10.000 yaşından daha büyük olduğu söylenebilir.

Yaşına dayalı olarak söyleyebildiğimiz bilgilerden de ziyade günümüze ulaşan arkeolojik kazılardan devam edecek olursak Büyük Tufan’da kumun altında kalan Sfenks’in bir kısmı, 1925 yılında Giovanni Battista Caviglia tarafından yürütülen kazıda kumlar içinden ortaya çıkmıştır.

Kazıda Sfenksin kafasında bir geçit bulunuyor ve bu geçit günümüzde yok. Günümüze gelen verilerde Caviglia’nın kazı günlüğünde çekildiği fotoğraf var. Bu bilgi 1925 yılındaki fotoğraf ve günümüzdeki hâliyle karşılaştırarak ortaya çıkarılıyor.

Söylenene göre Sfenks’te bunun gibi birçok geçit ve odalar bulunmaktadır. Caviglia’nın 1925’te başlattığı kazıyı 1936 yılında Emile Baraize devralarak devamını gerçekleştirmiştir ve 1936 yılında bu ve diğer gizli geçitleri başka kaşiflerin ya da özellikle mezar-antika hırsızlarının keşfetmemeleri için kapattırmıştır.

Bu odalara dair ne biliyoruz?

Önceden de söylediğimiz gibi “Dünyadaki en büyük sır burada gizlenmiştir” cümlesinden yola çıkarak Sfenks heykeli levhalarla, coğrafyasıyla ve mimari yapısıyla çok fazla gizeme sahip olduğu, kayıp medeniyetler ve dünya dışı yaşam hakkında da birçok bilgiye ve kültüre ev sahipliği yaptığı tahmin ediliyor.

Sosyal medyada paylaş

Simge Ekitli

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Almanca Öğretmenliği mezunu. Biraz tarih, biraz astroloji ve bolca müzikle ilgili araştırma yazıları mevcut. Okuma ve yazmanın yanında çokça gezer. Bunların yanı sıra insan hakları aktivisti ve kadın hakları savunucusudur. Bir de Lilith'in sürtüklerinden.
Published On: Temmuz 1st, 2021Categories: Bilim0 Yorum

Leave A Comment