Sosyal medyada paylaş

İklim değişikliği, modern dünyanın baş etmeye çalıştığı en büyük problemlerden biri haline geldi. Her geçen gün doğa ve insan yaşamı üzerindeki olumsuz etkileri gözlemlenebilir duruma geliyor. Önceki yıllara kıyasla artan anormal doğa olayları, canlılığı yok edebilecek seviyeye geldi.

Climate Now ekibinin 2020 yılının sonunda sunduğu rapor, mevcut zararı gözler önüne serdi. Raporda geçen bazı bilgilere göre, Avrupa’da Eylül-Kasım ayları arası sıcaklık, ortalamanın 1,9 derece üzerinde kaydedildi. Daha detaya inecek olursak bölge bölge incelemeler de oldukça dikkat çekici.

Gözle Görülür Etkiler Neler?

İklim değişikliğinin etkilerinin ağır hasarlara sebep olduğu bilinen bir gerçek ancak Avustralya, bu etkileri oldukça ağır yaşamakta. Daha önce orman yangınlarıyla da savaşan ülke, şimdi de anormal sıcak hava dalgaları ile uğraşıyor. 2020 Kasım ayı, Avustralya’nın gördüğü en sıcak aydı. Afrika’nın güney doğu kıyılarında bulunan Mozambik ve Malavi gibi ülkelerde de anormal sıcak hava dalgaları gözlemlendi.

Afrika ve Avustralya’nın aksine Orta Asya’da normalin dışında bir soğuk görüldü. Ortalama sıcaklığın 5 derece altında seyreden soğuk hava, daha az yağışa ve dolayısıyla kuraklığa yol açabileceğinden uyarı verildi. Avrupa’ya göz attığımızda, İskandinavya’da ve Alpler’de ortalama üzeri bir sıcaklık kaydedildi. Normalde kasım aylarında ortalama 2-4 derece sıcaklık görülen Norveç’te, 2020 Kasım ayında bu değer 8 dereceye çıktı. Benzer şekilde İsveç’in başkenti Stockholm’de sıcaklık 15,1 derece olarak ölçüldü ve rekor değer olarak nitelendirildi. Bu olumsuz durumları (sel baskınları, sıcaklık değişimi vb.) önlemek adına Fransa’nın güneyinde başlatılan proje ile bir araya gelen yetkililer, spesifik olarak sel baskını riskini ortadan kaldırmak için çalışıyorlar.

Projeler Ve Son Durum

İspanya sınırı yakınlarında bulunan ve 2 sene önce fırtınanın vurmasıyla büyük zarar gören Aude Nehri çevresinde kalıntılar temizlenirken, uzmanlar incelemelerde bulundu. İklim değişiklikleri sebebiyle yaşanan sel felaketinden sonra yetkililer, bölgeyi daha güvenli hale getirmek adına önlemler aldılar.

Çevre Düzenleme Kurumu, Aude Nehri sorumlusu Nathalie Clarenc, “Yeni aygıtları, uydu görüntülerini ve yapay zeka verilerini inceleyerek bölgeyi daha korunaklı hale getirmeye çalıştık. Bazı şeyler başımıza gelmeden önlem aldık, kısaca zamandan daha hızlı hareket ettik.” şeklinde açıklamada bulundu. Tedbirlerden bazıları ise, çevre düzenlemesiyle birlikte civardaki evlerin boşaltılması ve yıkılması oldu.

Fransa Uzay Ajansı (CNES); uydulardan alınan yapay zeka verileriyle nehirde oluşabilecek tıkanmaları, hasar gören ağaç ve sarmaşıklar, olası taşkınları saptayarak önlemler alıyor. Fırtına ve beraberinde gelen aşırı yağışlar bölgede her zaman etkili oluyordu. Ancak Fransa Meteoroloji Servisi’nde yetkili uzmanlar, iklim değişikliğinin bölgede yaşanan fırtına ve aşırı yağışı daha da etkileyerek felaketlere sebep olacağını bildiriyorlar.

Meteo Fransa İklim Servisi Müdür Yardımcısı Jean Michel Soubeyroux, “Daha sıcak bir atmosfer ve Akdeniz’in ısınması sebebiyle fırtınalar meydana geldiğinde, Akdeniz’in üzerinden daha fazla su buharı topluyorlar. Bu fırtınalar da doğal olarak daha büyük sel felaketlerine sebep oluyor çünkü taşıdıkları su miktarı çok daha fazla oluyor.” açıklamasında bulundu. Aude Nehri çalışmaları şu anda yerel bazda da olsa bu noktada yapılan çalışmalar, ilerleyen dönemlerde Avrupa’nın diğer bölgelerindeki iklim değişikliğiyle mücadelede kilit taşı olarak görülüyor.

Kaynaklar:

https://tr.euronews.com/2020/12/14/pasifik-sular-nda-degisen-s-cakl-klar-k-talarda-hava-kosullar-n-nas-l-
etkiliyor
https://www.accuweather.com/tr/no/oslo/254946/november-weather/254946?year=2020

Görsel:

https://ec.europa.eu/jrc/en/news/new-study-quantifies-effects-climate-change-europe

Sosyal medyada paylaş

Sude Yıldırım

Sude Yıldırım
Marmara Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi’nde Biyoloji okumakta. Tema Vakfı gönüllüsü. Genetik ve ekoloji alanıyla ilgileniyor.

Leave A Comment