Çizim: Evelina Bukhanets

Mutlaka bir şeyler seni kıracak, hayal kırıklığına uğratacak. Neden hemen pes edersin ki? Kaç kez düştün daha önce, nasıl ayağa kalktığını nasıl unuttun? Hatırlasana dün bir sokak köpeğine yemek verdiğinde nasıl mutlu olduğunu. Arkadaşlarınlayken nasıl güvende hissettiğini. Başardığın güzel şeyleri… Yaptığın hatalar yapacağın doğruları getirir her zaman. Neden yeni doğruların gelmesini beklemek yerine hemen pes edersin ki? Kalk ayağa ve aynanın karşısına geç. Seni seviyorum de.

Çok zorlanacağın zamanların olacak. Yakınlarını kaybedeceksin, arkadaşların seni bırakacak, sevgilinden ayrılacaksın… Yakınını kaybeden arkadaşını teselli ettiğini ne çabuk unuttun? Ne çabuk unuttun sevgilisinden ayrılan arkadaşına moral verdiğini? Seni mutlu edecek şeyler her zaman güzel şekilde gelmeyebilir. Yaşadığın sıkıntılar gelecek mutlulukları getirir her zaman. Neden yeni mutlulukların gelmesini beklemek yerine hemen umutsuzluğa düşersin ki?

Zaman çok çabuk geçiyor. Hiç durmadan, sürekli akıyor. Sürekli yaşamak istemediğini düşünüyorsun. Bu hayattan gitsem ne kaybederim diyorsun. Peki ya seni seven insanlar? Onlara neyi kaybettireceğinin farkında değil misin? Bir daha asla senin gülüşünü göremeyeceklerinin, seninle konuşamayacaklarının, sana gülümseyemeyeceklerinin farkında değil misin? Her şeye rağmen yaşamaya devam etmek zorundasın. Çünkü bu hayat yaşanacak kadar güzel.

Etrafında çok kötü insanlar olabilir. Kendini onlardan korumaya çalışman ve kendini yorgun hissetmen seni oldukça yıpratıyor. Ama sen etrafındaki o kötü insanlar yüzünden iyileri tanımaktan neden korkarsın ki? Yeni insanlar her zaman yeni bir hayat başlatır. Onlarla geçireceğin güzel günleri düşün. Gülüp eğleneceğin, yeri gelince ağlayacağın ama ileride bunları düşünüp kahkahalar atacağın günleri düşün. Yeni insanlar tanımak her şeye değer.

Hiçbir zaman kendin gibi birini bulamayacağından korkuyorsun. Kendin gibi birini bulmak zorunda değilsin. Hayatına girecek kişi senden o kadar çok farklı olmalı ki sendeki eksiklikleri o tamamlamalı, ondaki eksiklikleri sen. Sevgili olmak illa ki sarılıp öpmek değildir. Onunla bir arkadaşın gibi eğlenebilirsin, müzelere gidebilirsin, bir kitap hakkında tartışabilirsin… İnsanlar sadece kendilerine güvenleri bittiği takdirde başkalarına sığınma ihtiyacında bulunacaktı ve bu ihtiyacı sevgiyle karıştıracaktı. Oysa sevgi bir sığınma ihtiyacı değil, tam anlamıyla birine ait olmaydı.

Şimdi kalk ayağa ve yeni bir hayata başlamak için kendine şans ver. Git kendine güzel bir kitap seç. Kendinden parçalar bulacağın bir film bul. Kendini kaybettiğin sokaklara git ve kendini bul. Sen her şeye değersin. Her şeye rağmen yaşamaya değersin.

 

Sosyal medyada paylaş

Ahmet Furkan Tunahanlı

Ent Dergi Kültür&Sanat Editörü. Anadolu Üniversitesi Adalet Bölümü Öğrencisi. Taze Vejetaryen, Pro-feminist. Kafkaokur Dergisi ile okuma alışkanlığı kazanıp sonradan yazı yazmaya başladı. Rol Modelleri Buket Uzuner ve Franz Kafka. Franz Kafka'ya olan hayranlığı öyle büyük ki yeni tanıştığı insanlara kendini Furkan Kafka olarak tanıtıyor.
Published On: Eylül 8th, 2021Categories: Edebiyat, Kültür & Sanat0 Yorum

Leave A Comment