Türkiye’de yaşıyorsanız ve homofobikseniz hemen hemen her gün yaşayabileceğimiz bir durum olan taşikardi (kalp çarpıntısı) tıbbi açıdan; kişi istirahat halindeyken kalbin, normalden daha hızlı attığı yaygın bir kalp bozukluğu olarak açıklanabilir.

Çıktığı ilk gün gidip aldığım Yabancı Yayınları etiketiyle piyasaya çıkan, Alice Oseman’ın kaleme aldığı ve resimlendirdiği çizgi roman serisi ‘Kalp Çarpıntısı’, Nick ve Charlie adında iki ergen lise öğrencisinin arkadaşlıkla başlayan ve aşka dönüşen ilişkilerini anlatıyor. Konuyu okuyunca ‘ya ne tatlı’ diyorsunuz değil mi? Fakat kitabın öznesi iki erkek olunca Türkiye’de işler değişiyor ve homofobiklerde kalp çarpıntısı görülmeye başlıyor.

Geçtiğimiz günlerde twitter’da Yabancı Yayınları’na Kalp Çarpıntısı çizgi roman serisinin çocukların ahlaklarını bozduğuna dair bir karalama kampanyası başlatıldı ve çok kısa süre içerisinde kitap D&R ve kitapyurdu’ndan satıştan kaldırıldı. Aradan haftalar çektiği halde yayınevine yapılan linçler devam ederken destek için kitabı satın alanlar ve çekilişle hediye eden booksgrammerlar çoğaldı.

Türkiye’de LGBTİQ+’ın yok sayıldığı, trans cinayetlerin arttığı, nefret söyleminin çoğaldığı ve insanın yaşam hakkının gasp edildiği bu düzende saygı çerçevesinde yaşayarak bu haklarımız için susmayıp haykırırsak başarabiliriz.

Hazır okulların açılmasına kısa bir süre kalmışken aşkı, arkadaşlık ilişkilerini, akran zorbalığını, yeme bozukluğu ve daha birçok konuyla insanları bilinçlendiren ve sevgiyi anlatan Alice Oseman’ın yazdığı Kalp Çarpıntısı serisine bir şans verin bence. Bu arada Yabancı Yayınları çok yakında serinin dördüncü kitabını kitapseverlerin huzuruna sunacak.

Sosyal medyada paylaş

Batuhan Tozkoparan

Okulu bırakıp çocuk kitaplarıyla ilgilenmeye başlayan, Lady Gaga’nın küçük canavarı olup Akademi Ödüllü Parazit gibi her yere sızar. Çok harika müzikler dinler ve paylaşmayı sever.
Published On: Ekim 27th, 2021Categories: Kitap, Kültür & Sanat, Yaşam0 Yorum

Leave A Comment