Denizlere açılmayı, tekneyle tur yapmayı, hatta ve hatta o tekneyi kullanmayı öylesine severdi ki, yoğun olmadığı her sabah balık tutmak için açılırdı denizlere.
Onun için sabah altı civarı tekneyle tura başlayıp on civarı tekrar eve dönmek; denizin temiz havasından sonra güzel bir kahvaltı yapmak vazgeçilmez bir şeydi.
Bir gün aile büyükleriyle açıldı denize ve yine tekneyi kendisi kullanmak için geçti dümenin başına.
Normalde tekneyi fazla kullanmasına izin verilmezdi küçük olduğu için fakat, bu gün kocaman denizde tekneyi iskeleye yanaştırmasına müsaade etmişti ailesi.
Tam olarak nasıl yanaşırım diye düşünürken, bir aile büyüğü devreye girdi ve (varmak istediğin noktaya bak ve orada bir şeye odaklan) dedi.
O ulaşmak istediği sahile baktı ve minik yavru bir köpeğe odakladı kendini. Köpek sahilde hareket ettikçe o da dümeni çeviriyordu, dolayısıyla bir türlü düz gitmeyi başaramayıp sağa sola yöneltiyordu tekneyi.
Onun yapması gereken şey bir noktada sabit duran cisme odaklanmaktı, denizcilikte de buna kerteriz adı veriliyordu. Burada amaç hassas yönlere sahip deniz yolculuğunda varmak istediğiniz noktaya net olarak odaklanmak ve dümeni sürekli oraya doğru yöneltmekti değerli okurlar.
Hayatımız da bir tekne gibi hassas bir şekilde yönetmemiz gereken şeylerle doludur. Bir yere gelmek için yıllarca çaba sarfederiz, eğitimler alırız ve projeler yaparız; tecrübelerimize tecrübe kata kata emeklerimizin karşılığını almaya çalışırız.
Fakat odaklandığımız noktaları iyi seçmezsek bir o yana, bir bu yana yöneliriz ki; bu da bizim zaman kaybetmemize yol açar.
Dünyamızı koskocaman bir deniz olarak benimser, kendimizi de bu denizin içerisinde yol alan tekne kaptanı olarak görürsek, yaşamımızı daha kontrollü yürütmüş oluruz.
Aksi taktirde ne yapacağımızı bilmez, hedefimizi doğru seçmezsek ve yanlış şeylere kerteriz alırsak, yukarıda da belirttiğim gibi yalpalar dururuz.
Yazımda bahsettiğim kahramanımız o gün tekneyi iskeleye yanaştırmak için sahile baktı ve iskelenin odak noktasını bulup oraya kilitledi gözlerini. Deniz dalgalandıkça tekne sapıyordu, o dümeni odağına çevirip tekrar doğru yolu buluyordu. Böyle yapa yapa sonunda sahile ulaştı ve evine dönmeyi başardı.

Son olarak şunu da belirterek yazımı sonlandırayım. kerteriz

Hayata kerteriz alırken sürekli birileri yahut bir şeyler bizi yolumuzdan saptırmaya çalışacaktır. Eğer odağımız sabitleşmişse, dümen elimizde olduğu müddet hedefe ulaşma şansımız hep var olacaktır.

Kendi hayatımızın dümenini başkalarına bırakmamak; uçsuz bucaksız dünya denizinde doğru iskeleye varmak dileği ile. Sağlıcakla kalın. kerteriz

 

 

İlginizi Çekebilir: Toplumsal Engellenme

Sosyal medyada paylaş

Kadir Ahiska

1997 yılında sivas merkez'de doğdu ve yaklaşık 6 yıl boyunca orada yaşadı.Eğitim hayatının başlaması ile birlikte ailesiyle Istanbul'a gelerek ilk ve orta okul eğitimimi tamamlamak için Türkan Sabancı Görme Engelliler okuluna kayıt oldu. Burada 8 yıl boyunca eğitim aldıktan sonra Çobançeşme Anadolu Lisesi'nde lise eğitimimi tamamladı Eğitim hayatı sürerken bir yandan da projelerle uğraşmaya başladı ve liseler arası fikir festivaline katılıp aldığı derece sayesinde hayatının yoğun zamanlarının başlamasındaki ilk adımı attı. Lise süreci tamamlandıktan sonra iki hedeflerinden birisi olan Sosyoloji bölümüne odaklanıp üniversite sınavına girerek Istanbul Esenyurt Üniversitesi "Sosyoloji" bölümüne yerleşti ve lisans eğitimine başladım. Şimdi 4. sınıfta ve genel çizgisi üzerinden toplumsal yazılar yazmayı kendisine hedef edinerek hayatına devam ediyor. "Sosyoloji bölümüne başladıktan sonra yazmak artık bir hobi değil görev haline geldi" diyen Kadir toplumun kendinden bahseden yazılara çok ihtiyacı olduğunu düüşünüyor.
Published On: Haziran 14th, 2021Categories: Edebiyat, Kültür & Sanat0 Yorum

Leave A Comment