Dersim’de 87 gündür kayıp olan Gülistan Doku hakkında konuşmaya başlamadan tarihsel sürecine göz atalım. Üniversite öğrencisi Gülistan Doku 5 Ocak günü kaldığı KYK Kız Yurdu’na dönmemesi ve telefon aramalarına cevap vermemesi üzerine arkadaşları Tunceli İl Emniyet Müdürlüğü’ne başvurdu, hemen sonra ise ailesiyle iletişime geçtiler. 6 Ocak günü ailesi Emniyet Müdürlüğü’ne kayıp başvurusunda bulundu. O günden beri Gülistan Doku’yu arama çalışmaları devam ediyor. Fakat soruşturma işlemlerinin soruşturma dosyasının birincil şüphelilerinden Zainal Abarokov’un babasının görev yaptığı Asayiş Şube tarafından yürütülüyor olması, etkin bir soruşturma yürütülmediğine dair şüphe oluşturuyor. Mesela bu şüphelerden birini Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku, Zainal Abarokov’dan alınan ifadeden tatmin olmadıklarını dile getiriyor. Dahası Dersim’de incelemelerde bulunan Diyarbakır Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ağı heyeti, 20 Ocak günü yaptığı basın açıklamasında şunları dile getiriyor: ‘’Soruşturma dosyasında toplanması elzem olan bazı delillerin toplanmamış olması (Örneğin; Zainal ABAKAROV’ un anne ve babasının çelişkili beyanlarının aydınlatılmaması, ev-araç içlerinde parmak izi, kan, saç kılı, tırnak gibi biyolojik deliller ile şüphe arz edecek eşya ve tüm materyallerin araştırma-incelemesinin yapılmaması toplanmayan delillerdir.) soruşturmanın sıhhatli biçimde ilerlemesini engellemektedir. Soruşturma dosyasının içeriğine göre bir şahıs, sosyal medya üzerinden, Gülistan’ın zorla arabaya bindirilmeye çalıştığını gördüğünü ve emniyeti aradığını bildirmiştir. Dosya içeriğinde böyle bir emniyet kaydının olup olmadığına yönelik bilgi istenildiğine dair bir müzekkere bulunmamaktadır. Oysa böyle bir ihbar söz konusu ise vakit kaybetmeden 155 kayıtlarının istenilmesi ve belki de soruşturmanın başka bir minvalde sürdürülmesi gerekmektedir.’’ Şunu da hatırlatmak gerekiyor; Gülistan Doku kaybolmadan bir gün önce, Zainal Abarokov Gülistan’ı zorla arabaya bindirmeye çalışıyor. Buna şahit olan birinin emniyeti aradığı bilinmekte fakat dosyanın içeriğinde böyle bir emniyet kaydının olup olmadığına dair bilgi yok. Daha sonrasında, Zainal Abarokov’un bir arkadaşına ‘Dün çok kötü bir şey oldu.’ mesajını olaydan bir gün önce attığı ortaya çıkmasına rağmen soruşturma hala tek yönlü devam etmekte ve arama çalışmaları halen Gülistan Doku’nun intihar ettiği yönünde ilerlemektedir. Soruşturma devam ederken, Zainal Abarov’un polis olan babasının tayini çıkması ve şehirden ayrılmaları, şüpheleri daha da arttırmıştır.

Elimden geldiğince 87 günlük süreci özetlemeye çalıştım. Bu süreç içerisinde yine tanık olduğumuz şey şudur: Failleri koruyan bir hükümet ve erkek adalet! Fakat kadınlar olarak bu adaletsiz düzene sessiz kalmadık ve kalmayacağız. Şule Çet davasının üstünün nasıl örtülmeye çalışıldığını biliyoruz. Şu an aynısını Gülistan Doku için yapıldığınında farkındayız. Bundan dolayı bir kez daha soruyorum:

  1. Gülistan Doku’nun kaybolması ile ilgili yürütülen araştırma ve soruşturmalar hangi aşamadadır?
  • Bizler bu konuda neden bilgilendirilmiyoruz?
  • Gülistan Doku’nun neden sürekli intihar ettiğine yönelik araştırma yapılıyor?
  • Öldürülme ya da intihara yönlendirilmiş olma ihtimalleri değerlendirilmiyor?
  • Sorununun cevabını vermekten neden kaçıyorsunuz, kimi koruyorsunuz?

Sosyal medyada paylaş

Fatma Kızılırmak

Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat bölümü mezunu. Şu anda Wroclaw Ekonomi Üniversitesi’nde yüksek lisansını yapmakta. Özellikle ekonomi, politika ve feminizm üzerine okumalar yapmayı sever. Ursula Le Guin diyarını ziyaret etmek hobilerinden sadece biri. Şu sözü her daim aklında ‘…küçük ama derin bir umudunun bilincindeydi.’ Queer feminist bir hak savunucusu. Ukulele çalıyor.
Published On: Mart 31st, 2020Categories: Gündem, Kadın0 Yorum

Leave A Comment