Sosyal medyada paylaş

Kadınlar beş bin yıllık ezilmişliğin sonunu getirmek ve “erkek adalet” değil, gerçek adalet sistemini kendi elleriyle yaratmak için sokaklardan da alanlardan da vazgeçmemekte ısrar ediyor. İktidarın kadın düşmanı politikaları hız kesmeden devam ederken; kadınlar da zorbalıkların, katliamların, tecavüzlerin karşısında isyanını kuşanıyor ve özgür yarınlar için mücadele etmeye devam ediyor.

Yıllardan beri süregelen ataerkil sistemin getirdiği erkek adalet, her geçen gün daha da kabul görürken öte yandan da katledilen, cinsel şiddete maruz kalan, kaybedilen, sömürülen, şiddetin farklı türleriyle karşı karşıya kalan kadınların sayısı da artmakta.

İşkence edilip yakılarak katledilen Özgecan Aslan’dan, şiddet gören ve Türkçe bilmediği için ifadesi
alınmayan Fatma Altınmakas’a kadar kadınlar bu ülkede katlediliyor. Günde en az 5 kadın göz göre
göre katledilmekte ve kadınlar kaybedilmekte. Kaybedilen ve bulunmayan kadınlardan sadece birisi Gülistan Doku.

Peki Gülistan Doku kimdir?

Gülistan Doku, Munzur Üniversitesi Tunceli Meslek Yüksekokulu Çocuk Bölümü ikinci sınıf öğrencisi 22 yaşında genç bir kadın. 5 Ocak 2019’dan beri kayıp olan genç bir kadın. En son görüştüğü kişi erkek arkadaşı Zaynal Abakarov oluyor ve ardından haber alınamıyor. Son görüştüklerinde ise Gülistan, Zaynal Abakarov tarafından darp ediliyor. Kaybolduğu günün sabahı ise yine Zaynal ile aralarında bir tartışma geçiyor ve Gülistan oradan ayrıldıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamıyor kendisinden. Gülistan’ın kaybolduğu gün polisin oğlu olan Zaynal, birden ortadan kayboluyor ve telefonlarını kapatıyor. Çalıştığı iş yerine ise babası, hasta olduğu ve dişçiye gittiği yalanını söylüyor. Gülistan’ın kaybolmasının ardından hemen Zaynal’a yardım edilerek yurt dışına kaçırılmasını sağlıyorlar.

Peki kim bu yardım edenler?

Gülistan’ın “kaybedildiğini” söyleyen ailesine, ısrarla Gülistan’ın intihar etti diyenler, Zaynal’ın ailesinin gündüz taşınmasının engellenmesine rağmen gece vakti taşınmalarını sağlayanlar, kısacası Zaynal’ın kaçmasına yardım edenler; bugün Gülistan’ın ısrarla bulunmamasını isteyen Dersim Valiliği, intihar etti diye iddialar sunan ilçe Emniyet Müdürlüğü ve bu sistemin ta kendisidir.

Dört tarafı kameralarla dolu olan Dersim gibi bir kentte kuş uçsa haberi olan emniyet, görüntü kayıtlarının olmadığını iddia ediyor. Zaynal’ın kaçmasına izin veriliyor ve Gülistan’ı kim soruyor ise ya bir polis şiddetiyle karşılaşıyor ya da para cezası ile cezalandırılıyor. Bugün bu ülkede kadınların katledilmesine, tecavüze, şiddete uğramasına sebep olanlar, katilleri iyi hal indirimi ve infaz yasaları ile serbest bırakanlar; kadınlar ölmesin, kaybedilmesin, daha fazla şiddet görmesin diye sokağa çıkan kadınlara saldırıyor ve kadın düşmanı politikalarıyla evlere hapsediyorlar.

Corona sebebiyle ilk gözden çıkarılan, kadınlar oluyor ve yaşamları içinde ölüme mahkum bırakılıyor. Kadın Üniversiteleri ile kadınları tecrit etmek isteyen iktidar, kadınların kazanımı olan İstanbul Sözleşmesi’ne saldırıyor. Kadınların etrafı sarılı: Bu kokuşmuş düzenin saldırılarıyla, gözaltındaki çıplak aramalarıyla, işkenceleriyle, katliamlarıyla sarılı ama kadınlar da bu kokuşmuş düzene karşı ayakta ve tam 1 yıldır kayıp olan Gülistan Doku’yu soruyor ve sormaya da devam edecek. Mücadele koşullarımızın sınırlı olduğu bu pandemi günlerinde de Gülistan Doku’nun sesini yükseltmek için bütün kadınları, Gülistan’ın beni bulun çağrısını duymaya ve Gülistan’ı bulmaya çağırıyoruz.

Değil bir yıl bin yıl geçse de Gülistan’ı bulacağız ve hesabını soracağız. Gerçek adalet biz kadınlar tarafından sağlanacak! Tek bir kişi bile eksilmeyene dek mücadelemize devam edeceğiz. Susturulmaya çalıştıkça daha da haykıracağız: İstanbul Sözleşmesi Yaşatır!

 

Görsel:

channeldraw.org

Sosyal medyada paylaş

Rengin Oğuz

Avatar
Categories: Kadın0 Comments

Leave A Comment