Dört ayaklı dostlarımız hepimizin evinde,  hayatında büyük yer kaplıyorlar, ailemizin bir parçası olmuş durumdalar. İşteyken ya da okuldayken onları özlüyor, seyahatlerimizi onlara göre planlıyoruz. Onlarla uyuyor, onlarla uyanıyoruz.  Onları hayatımızın bir parçası hâline getirmeye alışkınız, her yerde görmeye ve onları tanımaya da. Peki kör kedileri ne kadar tanıyoruz? Haklarında yeterince bilgimiz var mı? Bugün bu yazıda size kör kedilerden, en azından beraber yaşadığım kör kedi dostumla olan tecrübelerimden bahsedeceğim.

Hektor’u ilk yuvalandığımda çevremde kör bir kedisi olan tek kişi bendim. Bu yüzden çok da fazla soruyla karşı karşıya kaldım aslında. Sonrasında fark ettim ki hayvanlarla gayet haşır neşir olan insanların bile kör kediler hakkında pek bilgisi olmayabiliyor. Hektor evimize geldiğinde 3 aylıktı, şimdi 3 yaşında. 2 yıl 9 aydır da dünyada en sevdiğim kişi diyebiliriz. Burada size bilgi verirken direkt olarak bana sorulan soruları yanıtlamayı daha uygun buldum, sonrasında yine eksik kaldığını düşündüğüm parçalarla tamamlayacağım.

Tuvaletini kuma yapabiliyor mu?

Arkadaşlar… Kör kedilerin inanılmaz içgüdüleri var ve bir şeylerin yerini bulmakta neredeyse hiç güçlük çekmiyorlar. Bir şeylerin yerini onlara gösterdikten sonra yerini değiştirmediğiniz sürece aynı yere gidip onu bulabilirler. Hektor geldiği gün patilerini yavaşça kuma değdirdim, sonra onu orada bıraktım. Birazcık kumu koklayıp çıktı ve birkaç saat sonra sanki yıllardır burada yaşıyormuş gibi yürüyüp kumun yerini buldu, tuvaletini yaptı. Yani evet, tabii ki tuvaletini kuma yapabiliyor.

Mamasının ve suyunun yerini bulabiliyor mu?

Bu sorunun cevabını önceki yanıtta verdim sanırım. Eve ilk geldiklerinde koklatarak yerini gösterebilirsiniz ama bunun gerekli olduğuna bile emin değilim. Mamayı kokusundan zaten rahatça bulabiliyorlar.

Evde yürürken bir yerlere çarpıyor mu?

Kör kediler bilmedikleri mekanlarda çok temkinli oluyorlar, yavaş adımlarla etrafı gezerek her şeyin yerini ezberledikten sonra hızlı ve rahat yürüyorlar. Mobilyaların yeri sabit olan bir evde, kör kedinin bir yerlere çarpma ihtimali hiç yok diyebilirim. Eşyaların yerini değiştirdiğinizde ise patilerinden tutup dokunmasını sağlayarak yeni düzeni ona öğretebilirsiniz. Böylece değişiklik durumunda dahi bir yerlere çarpmayacaktır.

Eşyaların yüksekliğini ölçebiliyor mu, yüksek yerlerden düşüyor mu?

Hektor kendisi tırmanmadığı sürece evde bir yerlerde bulunmuyor, ilk başta çıkıp yüksekliğini anlamadıysa kendisini kucağıma alıp yatağa dahi bırakmam. Kendisi tırmandığında zaten eşyaların yüksekliğini ölçmüş oluyor, buna göre geldiği yoldan geri iniyor ya da direkt aşağı atlıyor. Yüksek yerlerden düşmüyor çünkü kendisi görebilen kedilerden çok daha temkinli, yüksekteyken ise ekstra dikkatli davranıyor. Bazen yeni bir yere taşındığımızda çıktığı yerden inemeyebiliyor. O zaman da miyavlayarak beni çağırıyor, ben yardımcı oluyorum.

Yalnız bırakmaya korkmuyor musun?

Hektor’u yalnız bırakmanın korkusu benim için herhangi bir kediyi yalnız bırakmaktan daha fazla değil. Hatta kendisi dikkatli biri olduğu için daha az korkuyorum bile diyebilirim. Evinde kedi yaşayan herkesin korkuları gibi korkularım var. Deprem olursa, yangın çıkarsa, hırsız girerse… Bu korkular da maalesef hayat boyu kedimizin kör olup olmaması fark etmeksizin yaşayacağımız şeyler. Umuyorum ki hiçbirimizin başına gelmez.

Görebilen kedilerden farkı ne?

Kör bir kedinin görebilen bir kediden tek farkı, görebilene kıyasla sokakta yaşama ihtimalinin çok daha düşük olmasıdır. Ev ortamında ona stabil bir yaşam sunduğunuzda görebilen kediden hiçbir farkı olmazken, sokakta durum çok farklı. Kör kediler genelde etrafı ezberleme güdüsüyle yaşıyorlar, bu kadar büyük ve değişken caddeleri ezberlemek ise onlar için çok zor, hatta bir noktada imkansız. Çünkü her saniye farklı bir araç geçebilir, yeni bir insan; hayvan herhangi bir tehdit belirebilir ve kör kediler bu değişkenleri anbean algılamakta güçlük çekebilirler. Kornasından korktukları bir arabanın altında kalabilir, yüksekliğini algılayamadıkları yerlerden düşebilirler. Ve bence en çok bu yüzden yuvalanılmaları onlar için tam olarak hayati bir değer taşır.

Umarım yazdıklarım, kör bir kedi yuvalanmayı düşünüp aklında soru işareti beliren birkaç kişiyi rahatlatabilir, kör bebeklerin yuva bulmalarına yardımcı olabilir. Evde oldukları sürece, farkı anlayamayacaksınız, bazı anlarınız ‘’görüyor, gerçekten görüyor’’ diye veterinerinizi inandırmakla geçecek . Ve günün sonunda, ona sokakta asla sahip olamayacağı bir yaşama şansı hediye etmiş olacaksınız. Kör kedileri yuvalanmaktan çekinmeyin.

Sosyal medyada paylaş

Sema Nur Kıraç

Published On: Nisan 25th, 2020Categories: Ekoloji, Hayvan Hakları0 Yorum

Leave A Comment