Sosyal medyada paylaş

“Hymen” dilimize “kızlık zarı, himen” olarak çevrilmiş, kökeni Yunan mitolojisinde evlilik ve düğün tanrısı olan “Hymenaeus’dan gelen Latince bir kelimedir. Halk arasında sıkça kullandığımız “kızlık zarı” ifadesiyle bile bir deri kıvrımına kültürel olarak ne büyük (!) anlamlar yüklendiğini görebiliyoruz. Bu yazıda himenin anatomisini inceleyerek konuşulmaktan bıkılmayan “kızlık zarı” efsanelerinin doğruluğuna bakacağız.

Himenin embriyolojik oluşumu

Embriyonun ilk 5-6 haftasının sonuna kadar insanlarda dişi-erkek ayrımı yoktur. Her iki cinsiyet de aynı cinsel yapıya sahiptir. Daha sonra genetik mekanizmalar dahilinde farklılaşma başlar. Ancak 4. aydan sonra tam olarak erkeklik ve dişilik ayrımı meydana gelir. Embriyoda bu cinsel farklılaşmanın gerçekleştiği 7-12 haftaları arasında dış cinsiyetin gelişmesi gözlenir. Bu sırada embriyodaki genital duvarlar birleşip yapışarak erkeklerde testis torbasını oluştururken kadınlarda bu duvarlar ayrılarak küçük (labia minora) ve büyük (labia majora) dış dudakları oluştururlar. Ayrılma sonucunda ortada kalan deri kıvrımı sonradan farklılaşarak bozulmaya başlar ve sadece bir mukoza tabakası şeklinde vajinal girişi kapatan bir yapıya dönüşür yani himen konuşulduğu gibi patlamayacak bir “zar” değildir.

Himenin anatomisi

Himen, iç dudakların devamında 1-1,5 cm içeride vajinayı örttüğü en sık görülen şekliyle ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan ufak bir delik bulunan yarı esnek, ince, kanlanması az, bir veya daha fazla sayıda delik içeren bir yapıdır. Her kadında farklı yapıya sahip olmasına karşın genellikle ilk ilişki esnasında hafif bir kanamayla yırtılır. Bu kanama halk efsanelerindeki gibi yoğun bir kanama değil, lekelenme şeklindedir. Bazı kadınlarda bu yapı çok sert veya çok esnek olabilir. Bazı kadınlarda ortada bir yerine iki veya daha fazla sayıda delik bulunabilir. Ender durumlarda yapının ortasındaki delik o kadar büyüktür ki muayenede neredeyse yok sanılabilir. Bazı çok ender durumlarda ise himen üzerinde hiç delik yoktur ve bu yapı vajina girişini tamamen kapatmaktadır.

Vajina nasıl esneyebilen bir yapıya sahipse bunun uzantısı olan himen de esnek bir yapıya sahip olduğu için sağlıklı bir ilişkide vajina ile birlikte esneyebilir ve kanama gerçekleşmeyebilir ki bu çok güzel bir sonuçtur. Kadının ilişkiye tamamen hazır olduğunu, yeterince uyarıldığını, ıslandığını ve gevşediğini gösterir. İlk ilişkide çok fazla kanama ve ağrı olması ise kadının cinsel birleşmeye yeterince hazır olmadığını veya zorlama sonucu ilişkiye girdiğini gösterir. Bu da himenin değil, himenin devamındaki kas yapısının yırtılması sonucunda oluşur. Zaten daha önce de bahsettiğim gibi himen, kanlanması az bir yapı olduğu için halk efsanelerindeki gibi yataklara taşacak bir kanama olması mümkün değildir, lekelenme şeklinde olması daha olasıdır. Kimi kişilerde yapısal olarak kanlanma daha az olduğu için de kanama olmaması da olasıdır.

Himen tiplerini belli başlıklarda toplayabilsek da her kadının vajinası ve himen yapısı tıpkı parmak izi gibi birbirinden farklıdır. Her 2 kadından 1’inin ilk ilişki sırasında kanaması olmaz yani himen, bakireliği temsil eden bir yapı değildir.

Himen tipleri:

Annuler (halka şeklinde) himen: Çok rastlanan bir şekildir.

Semilunar (yarım halka veya esnek) himen: Dıştan içe kalınlığı fazla olmadığı için genelde ilişki sırasında yırtılmaz. Ancak doğum sırasında yırtılır.

Cribriformis (delikli veya elek tarzında) himen: İlişki esnasında yırtılması biraz daha zordur.

Carnosus (etli) himen: Bu tip himen ise kalınlığı fazla olduğundan dolayı ilişkide kolay kolay yırtılmayan, bazen ufak bir cerrahi müdahale gerektirebilen bir tiptir.

İmperfore himen: Bazı çok ender durumlarda ise himen üzerinde hiç delik yoktur. Bu durumda regl kanaması ergenlikte görülen ilk kanamadan itibaren sürekli genital kanal içinde birikir ve her regl döneminde kişi regl olamamaktan ve aşırı ağrı duymaktan yakınır. Kanama öyle ileri boyutlarda birikebilir ki tüm rahim ve tüm vajina kanla dolmuş ve kişide halen ilk regl kanaması gerçekleşmemiş olabilir. Bu ciddi bir durumdur ve kadının genital sisteminin zarar görmemesi için ameliyatla himende delik açılarak içerideki kanın boşalması sağlanmalıdır.

Himen efsanelerinin jinekolojik yansımaları

Maalesef himen hakkındaki efsanelerden dolayı evliliğin ilk gecesi dövülerek baba evine götürülen, öldürülen, intihar eden, bunalıma giren, partnerinden psikolojik veya fiziksel şiddet gören birçok kadın var. Ayrıca medyada da bunun işleniyor olması, diziler ve dilden dile dolaşan halk hikayelerinde namusun kanlı çarşafla simgelenmesi gibi himene yüklenmiş birçok anlam kadınlar üzerinde psikolojik baskı oluşturuyor. Bu baskılara maruz kalan kadının maalesef ki sağlıklı bir cinsel birliktelik yaşaması çok zor ve beraberinde vajinismus gibi bir cinsel disfonksiyonu getiriyor. Bu gerginlikle cinsel ilişkiden alması gereken hazzı alamayarak sonraki ilişkilerinde de alması gereken hazza alışamıyor, gevşeyemiyor. İlk ilişkide kan gelmemesi kişinin bakire olmadığını göstermediği gibi herhangi bir ilişki esnasında kan gelmesi de o kişin bakire olduğunu göstermez.

Sağlıkla kalın.


Kaynaklar:

Bakırcı, Ç.M. “Kızlık Zarı (Hymen) Nedir? Neden Evrimleşmiştir ve Kadınlarda Neden Bulunur?”. Evrim Ağacı. 8 Haziran 2011. İnternet. Erişim Tarihi: 30 Mart 2021. <https://evrimagaci.org/kizlik-zari-hymen-nedir-neden-evrimlesmistir-ve-kadinlarda-neden-bulunur-117>.

“Himen”. Vikipedi, Özgür Ansiklopedi. 19 Şubat 2021. İnternet. Erişim Tarihi: 30 Mart 2021. <https://tr.wikipedia.org/wiki/Himen>.

Çataklı, F. “Kadın Anatomisi ve Yaşam Dönemleri”. Jinekoloji.gen.tr. İnternet. Erişim Tarihi: 30 Mart 2021. <http://www.jinekoloji.gen.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=96&Itemid=110&lang=tr>.

Op. Dr. Çiftçi, B. “KIZLIK ZARI NE DEĞİLDİR?! Dikilebilir mi? Anatomik Olarak Gerçekten Bir Zar Var mı?”. Youtube. 25 Haz 2020. İnternet. Erişim Tarihi: 30 Mart 2021. <https://www.youtube.com/watch?v=tJ4PNal-Zog>.

Sosyal medyada paylaş

Berra Kal

Berra Kal
Pamukkale Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon mezunu. Fizyoterapist, pelvik taban terapisti, pilates eğitmeni. Kadın sağlıyla ilgileniyor. Gezmek, keşfetmek en büyük hobisi. Hem dünyayı hem insanı keşfetmek istiyor ve buna yönelik araştırmalar okumalar yapmaktan büyük zevk alıyor.

Leave A Comment