Son zamanlarda tiyatro sahnesinde izlediğim en harika oyunların başında geliyor. 1935 doğumlu Amerikalı tiyatro oyun yazarı, senarist, LGBTİ+ hakları savunucusu Larry Kramer’in kaleme aldığı Kalp, İbrahim Çiçek rejisörlüğünde Craft Tiyatro’da sahnelenmeye devam ediyor.

Kimler Oynuyor?

Kramer’in metninin çevirisini Hira Tekindor’un yaptığı, yönetmenliği İbrahim Çiçek’in üstlendiği Kalp’in başlıca rollerinde; Troas ve Salto oyunlarında da yer alan ve bu sene Evlat oyununun yanı sıra Netflix yapımlarında boy gösteren Cem Yiğit Üzümoğlu, son zamanların televizyon dizilerinde karşılaştığımız Aras Aydın, Kerem Arslanoğlu, Nilperi Şahinkaya gibi isimlerin yer aldığı Kalp’te Burak Sarıkaya, Sinan Çatıkkaş, Nejdet Sert, Süleyman Kara ve Soner Kurt bulunmakta. Oyunun müzikleri Ömer Sarıgedik’in ellerinden çıkmışken dekor ve ışıkta da Kerem Çetinel’i görüyoruz.

Konusu Neymiş?

80’li yıllarda adeta bir salgına dönüşen sadece eşcinsellerde görüldüğü iddia edilen AIDS’in yol açtığı korkuyu, dayanışmayı ve ötekileştirmeyi çarpıcı sekanslarla bize anlatıyor kalp. Çocukken geçirdiği bir hastalık sonucu tekerlekli sandalyeye mahkûm kalan Doktor Emma Brookner’in henüz tedavisi bulunmamış HİV virüsünü ve virüse yakalanan hastaları inceleyip bir tedavi bulmaya çalışmasıyla başlıyor. İlerleyen günlerde doktorun muayenesine gelen kendisinde hastalık olup olmadığını öğrenmeye çalışan aktivist bir yazar olan Ned Weeks, hükümetin artık bu hastalık için bir şey yapması gerektiğini söyleyip Emma’nın da onu desteklemesini istiyor. Kramer, baskı gören; yalnızlığa itilen gençlerin, yaratılan korku ve ötekileştirme ortamına karşın dayanışmalarının öyküsünü bir eylemci manifesto; bir isyan çığlığı olarak yazmış.

Ne Umdum Ne Buldum?

Ryan Murphy’nin televizyon filmi olarak karşımıza çıkan The Normal Heart’ı izledikten sonra seyretme fırsatı bulduğum Kalp’i izleyebilmek için aylar öncesinden bilet almıştım ve oldukça heyecanlı bir şekilde gitmiştim. Açıkça söylemem gerekirse yüksek beklentilerle salondaki yerimi aldım çünkü ülkemizde eşcinselliğe karşı oluşan tavır ortadayken bu tür cesur işleri korkusuz bir şekilde seyirci karşısına çıkarmayı takdire şayan bulduğumu söyleyebilirim. İlk olarak oyuncular oyunu oynamıyor adeta yaşıyordu. İçselleştirildiği oldukça belli oyunun akışı da ansızın geçip bitiyor. Cem Yiğit Üzümoğlu ve Aras Aydın’ın yakaladığı kimya ve bu kimya sayesinde Ned ile Felix’in aşklarından, hastalığa ve ölüme sürüklenen ilişklilerini tüm çıplaklığıyla izliyoruz. Öte yandan Nilperi Şahinkaya oyun boyunca pek fazla görünmese de yer aldığı sahnelerde gözlerini üzerinde tutmayı başarıp seyirciyi gözyaşları eşliğinde oyuna devam ettiriyor. Dekoru, rejisi, müzikleri oyunculukları ve dramaturginin mükemmelliğiyle Kalp kusursuz bir iş olarak tiyatro tarihine adını altın harflerle yazdırabilir.

Kimler Bunu İzlemeli?

Craft Tiyatro takipçilerinin ve yapılan harika oyunları seyreden herkesin Kalp’i izlemesi gerektiğini söyleyebilirim. Öte yandan geniş ve başarılı oyuncu kadrosuyla özel tiyatrolarda son zamanlarda izlenilen oyunlardan daha ayakları yere basan bir iş olduğundan tiyatrosever hemen hemen herkesin seveceğini düşünüyorum. Homofobik insanları bu oyuna götürelim ve gerçeğin farkına varmalarını sağlayalım. Eşcinselliğin hastalık değil doğal bir yönelim olduğunu tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de halkın öğrenmesini sağlayalım. Çünkü farklılıklar yaratır renkleri, birlikte yaşayabilirsek solmaz kırmızı karanfilin nefesi.

kalp. tiyatro oyununu izledim, yorumluyorum

kalp.

Görsel: https://tiyatrolar.com.tr/tiyatro/kalp

Sosyal medyada paylaş

Batuhan Tozkoparan

Okulu bırakıp çocuk kitaplarıyla ilgilenmeye başlayan, Lady Gaga’nın küçük canavarı olup Akademi Ödüllü Parazit gibi her yere sızar. Çok harika müzikler dinler ve paylaşmayı sever.
Published On: Mart 1st, 2020Categories: İnsan Hakları, Kültür & Sanat, LGBTİ+, Tiyatro0 Yorum

Leave A Comment