Sosyal medyada paylaş

TBMM’de 5 partnin önergesi ile iklim krizi ile birlikte, küresel iklim değişikliğinin etkilerinin en aza indirilmesi, kuraklıkla mücadele ve su kaynaklarının verimli kullanılması için Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu. Komisyon başkanı AKP Afyonkarahisar milletvekili Veysel Eroğlu, başkanvekilliği AKP Ankara milletvekili Nevzat Ceylan, sözcülüğüne ise AKP Parti Manisa Milletvekili Semra Kaplan Kıvırcık getirildi. MHP İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu ise katipliği üstlenecektir.

İklim krizine sebep olan olaylara örnek veren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, “Göller bölgemiz vardı. O Göller bölgesini dolaştım. Göller bölgesi artık çöller bölgesi olmuş durumda çünkü sular çekilmiş, göller kurumaya başlamış. Eğirdir Gölü’ne gittik. Eğirdir Gölü’nde, on yıl önce gittiğimde gölün bulunduğu yere lokanta açılmış; göl çekilmiş, yerine lokanta yapılmış. Burdur Gölü’ne gittik; Burdur Gölü’ndeki iskele ortada kalmış, göl 18 metre içeriye doğru çekilmiş. İklim krizi ya su kaynaklarımızı kurutmuş ya da su kaynaklarımıza, iktidarın o ‘5’li çete’ dediğimiz yandaşları sarılmışlar. Ne olmuş? Ülkemizin en güçlü yer altı su kaynağı Kaz Dağları’nda var, orayı Alamos Gold’a peşkeş çekmişiz. Yetmemiş, karbon yutağı olan ormanları orada perişan ettirmişiz” dedi.

Gülizar Biçer Karaca ayrıca “Paris İklim Anlaşması’nı bu parlamentodan geçirerek karbon emisyonu konusunda ve sıcaklık fazlalığını önümüzdeki 2050 yılına kadar 1,5 santigrat derece azaltmak için bir adım atmamız gerekiyor” sözlerini de söyledi.

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, ‘Sorunların tespitinde gayet cesur davranılsa da kaynağının tespit edilemediğini ve çözüm için değişmesi gerekenin, sorunu yaratanlar değil, sıradan yurttaşlar olarak tanımlandığını görüyoruz’ dedi ve Paris Anlaşması’nın neden imzalanmadığını, Kanal İstanbul Projesi’nden neden vazgeçilmediğini sorarak, “Plastik çöp ithal ederek, sıfır atık hedefine nasıl ulaşılacak? İmkansız” dedi.

Genel Kurulda yapılan konuşmalardan sonra oylamada, 5 parti grubunun ortak önergesiyle, küresel iklim değişikliğinin etkilerinin en aza indirilmesi, kuraklıkla mücadele ve su kaynaklarının verimli kullanılması için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi için Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu.

Peki gerçekten oluşturulan bu kurul iklim krizini veya kuraklığı önleyebilecek mi? Kanal İstanbul Projesi, siyanürle altın arama gibi doğal yaşama zarar veren etmenler dururken, bunlara karşı çıkmadan iklim krizi ile nasıl başedilebilir. Her geçen gün termik santral kurmak için adım atılıyor bu tarz iklim krizini tetikleyen olaylar durdurulmadan iklim krizini önlemek için bir kurul oluşturmak yeterli değildir. Daha Paris İklim Anlaşması bile imzalanmazken iklim krizi kurulu oluşturulması boşunadır.

Paris İklim Anlaşması Nedir?

Paris Anlaşması, 2015 yılında Paris’te yapılan ‘Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’dir. Oluşturulma sebebi küresel ısınma artışının sanayi devrimi öncesine kıyasla 2 °C altında kalması, hatta 1.5 derece altında olması hedefleniyor. Anlaşmaya göre her ülke karbon emisyonlarını azaltma hedeflerini kendisi belirleyecek. Amaç ise bu hedeflerin, beş yılda bir gözden geçirilmesidir. Bu anlaşmada gelişmiş ülkelerin iklim değişikliğine uyum sağlayabilmeleri ve yenilenebilir enerjiye geçmeleri için gelişmemiş ülkelere yardım etmesi isteniyor.
Birleşmiş Milletler uzmanları, bu anlaşma sayesinde sıcaklık artışının 1,5 dereceyle sınırlamanın, küçük ada devletlerinin sular altında kalmasını önleyebileceğini, milyonlarca insanın aşırı hava olaylarına önleyeceğini ve Kuzey Kutbu’nda yazın buzların erimesini sınırlayacağını belirtiyor.

Kaynaklar:

İklim Krizi ve Kuraklıkla Mücadele için Kurulan Komisyonda Görev Alacak İsimler Belirlendi | Ekoloji Birliği (ekolojibirligi.org)
İklim Değişikliği ve Kuraklıkla Mücadele için Meclis Araştırma Komisyonu Kuruldu – İklim Haber (iklimhaber.org)

Görsel:

http://www.enerji-dunyasi.com/yayin/324/iklim-krizi-farkindaligi-anketinin-sonuclari-yayimlandi_26745.html#.YGcBCDihmNw

Sosyal medyada paylaş

Halime Rüveyda Erdem

Halime Rüveyda Erdem
Halime Adana'da yaşıyor. Dönemsel dizi ve filmleri çok seviyor. Su altı belgesellerini çokça severek takip ediyor ve en sevdiği yazar Mina Urgan. Gezmeyi, fotoğraf çekmeyi, keşfetmeyi seviyor. Şu anlık vejetaryen beslenerek yaşamını sürdürüyor.

Leave A Comment