Sosyal medyada paylaş

Birçok kişiyi rahatsız etse de ekolojiye sayısız katkısı olan böcekler hakkında size vermemiz gereken önemli bir haber var: Küçük dostlarımız ciddi bir tehlikeyle karşı karşıyalar. Dünya üzerindeki böcek türlerinin %40’ının nesli tükenme tehlikesinde. Bu yok oluş, şu an mevcut hızıyla devam ederse 100 yıla kadar dünyadaki böcek nüfusunun yok olacağı uzmanlar tarafından açıklandı. Böcekleri sevsek de sevmesek de besin zincirine olan katkılarının göz ardı edemeyeceğimiz derecede büyük olduğunu bilmeliyiz.

Son 3 yılda böcek nüfusunda ciddi azalmalar söz konusu oldu. Türlerin üçte biri yok olmuş durumda ve böceklerin yok olma hızı diğer hayvan türlerine göre sekiz kat daha hızlı ilerliyor. Almanya’nın doğal rezervlerindeki uçan böcek sayıları sadece 25 yılda %75 oranında düşüş yaşadı. Böcekleri kaybettiğimiz takdirde hayatımızda büyük krizler olacak. Peki sizce bunun sebebi ne? Araştırmalara göre tehlikenin tüm sorumlusu insanlar. İklim değişikliği, tarım kimyasalları, yoğun tarım uygulamaları ve şehirleşme gibi nedenlerin başı çekmesi bizi olası sona emin adımlarla ilerletiyor. 

Karada yaşayan böcekler arasında tükenme tehlikesinden en çok etkilenen böcekler: Kelebekler, güveler, arılar ve karıncalar. Kuzey Amerika’nın California eyaletinde kışlayan kral kelebeklerin nüfusu son 20 yılda %97 azaldı. Kelebek topluluklarındaki yıllık dalgalanmalar normal kabul ediliyor fakat bu oran bir yıl içinde %80’lere uzanıyorsa bu, hiç normal bir durum değildir. Sydney Üniversitesi Yaşam ve Çevre Bilimleri Fakültesi’yle, Queensland Üniversitesi Biyoloji Bilimleri Okulu’nda hazırlanan rapora göre, araştırmacılar böcek sayısındaki düşüşün felaket olacağını söylerken “Sonuç açıktır. Yiyecek üretme yöntemlerimizi değiştirmediğimiz sürece, böcekler bütün olarak birkaç yıl içinde nesli tükenme yoluna girecektir. Böcek türü kayıpları durdurulmazsa, bunun hem gezegenin ekosistemleri hem de insanlığın hayatta kalması için feci sonuçları olacaktır.” şeklinde ifade ettiler. 

İnsanların, kendi yaşam kalitelerini geliştirmesi amacıyla yıktığı ekolojinin farkına varıp bir an önce gerekli önlemleri alması gerekiyor. Yoksa düzeltilip yükseltilmek istenen yaşam kalitesi, insanlar içinde geri döndürülemez boyutlarda ciddi zararlara yol açıp hepimizi umutsuz bir sona götürecektir. 

KAYNAKÇA: https://www.gazeteduvar.com.tr/bilim/2019/02/22/boceklerle-birlikte-dunya-oluyor/
https://kurious.ku.edu.tr/bocekler-yok-oluyor-neler-oluyor/
https://beyinsizler.net/dunya-daki-butun-bocekler-yok-olsaydi-ne-olurdu/
Görsel: https://dunjaportfolio.com/works/insect-illustration/

Sosyal medyada paylaş

Dimaze Duruk

Dimaze Duruk
Dokuz Eylül Üniversitesi Film Tasarım Bölümü öğrencisi. Henüz toy bir sinemacı ama sanata ve sanatçıya sevgisi kocaman. Ortaokuldan beri yoldaşı olan klasik gitarla sürekli mesafeyi korusada tam tersi şarkı söylemeyi çok sever, dinlemeyi de ayrı sever tabi. Merhametin empatiyle ayrılmaz bir bağı olduğunu düşünüyor. Bu yüzden farklı hikayeler ve farklı yaşamları keşfetmeyi, kendince o yaşamlara dokunabilmeyi hayata geliş amacı olarak görüyor. Dünyasının hepinizi sarması umuduyla çokça sevgi diliyor.

Leave A Comment