HUFFLEPUFF

Temsil Ettiği Genel Kişilik Özellikleri

Genelde barış yanlısı olan Hufflepuff’lar, sorunları şiddete başvurmak yerine akıl ve mantık yoluyla çözmeyi tercih ederler. Doğayla aralarında oldukça kuvvetli bir bağ vardır ve kendilerini ona ait hissederler. Hayvanlar ve evren ile insanlarla kurduklarından çok daha yakın bağ kurarlar. Bu yüzden şiddete başvurmaktan kaçınırlar çünkü gösterdikleri öfke, uzun vadede değer verdikleri doğanın dengesini bozarak doğaya ve hayvanlara zarar verir. Her şeyin özünde bir güzellik taşıdığına inanan Hufflepuff’ların alıngan bir yapıları olsa da başkalarına rahatsızlık vermemek için bu yapılarını dışarı yansıtmazlar. İnsanlara karşı içlerinde kötü duygular barındırmamaya çalışırlar. Bu söylediklerim sizi yine de yanıltmasın. Gösterdikleri nazik tavırlarından dolayı onları kolay lokma görmeye kalkarsanız öfkelendiklerinde görecekleriniz sizi şaşkınlığa uğratabilir.

 

Pozitif ve Negatif Özellikleri

Oldukça sempatik olan Hufflepuff’ların birçok pozitif özelliği vardır: Nazik, cömert, şefkat dolu ve iyimser olmalarının yanı sıra, herkes için söyleyebilecekleri güzel bir dilekleri vardır. Gryffindor’lar kadar sosyal kelebekler olamasalar da rahat hissetmeye başladıklarında arkadaşlarının yanında mutlu ve huzurludurlar.

Bir şeyleri dobra bir şekilde dile getirmekten kaçınsalar bile kendilerinden emindirler ve sevdiklerine derinden bağlıdırlar. Bir ortamdaki tüm enerjileri ve duyguları oldukça kolay bir şekilde emen Hufflepuff’ların empati seviyeleri de oldukça yüksektir. Eğer bir Hufflepuff sizi severse, sizi anlamaya zaman ayıracak ve size yardımcı olmaya çalışacaktır. Ancak eğer bir Hufflepuff’ı üzer ya da güvenini sarsarsanız vereceği tepki somurtmak kadar basit olmayacaktır. Tüm güçlü ve zayıf yönlerinizi bilen Hufflepuff’lar, onları patlama noktasına getirdiğiniz zaman tüm bunları size karşı kullanacaklardır. Asla bir Hufflepuff’ın güçsüz olduğunu düşünmeyin veya onları hafife almayın. Sonuçları sizi pişman edebilir.

Hufflepuff’ların bir başka negatif özelliği ise, başkalarının ne düşündüğünü fazla önemsemeleri ve onları mutlu etmek için kendilerini zorlama eğiliminde olmalarıdır. Bir Hufflepuff’ı Hufflepuff yapan şey kendini özgürce ifade etme şeklidir. Bu yüzden bir Hufflepuff, kendisini başkalarının ideal insan kalıplarına sokmaya çalışmaktan kaçınmalıdır.

 

Yaygın Burçları

Bir Hufflepuff için en yaygın burçlardan birisi genellikle Yengeç’tir. Barış yanlısı (ara bulucu) ve doğal şifacı olan Yengeçler, insanları çok sever ve onlarla ilgilenmekten keyif alırlar. Kendilerine yapılmasını istemedikleri şeyleri başkalarına da yapmamaya özen gösterirler. Balık burcu da Hufflepuff’lar arasında oldukça yaygındır. Sessiz ve sakin bir kişiliği olan Balıklar, oldukça yaratıcı ve hayal gücü geniş kişilerdir.

 

Hobiler

Hufflepuff’lar çoğunlukla, dünyayı herhangi bir şekilde daha iyi bir yer yaptıklarını hissettiren hobilere yönelirler. Bu bazen çocuklara veya hayvanlara yardım ettikleri bir gönüllülük projesi, bazen de dünyayı daha iyi bir yer haline getirmelerini sağlayan bireysel bir şey olabilir. Bu bireysel hobilere bahçe işleri, çizim, ve yazım örneklerini verebiliriz. Hobileri ve yetenekleri sınır tanımayan Hufflepuff’lar için önemli olan doğanın hangi dalına daha çok yakınlık duyduklarını keşfetmek ve bu alanda kendilerini geliştirmektir.

 

Arkadaşlık İlişkileri

Hufflepuff’ların, geniş bir arkadaş çevresindense günlük iletişimde olduğu birçok tanıdığı vardır. Birçok insanı çok yakınlarına almadan da onlarla iyi ilişkiler kurabilir ve böylesini tercih ederler. Etraflarında olup biten her şeyi gözlemledikleri için insanları anlamak için yanlarına gidip onlarla konuşmak zorunda hissetmezler. Çok fazla insan tanımalarına rağmen yalnızca birkaçıyla yakın arkadaşlık kurmaktan oldukça memnundurlar. Sizi yakın arkadaş olarak gördüklerinde; sarhoş olduğunuzda sizi eve götürecek veya iyi hissetmediğinizde ihtiyacınız olan şeyi size getirecek tarzda arkadaştırlar. En yakın arkadaşlarına karşı beklenmedik anlarda sevgi göstermeye bayılırlar çünkü bu onların şefkat dolu yanını ortaya çıkarır. Çatışmalardan kaçınmaya çalışan Hufflepuff’larla uzun arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

 

Yakın İlişkilerdeki Tutumları

Dış dünyada yaşamaktan kaçınan Hufflepuff’lar için yakın ilişkiler kurmak oldukça zorlayıcı olabilir. Bu yüzden, romantizm konusunda da pek başarılı olduklarını söyleyemeyiz. Bazı zamanlar buna gerek duysalar bile partnerleriyle münakaşalara girmekten kaçınabilir, ilişkilerinde mutlu oldukları sürece de ilişkilerinin nasıl ilerlediğini pek önemsemeyebilirler. Bu onlara ilişkilerinde bazı bağlanma problemleri yaşatabilir çünkü doğasında şefkat dolu olan bir Hufflepuff, partnerlerini oldukları gibi kabul etmektense onları bir proje veya  bir çocuk gibi görebilir. Böyle bir tutum da ilişkilerinde partnerleriyle aralarının bozulmasına sebep olabilir.

 

MBTI Kişilik Tipleri

Bir Hufflepuff için ortalama kişilik tipi ESFP’dir*. Bu herkes için değişiklik gösterse de birçoğunun insanları sevdiğini, etraflarında olup biten her şeyi hissettiğini ve bunlara derinden bir bağla bağlı olduklarını söyleyebiliriz.

 

Anormal Psikoloji Varsayımları

Not: Analizin bu bölümü tanıdan öte genel gözlemlerimi içermektedir. Lütfen bu bölümü tanı olarak görüp size tanı koymamı beklemeyin. Eğer bir çeşit rahatsızlığınızın olduğunu düşünüyorsanız ve bundan endişe duyuyorsanız bir profesyonelle iletişime geçmelisiniz.

Bazı Hufflepuff’lar, zorunda olmadıkları sürece insanlarla iletişime geçmekten kaçınırlar. Bu, günlük hayatlarını etkileyen bir davranış bozukluğu halini alabilir. Mükemmeliyetçi eğilimlerinden dolayı, etraflarındaki her şeyi olabildiği ölçüde aynı düzende tutmak isteyebilir ve bu yüzden birçok fırsatı kaçırabilirler. Eğer bir şey onlara öncekinden farklı gelirse bunu çözmeye uğraşabilir ancak bir çözüm yolu bulamazlarsa aşırı huzursuzlanabilirler. Ayrıca, aynı Ravenclaw’lardaki gibi birçoğuna garip gelebilecek düşünce sistemlerine sahip olabilirler. Buna tabii ki de yanlış bir şey, hatta davranışsal bir bozukluk gözüyle bakmasam da Hufflepuff’ların, başkalarının görmekte veya anlamakta zorlanabileceği bazı kendilerine has dünyayı algılama şekilleri olduğu söylenebilir.

 

Dini Görüşleri

Herhangi bir tür tanrıya veya ilaha inanıp inanmamalarına bakmaksızın Hufflepuff’lar genel olarak oldukça spiritüel insanlardır. Aradıkları anlamı çoğu zaman kurulu bir dindense kendi zihinlerinde ve kalplerinde bulabilirler. Neye inanırlarsa inansınlar, kendi inançlarından emin oldukları için sizin başka bir inanca sahip olmanıza aldırmazlar. Sizinle saatlerce dini münakaşalara girecek tarzda insanlar değillerdir. Tanrıya veyahut ruhsal (tinsel) bütünlüğe giden tüm yolları desteklerler**.

 

Siyasi Görüşleri

Burada tabii ki de herhangi bir binayı siyasi herhangi bir partiyle ilişkilendirmeye çalışmayacağım ancak siyasi bir parti içinde nasıl bir tavır takınacaklarından bahsedebilirim. Hufflepuff’lar genelde siyasete dahil olmaya pek gerek duymazlar. Neden herkesin istediği gibi yaşaması ve istediği fikirleri desteklemesinin bir sorun teşkil ettiğini anlamamakla birlikte tartışmalara girmeyi de anlamsız bulurlar. Savundukları şey hakkında memnuniyetle oylarını verirler ancak siyaseti genel olarak zaman ve enerji israfı olarak görürler.

 

Kariyer Seçimleri

Hufflepuff’lar arasındaki en yaygın kariyer seçimleri, içlerindeki şefkati dışarıya yansıtmalarına olanak tanıyanlardır. Çoğu zaman hemşirelik, hasta bakıcılık veyahut sağlık alanındaki diğer mesleklerde çalışırlar. Sezgileri daha kuvvetli Hufflepuff’lar ise, yüksek empati seviyelerinden dolayı psikoloji ya da sosyoloji alanlarında ciddi başarılara imza atabilirler. Sanat, şiir, çizim ve resme de  oldukça fazla ilgi gösterirler.

 

İdeal Ortamları  

Bir Hufflepuff için ideal bir ortam, her şeyin birer yapboz parçası gibi birbirine oturduğu  ve düzenin hüküm sürdüğü bir ortamdır. Sonunda ait olacaklarını hissettikleri o ortamı arayan entelektüel ve spiritüel birer göçebedirler. Bu ortamı nihayetinde bulduklarında, oraya ait olduklarını çabucak hisseder ve oraya yerleşirler. Yerleştikleri bu ortam genelde hafif soğuk ve karlı, bazen de hafif yağmurlu bir havaya sahiptir. Aynı zamanda huzur buldukları ve güzel yerlere yerleşmeyi seçerler.

 

Öz Algıları

Hufflepuff’lar kendilerini genel olarak iyi insanlar olarak görürler. Çok kolay bir şekilde moralleri bozulabildiği ve sahip oldukları hayatı  hak etmediklerini düşünme eğiliminde oldukları için eksi yönlerini göz ardı etmeye çalışabilirler. Bundan dolayı, bardağa dolu tarafından bakmaya çalışır ve kendilerini toplumun mutlu ve sağlıklı birer ferdi olarak görürler.

 

Hayat Misyonları

Bir Hufflepuff’ın hayat misyonu; başkalarına yardım etmek, tüm canlılara merhametle yaklaşmak ve en sonunda da nirvanaya ulaşmaktır.


*Ç.N.: Cedric Diggory, Pomona Sprout ve Helga Hufflepuff ESFJ, Nymphadora Tonks ENFP, Newt Scamander INFP

**Ç.N.: Yazarın bahsettiği Omnizm,  tüm dinlere, spiritüel yaklaşımlara ve felsefelere eşit mesafede yaklaşan ve hepsini asıl varlığa gidiş yolunda farklı birer yol kabul eden bir inanış şeklidir.

E.N.: Okumuş olduğunuz yazı Margo Davies tarafından yazılmış olup ilk olarak The Hogwarts’ Houses | Titbits And Teacups adresinde yayınlanmış olup Ent Dergi adına İngilizce’den Türkçe’ye Engin Can Şenkardeşler tarafından tercüme edilmiştir.

Serinin Önceki Bölümü:

Gryffindor: Hogwarts Binaları Bölüm 1 – Ent Dergi

Sosyal medyada paylaş

Engin Can Şenkardeşler

2000 yılında, Sakarya'da doğdu. Zaman zaman Kocaeli'nde ancak çoğunlukla Sakarya'da yaşıyor. Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim-Tercümanlık bölümün öğrencisi. Quora platformunda INFJ hakkında yazıları mevcut. Sorgulamayı ve araştırmayı seven, aşırı meraklı ve kendisini yeterince açık fikirli gören, her türlü ayrımcılığın karşısında olan biri. Felsefe, psikoloji, bilim, dinler ve ideolojiler hakkında epey bilgili, ancak daha fazlası için araştırır ve tabuları ve normları sarsmaktan çekinmez. 1.5 sene önce semi vejetaryen olarak başladığı yolculuğunu yakın zamanda veganizm ile taçlandırmış taze bir vegan. Kaotik INFJ beynini ve benliğini yazarlıkla ve çevirmenlikle buluşturmak için burada.
Published On: Haziran 11th, 2021Categories: Çeviri0 Yorum

Leave A Comment