Kaz dağları yine ve yeni bir tehlikeyle karşı karşıya. 29 Nisan Çarşamba günü ”Kaz Dağları’nda ki ormanların yüzde 80’i madenciliğe tahsis edildi.” başlıklı bir haber yayımlandı. Haberde kullanılan “Kaz Dağları Milli Parkı’nın %80’i, Troya Milli Parkı’nın %10’u, Kaz Dağı Göknarı Tabiat Koruma Alanı’nın %99.9’u ihale ruhsat alanındadır. Yani bu alanlara madencilik faaliyeti yapabilmek mümkün.” ifadeleri hemen hemen herkesi şaşkınlığa uğrattı.. Ki siyasi liderlerin bile dikkatinden kaçan bu durum oldukça endişe ve korku yarattı. Bu konuyla ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca geçtiğimiz günlerde TEMA Vakfı Yönetim Kurulu üyeleriyle video konferans ile bir toplantı gerçekleştirdi, toplantıda yöneticilerin sunumlarını izledi. Toplantıda TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç yıllardır doğa için mücadele ettiklerini ve madenlerin mücadelelerinin temel odağı olduğunu belirterek : “2000’li yılların başında maden yasalarıyla ilgili mücadele ettik. Arkasından Turgutlu’da bulunan nikel madeni geldi. Arkasından kömür ve bu yaz özellikle Kaz Dağları’na girişimiz oldu.” ifadelerini kullandı.


Video Konferans Toplantısında Vakıf Yöneticileri yaptığı sunumda “Maden Kanunu’nun 22 kez değiştiğini duyunca kanunla ilgili önerileri inceledik. Maden Kanunu 1954 yılında başlıyor. Bu yıla kadar madencilik politikası millileştirme üzerine. 54’te arama faaliyetleri sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve Türk şirketlerine veriliyor. İşletmelerde ortaklık dengeleri gözetiliyor. Temel kırılma 1984 yılında yaşanıyor. 85 yılında %100 yabancı sermayenin maden arama faaliyetlerine girmesiyle beraber Türkiye’nin her yerinde sayısız sondajlar açılmaya başlıyor. 85-90 arası yerel ve ulusal basında o kadar fazla arama faaliyetlerine direnen insanlar yer alıyor. Bergama ile beraber mücadele seslerinin duyulmaya başladığı dönemler oluyor.” ifadelerini kullandı. Ayrıca “Kirazlı’da bulunana altın arama madeni süreciyle beraber hareket yükselince insanlar şunu söylemeye başladı: Burada çok ruhsat var ama biz neresi ruhsatlı ya da neresi maden alanı bilmiyoruz. Biz Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nden (MAPEG) verileri satın alarak haritalandırma sürecine girdik. Kaz Dağları yöresi dediğimiz Çanakkale ve Balıkesir’in bir bölümünü içine alan alandaki bütün ruhsatları satın alarak haritalandırdık. Kaz Dağları’nda bin 634 tane maden ruhsatı var ve bu ruhsatları metalik maden kategorisinde.” diyerek ekleme yaptı.


Toplantıda yapılan sunumda yöneticiler “Türkiye’de Toprak Kanunu ile beraber arazi kullanım alanı yapmak zorundayız ancak plan yapmıyoruz. Bu plan şu demek: Araziye bakıldığında nereler tarım, turizm ve maden alanı olacak bunu görüyoruz.” önerisinde bulunurken “Ormanlar madencilik için teşvik alanı gibi görülüyor. Madencilik faaliyetlerinin teşvik edilmesi için 2017 yılında orman izinlerinde indirimler yapıldı. Bu ormanı ağaca, oduna, keresteye indirme yaklaşımı. Kirazlı’da şirket 46 bin ağaç keseceğim dediği yerde 195 bin ağaç kesti. Bunların hiçbiri denetime tabi tutulmadığı için faaliyetlerine devam edecekti eğer toplumsal tepki olmasaydı.” diyerek devam etti. Toplantı sonunda Kemal Kılıçdaroğlu: “Anladığım kadarıyla kamudan sağlanması gereken tüm bilgileri sağlayamıyorsunuz. Parti olarak size nasıl katkı sağlayabiliriz? Gülizar Hanım tüm sivil toplum örgütleriyle konuşuyor. Kaz Dağları ile ilgili aklımda şu soru var: ‘O kadar ağaç kesildiği zaman kimsenin sesi çıkmadı da adamlar kazma vurmaya başladığı zaman gürültü çıktı. Evde kaldığımız zaman ağaç ve çevreyi göremiyoruz. Bizim de doğanın parçası olduğumuzu evde kalarak, yeniden düşünerek sorgulamamız gerekiyor.” değerlendirmesini yaptı. Bütün bu gelişmelerden sonra yapılan sunum ne kadar etkili olacak ? Verilen sözler yerine getirilecek ve olayın peşinden gidilecek mi ? bekleyip göreceğiz. Karar vericilerden tek bir beklentimiz var yıkıcı olmak yerine yapıcı olan, hasta etmek yerine iyileştirmeyi felsefe edinen insanların yapacağı gibi kararlar alması..


KAYNAKÇA:

https://gazetemanifesto.com/2020/kaz-daglarindaki-ormanlarin-yuzde-80i-madencilige-tahsis-edildi-352 131/?fbclid=IwAR0sQOndAAilCBohsspLSszdEw4ZhGJtwBlxYPdIIJjnUH8-HSfQIcz6gTo


http://www.sondakikahaberler-tr.com/haber2019/315379/


http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kaz-daglarindaki-ormanlarin-yuzde-80i-madencilige-tahsis-edildi1735741

https://www.milligazete.com.tr/haber/3305351/kaz-daglari-kazandi-maden-sirketine-dur-denildi

Sosyal medyada paylaş

Hamza Gürkan Yıldırım

29 Aralık 1995 İzmir doğumlu ve İzmir'in Doğançay mahallesinde oturuyor. Ege Üniversitesinde Makine, Resim ve Konstrüksiyon önlisans mezunudur. Şu anda ise Dgs ile geçiş yaptığı Manisa Celal Bayar Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünü okuyor. Entdergi'de yazar ve sosyal medya editörü. Hayvan hakları temelli hissedebilen her canlının yaşam hakkının olduğunu savunan ve vegan yaşama uygun bir şekilde yaşamı düzenleyen Gürkan aynı zamanda vegan aktivist olarak bu yönde ki mücadelesini sürdürüyor.
Published On: Mayıs 6th, 2020Categories: Doğa, Ekoloji, Gündem0 Yorum

Leave A Comment