Kategoriler
  More

   İnsan

   İnsanlar olarak her zaman gücümüzün yettiği şeyleri ezdik. Her zaman kendimizi üstün gördük. Toprağın üstüne bir iki tane bina dikebiliyoruz diye dünyayı kendimize ait sandık. İnsan olmayan diğer her şeyi de kendimize hizmet eden ve biz olmazsak yaşayamayacak olan varlıklar olarak nitelendirdik. İlk ortaya çıktığımızdan beri yaktık, yıktık, öldürdük. Yaptığımız yıkımları her zaman aslı olmayan ama kendimizce geçerli sebeplere dayandırdık. En ufak bir vicdan azabı hissetmeden gece rahat bir şekilde uyuduk. Hayvanları öldürdük, ağaçları kestik, doğayı talan ettik ve her birini çok önemli bir şey yapmışız gibi kendimizi takdir ederek başkalarına sunduk.

    Yeri geldi kendimizden olanı da ezdik. Çünkü güçlü değillerdi. Fakir bir coğrafyada doğmuşlardı. Paraları yoktu. Onlara da sahip olduğumuzu düşündük. Gökten yağan yağmuru bizim için yağıyor diye sahiplendik. Bir gün bize sahip olacak olan topraktan bile üstün gördük kendimizi. Her zaman ayrıştırdık. Cinsiyetlere göre ayırdık. Cinsel yönelimlerine göre ayırdık. Yetmedi doğduğu yere göre ayırdık. O da yetmedi peşinden gittiği inancına göre yargıladık. Biz insanlar hiçbir zaman kendi kusurlarımızı görmedik. Bize benzemeyenleri zorla kendimize benzetmeye çalıştık.  Benzemediyse öldürdük. Kendini ait olduğunu hissettiği bedene göre değiştirdiği için hiç acımadan gözümüzü bile kırpmadan Hande Kader’i yaktık. Bir erkeğe ilgi duydu için Hüseyin’i ya da bir kadına ilgi duyduğu için Ece’yi öldürdük. Mini etek giydi diye Leyla’yı öldürdük. Boşanmak istiyor diye Emine’yi öldürdük. Biz insanlar her zaman öldürdük. Öldürmekten başka hiçbir şeyi beceremedik. Bize hiçbir zararı dokunmayan, yanımızdan geçip gidecek olan, bizden sadece sevgi bekleyen hayvanları canice katlettik ve karşılığında sadece 947 TL para ödedik. Evet parayla hayvanları öldürdük. Bir canlının en temel hakkı olan yaşama hakkını elinden alıp bedelini sadece parayla ödedik.

   Başımız sıkışınca Allah’a sığındık ama talan edilen her şeyi Allah’ın yarattığını aklımıza getirmedik. Olmayan insanlığımıza sığındık. Katlettiğimiz her bir can için hâkim karşısına geçip “Pişmanım, ben de insanım!” dedik, bir takım elbisenin arkasına saklandık ve bunları söylerken yüzümüz bile kızarmadı. Bizim başımıza gelse ortalığı yakıp yıkacağımız haksızlığı gözümüzü bile kırpmadan başkalarına yaptık. Her zaman kendimizi düşündük. Yaptığımız iki tane bina sayesinde yapıcı olduğumuzu düşündük ama bir zamanlar köklerini toprakla birleştirmiş, iliklerine kadar o toprakla bütünleşmiş olan ağaçları yıktığımızı aklımızın ucundan bile geçirmedik. En acı verici olanı da bunları yaptığımız için kendimizi yücelttik. Misafir olduğumuz bu dünyayı kendimize tapuladık. Her zaman adaletsizlikten şikâyet ettik ama her zaman da adaletsizliğe neden olduk.

    Biz insanlar kendi vicdanlarımızı katlettik. Sevgiyi bir tebessümde değil parada aradık. Sadece paraya taptık. Parası olanı tanrılaştırdık. “İnsanlar yargılanmamak için yargılamaya koşarlar.” der Albert Camus ve her birimiz Albert Camus’nun bu sözünü haklı çıkardık. Ona kilolusun dedik, buna zayıfsın dedik. Kendi seçmemiş olduğu şeylerden vurduk bir başkasını. Tanıştırayım: bunları yapan canlının adı İNSAN. Kendini unutan ve yakıp yıkan…

   Ahmet Furkan Tunahanlı
   Ahmet Furkan Tunahanlı
   Ent Dergi Kültür&Sanat Editörü.Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Adalet Bölümü Mezunu. Kafkaokur Dergisi ile okuma alışkanlığı kazanıp sonradan yazı yazmaya başladı. Rol Modelleri Buket Uzuner ve Sabahattin Ali.

   Rastgele Yazılar

   Covid – 19 İşçileri, Tutsakları, Kadınları

   Son zamanlarda dünyanın tek gündemi olan, hatta kendi küçük yaşantılarımızın bile korkulu distopyası haline gelen salgın Covid-19 sebebiyle hepimiz küçük bir dünyaya hapsolduk.

   Küresel Corona Salgını’na Rağmen Trump ABD’yi Silahlandırmaya Devam Ediyor

   Yazan: Ashik Siddique Çeviri: Ceyhun Dönmez Corona virüsü salgınından kaynaklanan korku arttıkça, ABD’nin bununla başa çıkma konusunda ne kadar...

   Gaslighting: En Tehlikeli Psikolojik Manipülasyon Biçimi

   Gaslighting uygulayan kişinin temel amacı hedefindeki kişiyi elinde tutmaktır. Eğer bu kişi istismarcıyla aynı fikirde olmaz ya da onu sorgularsa, istismarcı kendisini "mağdur duruma düşürülen" biri olarak göstermeye çalışabilmektedir.

   Mitoloji-Felsefe İlişkisi ve Akıl-Doğa Ayrımı Ekseninde Toplumsal Cinsiyet: Troyalı Kadınlar

   Euripides, Atina’nın yetiştirdiği üç büyük tragedya şairinden biridir. Euripides eserlerinde insanları bekleyen zorlu koşulları gözler önüne sererek onları düşünmeye teşvik etmiştir. Ayrıca...

   İlgili Makaleler

   4 YORUMLAR

   CEVAP VER

   Lütfen yorumunuzu giriniz!
   Lütfen isminizi buraya giriniz