Kategoriler
  More

   Korkunun İkliminde Umudu Yeşertmek

   Bir pencerenin ardında bakıyor şimdi dünyaya, pencerenin ardında dururken bu kentin görünmeyen sokaklarını düşünüyor çoğu kez. Bir çöp konteynırına sırtını dayayan, hayalleri olmayan o çocuğu, yüzünde tüm dünyanın yüküyle bezenmiş  çizgilerle yine de yaşama tutunan o mülteci kadını, geçtiği dükkanının önünde çocuklarının yüzünü kendi yansımasından gören babayı..

   Ardındaki aynada kendi suretiyle buluşuyor bakışları, başkaları için diyecek bir sözü olmalı insanın diye düşünüyor. Mesela bir karınca adına konuşabilmeli, bir babanın ağlamaklı yüzüne dokunabilmeli, sınırlar ötesinden kız kardeşlerine sarılabilmeli veyahut bir çiçek için şarkılar büyütebilmeli. Korkunun ikliminde umudu yeşertmenin yolunu elleriyle çizmeli insan. Yaşamak direnmektir, direnmek bazen bir ağaca sırtını vermek, çoğu zaman gökyüzüne bakabilme ve yarını çizebilme yeteneği..

   Ardındaki duvara yaslıyor sırtını, sırtını yasladığı duvarda kadın suretleri. Zamansız, kaba, öfkeli, saldırgan, korkulu, sevginin ve namusun ve gücün ve erkekliğin ardına saklanmış ellerce alınmış yaşam hikayeleri. Sarı çiçeği bir daha göremeyecekler biliyor, bir masanın etrafında bir daha gülemeyecekler. – ki bazıları güldü diye koparıldı yaşamdan biliyor – Bir yaşam bir ele kurban olmamalı; bunun öfkesini taşıyor ve daima taşıyacak. Biri daha yanlarından koparılıp alınmasın diye daima taşıyacak ve yanlarından sessizliğe alınan o kızı mutlaka bulacaklar, biliyor.

   Belki bu gün değil,  ama bir gün mutlaka korkunun ikliminde umudu yeşertecekler. Bir türkü tutturacaklar o gün, içinde iklimler ve çocuklar olan bir türkü.  Kadınların kahkahaları için ölmediği bir gün olacak, babaların gözündeki hüznü silecek ve de çocukların sırtlarını çöplere değil, gökyüzüne dayadığı bir gün. Biraz barıştan bahsedecek o türkü, biraz da aşktan. Bir adam bir kadını, bir kadın bir kadını veyahut bir adam bir adamı öpecek mutlulukla ve herkes aşkı yüceltecek, o gün aşkın sınırlarını kimse çizemeyecek.

   Belki bu gün değil ama yarın mutlaka incelikle çizilecek yaşam ve dayanışma ile varılacak umudun iklimine.

   Leyla Can
   Leyla Can
   Kjersti Skomsvold’un “Ben turuncuyum ve hiçbir şey turuncuyla kafiyeli değil.” alıntısında kastettiği renktir Leyla. Biraz yoldur, biraz şiir; nitekim Başak Köklükaya’nın iki kaşı arasındaki gölgesine razı fesleğendir. Yolda olmayı ve rastlaşmaları önemser. Kelimeler, cümleler, jestler ve anlar biriktirir. Kendine has zarifliği ile akar sokaklara. Daima öfkeli baktığı çocukluk fotoğraflarının ardında güzel bir kız çocuğu durur geleceğe karşı. Serpilirken sımsıkı sarılıyordur tutkularına. Detayları sever, gizlenmiş olanda bulduğu bağlar onu sıradanlığa. Pencere pervazına çiçekler gibi kitaplar dizer. Yakasına her sabah bir umut, evden çıktığındaysa yüzüne muzur bir gülümse iliştirir. En güzel mahiyeti dostluktur. Ruhu her an alıp başını gitmeler çekerken zaman akmıyormuş gibi dingindir aynı zamanda. Turuncu gibi hiçbir şeyle kafiyeli olmayan bir yaşayışın umut dolu naifliğini hayata döken şiirin başıbozuk hallerine benzer. Düşlerini gerçeğe dökmektir uğraşı. Bir nevi hep mujer naranja.

   Rastgele Yazılar

   Edebiyatta Feminist Yaklaşımlar

   Bu makale feminist edebiyat teorisine çok temel bir giriş ve konuya feminist bir bakış açısıyla yaklaşabilen 'Büyük Yazarlar İlham Veriyor' kaynaklarından oluşan bir özet sunmaktadır.

   Çocuk Hakları Krizi: İklim

   Fabrikalar ve binalardan ne gökyüzünü görebildik ne de geleceğin neslini suyun berraklığına şahit edebileceğiz. Ormanlar kıyıma maruz kaldı belki hayvan yemi üretimi belki yeni bir madencilik çalışması için ve bu yüzden aldığımız nefesten de olduk. Su kaynaklarını, ormanları, havayı, hayvanları ve bitkileri koruyamadık. Koruyamadığımıza şahit olanlar ve koruyamadığımız dünyayı yaşayacak olanlar ise aynı bireylerdi; çocuklar ve gençler.

   İklimler, Çiçek Kadınlar, Göçmen Kuşlar

   İklimlerden bahsedelim, iklimlerin ruhundan; çocukların ölümlülüğünden, mültecilerin yersizliğinden ve pencere önü çiçeğinin direncinden. Rakının demi ve gecelerimiz tam olsun, gündüzler...

   Birlikte Var Olmak

   Son zamanlarda ne kadar gündemde olan bir konu olsa da görmezden gelinen ve ciddiye alınmayan, işlerin giderek daha da kötü...

   İlgili Makaleler

   CEVAP VER

   Lütfen yorumunuzu giriniz!
   Lütfen isminizi buraya giriniz