Uluslararası Homofobi, Transfobi ve Bifobi ile Mücadele Günü, 2004 yılında lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel, interseks kişilerin, farklı cinsel yönelimleri, cinsiyet kimlikleri, ifadeleri ve cinsiyetleri olan diğer tüm kişilerin yaşadığı şiddet ve ayrımcılığa dikkat çekmek için ortaya çıkmıştır.

İnsanlar 17 Mayıs tarihini Dünya Sağlık Örgütü’nün 1990 yılında eşcinselliği bir akıl hastalığı olarak sınıflandırmaya yönelik kararını zikretmek için özel olarak seçtiler. 17 Mayıs yerel yetkililere, kanaat önderlerine, şirketlere, halka, medyaya, karar vericilere karşı çeşitli cinsel yönelimleri, cinsiyet özellikleri, cinsiyet kimlikleri veya ifadeleri olan kişilerin karşılaştığı endişe verici duruma dikkat çekmek adına önemli bir küresel dönüm noktasını temsil etmektedir.

17 Mayıs, 37’si eşcinsel eylemlerin yasadışı olduğu 130’dan fazla ülkede kutlanmaktadır. Dünyanın her yerinde insanlar küçüklü büyüklü binlerce etkinlik düzenliyorlar.

Uluslararası Homofobi, Transfobi ve Bifobi ile Mücadele Günü’nü Avrupa Parlamentosu gibi uluslararası kuruluşlar ve birçok devlet veya yerel makam resmi olarak kabul etti. Birçok Birleşmiş Milletler kuruluşu da 17 Mayıs tarihine belirli etkinliklerle dikkat çekiyor.

Her yıl bir ‘’küresel odak’’ sorunu öne çıkarılsa bile, Uluslararası Homofobi, Transfobi ve Bifobi ile Mücadele Günü tek merkezli bir kampanya değildir. Her ne konuda ve hangi formatta olursa olsun, herkesin harekete geçmek için yararlanabileceği bir alandır. Bu yüzden artık 17 Mayıs etrafında oluşan küresel seferberliğe birçok farklı kuruluş katılıyor. Bunun getirisi olarak birçok farklı adlandırma ortaya çıkıyor: Örneğin; bazı kuruluşlar lezfobi veya interseksfobi terimlerini ayrı olarak kullanabiliyor. Kısaltmalar IDAHO, IDAHOTB veya IDAHOBIT gibi birçok farklı varyasyondan oluşabiliyor fakat 17 Mayıs merkezi bir ticari markası olmadığı için herkes dilediği gibi iletişim kurmakta özgürdür.

Interseksfobi

Bununla birlikte son zamanlarda birkaç grubun ‘’ben’’ öznesini ‘’interseksizm’’ ile tercüme ettiğini fark ettik. Bu terimi belirsiz ve yanıltıcı bulan Interseks kuruluşlarına danıştık. Bu nedenle herkesten ‘’interseksizm’’ terimini kullanmaktan kaçınmasını ve ‘’interseksfobi’’ terimini tercih etmesini rica ediyoruz. Ek olarak; interseks toplulukları arasında bunun 17 Mayıs’ın görev alanına dahil edilmesi gerektiğine dair küresel bir fikir birliği oluşmadığı için günün adının şu anda açıkça “interseksfobi” yi içermediğini lütfen unutmayın.

Başlangıçta IDAHO Komitesi yönettiği bu girişimi, günümüzde farklı cinsel yönelimleri, cinsiyet kimlikleri veya ifadeleri ve cinsiyet özelliklerine sahip kişilerin haklarını iyileştirmek için çalışan bölgesel ve tematik ağlar ortaklaşa yönetmektedir. Bu iş birliği sayesinde organizasyonlar ve girişimler küresel, bölgesel, ulusal ve yerel düzeylerde bir araya geliyor.

Çeviri: Ezgi Şahin

Kaynak: https://may17.org/

Dikkatinizi çekebilir: https://entdergi.com/roportaj-fobiler-karsisinda-bir-escinselin-mucadelesi/

Sosyal medyada paylaş

Ezgi Şahin

Ege Üniversitesi Almanca Mütercim–Tercümanlık mezunu. Ent Dergi'de Yazı İşleri Müdürü. Şu an ise aynı zamanda bir ESC gönüllüsü. Çokça sanat tarihi, feminizm, toplumsal cinsiyet, felsefe okumaları yapıyor. Azılı feminist, arthouse canlısı. Gezmeyi ve an'ları fotoğraflamaktan hoşlanıyor. Çocukken okuduğu bir sözse hep zihninin bir köşesinde: ‘’….ve ölüm vaktim geldiğinde aslında hiç yaşamamış olduğumu keşfetmemek için.’’
Published On: Mayıs 17th, 2021Categories: Çeviri, LGBTİ+0 Yorum

Leave A Comment