Çin’de koronavirüs kaynaklı ölüm oranları erkeklerde yüzde 2.8 iken kadınlarda yüzde 1.7.

İtalya’da hayatını kaybeden insanların yüzde 71’i erkek.

İspanya, hayatını kaybeden erkeklerin sayısının kadınların sayısına oranla 2 kat daha fazla olduğunu açıkladı.

ABD’de bulunan Cedars-Sinai Tıp Merkezi’nden Dr. Sara Ghandehari, “Yoğun bakım ünitesindeki erkek ve kadın sayıları arasında çarpıcı bir fark var ve erkekler açıkça daha da kötüye gidiyor.” diyerek hastanedeki entübe edilmiş hastaların yüzde 75’inin erkek olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki koronavirüs kaynaklı ölümlerin cinsiyete bağlı grafiğini şu şekilde yayımladı:

Peki, kadınların koronavirüsten erkeklere oranla daha az etkilenmesinin sebebi nedir?

Uzmanlar bu konuyla alakalı çeşitli açıklamalarda bulundular. Erkeklerin kadınlara oranla daha fazla sigara tükettiğini, erkeklerin el yıkama alışkanlıklarının kadınlara oranla daha az olduğunu ve kadınlara oranla daha fazla erkeğin kronik hastalıklara sahip olduğunu söylediler. Yeni yapılan açıklamaya göre çevresel faktörlerin yanı sıra en büyük etmen olan “hormonlar”ın yadsınamayacağı açıklandı. Birincil kadın cinsiyet hormonlarının kadınları koruduğu tespit edildi. John Hopkins Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sabra Klein östrojenin, bağışıklık hücrelerinin enfeksiyonlara karşı olan direncini artırdığını belirtti.

İlerleyen günlerde, ABD’deki erkek Covid-19 hastalarına hastalığın şiddetini azaltmak amacıyla kadın cinsiyet hormonu olan östrojen verilecek. Çalışmada, koronavirüs testinden pozitif sonuç alınan 40 erkek hasta yer alacak. Katılımcıların yarısına beş gün boyunca günde iki kez hormon verilecek ve diğer yarısı kontrol grubu olacak. Östrojen denemelerinden sonra bir diğer kadınlık hormonu olan progesteron denenecek.

Hamilelik Hormonu Sitokin Fırtınasını Baskılıyor

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Hediye Dağdeviren bu durumu şu şekilde açıkladı: “Hastalığın kötüleştiği dönemde sitokin fırtınası dediğimiz bir enflamasyon süreci başlıyor. Vücudun kendi dokularına bile antikor geliştirdiği ve onları yıkmaya çalıştığı bir evre başlıyor. Östrojenin bu sitokin fırtınasını baskılayabileceği bir sürece gidiliyor. Gebelik de buna benzer bir süreç aslında. Biliyoruz ki kadınlık hormonu östrojen, kadınların bağışıklık sistemini güçlendiren bir hormon. Yenidoğan bebeklerimizde bile erkek bebekler ile kız bebeklerin farkını daha net anlıyoruz.”. Dağdeviren, hastalara östrojen ve progesteron hormonları verilerek hastaların sağlık durumunda iyileşme olup olmadığının gözlemleneceğini belirtti.

Östrojen nedir?

Östrojen, ana kadın cinsiyet hormonlarından biridir. Hem kadınlar hem de erkekler östrojen hormonu üretirken, kadınlarda bu hormunun seviyesi çok daha yüksektir. Östrojen hormonu, kadın üreme sistemini geliştirmeye ve düzenlemeye yardımcı olur. İkincil cinsiyet özelliklerinin gelişimini sağlar. Bir diğer adı kadınlık hormonu olan östrojen, kadın vücudunun özelliklerinin ortaya çıkmasını sağlayan temel hormondur. Östrojen hormonu kadınların yüksek acıya dayanmasını sağlar.

Sosyal medyada paylaş

Selenay Ertan

Ege Üniversitesi Biyokimya öğrencisi. İlkokul zamanlarından beri okul laboratuarlarından çıkmazdım diyemiyor çünkü öyle bir şansı olmadı. Ama canlılıktaki bu düzeni bu işleyişi hep merak etti. Böyle bir alan seçip ilerlemek istedi. Şimdi derslerinde gördüklerini ve araştırdıklarını anlatmak istiyor. Sadece fen bilimlerini değil edebiyatı da çok seviyor. Çok küçükken bir kitaplıkta bulduğu ve onun için çok özel olduğunu söylediği "Küçük Kara Balık" kitabındaki ‘’böyle amaçsızca yüzmekten bıktım usandım,başka yerlerde neler olduğunu öğrenmek istiyorum’’ sözlerinden çok etkilenip, yeni şeyler keşfetmeye bayıldığını söylüyor.
Published On: Mayıs 22nd, 2020Categories: Bilim0 Yorum

Leave A Comment